Kuuülevaade: märts 2015

Untitled

Järjekordne kuu on möödunud ning aeg on teha kokkuvõtteid märtsist.

Jalgpallifännina oli märtsi viimane päev minu jaoks kurb päev. Kompromissitu võitleja ja Eesti koondise hing Raio Piiroja lõpetas karjääri. Ta oli võitleja ja rassis igas mängus nagu see oleks tema viimane.

Kui paljud meist on nõus vaeva nägema investeerimismaailmas nii nagu Raio tegi seda jalgpalliväljakul? Ma pean tunnistama, et mina ei ole. Ma ei suuda 50% palgast säästa, kuigi peaksin. Siiski leian, et olulisem on alustada ning mida varem, seda parem! Siis on ka tee 50% klubisse lihtsam!

Märtsis võisime lugeda Äripäeva artikleid ühisrahastuse kohta. Nägime Crowdestate Heina 5 projekti väga kiiret täitumist ning aktiviseerunud on ka Finantsvabaduse Facebooki grupp. Tore on tõdeda, et (kuigi vahest mõnevõrra kallutatult) inimesed on investeerimisinfole juurde pääsemas aina rohkem. Kui sinna juurde liita ühisrahastuse küllaltki madalad investeerimisbarjäärid, siis ma usun, et mõnekümne aasta pärast on ka Eestis olemas põlvkond pensionäre, kes 80. aastaselt on sama elurõõmsad ja nooruslikud kui 50. aastased ning naudivad reisimist ja uute asjade avastamist.

Investeerimine tähendab riskide võtmist ja nendega toime tulemist. Vahest läheb paremini, teinekord halvemini. Iga päev peame enesega töötama selle nimel, et ebaõnnestumised meid jalgelt maha ei lööks. Seepärast meeldib mulle pigem hajutada ja teenida turu keskmist tootlust ning mitte fokusseeruda mõne üksiku investeeringu peale, mis võib mind algpunkti tagasi lüüa. Seda loogikat tasub meeles pidada ükskõik millises ühisrahastuse platvormil investeerides! Hea oleks kui ühisrahastus moodustaks Sinu portfellis vaid väikese osa – vähemalt senimaani kuniks ühisrahastusel on selge siht ja ajalugu välja kujunenud.

Kogenenud ja oskuslikud investorid võivad olla enesekindlad ja oma ressursse suunata vaid paari investeeringusse. Minusugused pühapäevainvestorid peaksid siiski mingisuguse kindlastruktuurilise portfellihaldusega arvestama. Kes ei tea, kust alustada, siis mina pakuksin välja sellise kondikava:

40% rahas

30% ühisrahastuses

30% indeksfondis (LHV Kasvukonto pakub häid võimalusi selleks!)

Kirjuta üles oma tänane seis ning sea eesmärgid 2015. aasta lõpuks. Pane kirja, et aasta lõpuks peaks olema näiteks 40% rahas (et saaksid olla paindlik), 30% erinevates ühisrahastusplatvormidel nin 30% eest osta vaikselt ja järjepidevalt mõnda indeksfondi. Kui oled osav ja aktiivne, siis võid ka kinnisvara poole kiigata!

Räägime nüüd mõne sõnaga Rahapuu portfellist.

Bondora

Mõned Bondora arendused on kui halb uni, mis minema minna ei taha. Üks nendest on rahavoogude tabel.

Congratulations, Tauri, you’ve reached 1000€ cash flow per month!

Untitled

Üks pilt ütleb rohkem kui tuhat sõna. Ma ei hakka sõnu raiskama. Vihjeks vaid see, et raporteerimine on siiski probleem! Ahjaa, tootlusgraafik on ka ära hangnud! Ja investeeringupirukas näitab tont teab mida. [Nii, loodan, et sellekordne frustratsioon sai läbi]

Untitled

Esmalt olen rõõmus, et punaste lepingute netomuutus oli suhteliselt väikene. Kui veebruaris oli punaste hulk 419,59 eurot, siis märtsi lõpuks oli näitaja tõusnud 432,95 euroni ehk vaid 13,36 eurot! Oma rolli mängis müük järelturul, kus paljud kohe-kohe punasesse kukkuvad lepingud maha sain müüa (+15% juurdehindlusega). Punased taastusid ka suhteliselt korralikult, seega mingi progress on selles osakonnas näha.

Intressi ja viivistulu teenisin kokku 72,08 eurot (+1,71€), mis tähistab küll uut rekordit, kuid ma ootasin isiklikult enamat (ca 75€). Netotulu on seega 72,08 – 13,36 = 58,72 eurot!

Värsket kapitali lisasin 110 eurot. Kuigi vaba raha saldo on alla 5 euro, siis ma ei usu, et kogu raha on töös. Bondora muutis laenude protsessimise loogikat, mis kuu keskpaigas keeras rahavood ja arusaama investeerimisest päris tuksi. Seega ei ole enam võimalik öelda kui paljud lepingud on nüüd aktiivsed ja kui paljud on alles protsessimises (erinevate vahelehte peal oleva info kokkukoondamine annaks vastuse, kuid Bondora suund on selgelt passiivne investor, mistõttu tuleks ka infot kuvada passiivsele investorile! Muuseas, tegin ettepaneku märgistada sinise tulukesega need lepingud portfellis, mis on alles protsessimises, senimaani pole veel näha, et see töösse läinud oleks).

Investorkogukond on suhteliselt ärevil uue laenuloogika osas. Nimelt nüüd listitakse lepingud turule ja alles siis tehakse kontroll, kui laen saab rahastuse. Minu meelest on see väga hea mõte, sest Bondora investeeringut tuleks võtta mingis mõttes musta kastina, kuhu paned raha sisse ja ootad lõpuks vastu teatud tootlust. Kuidas ja kui kiiresti see raha seal erinevate lepingute vahel jookseb, ei oma tegelikult suurt tähtsust. Tähtis on see, et raha teeniks raha [>> ma ei usu, et see olukord on parem, kus 100€ seisab niisama kontol ja saab investeeritud kolmandal päeval vs olukord, kus raha käib edasi-tagasi ja saab investeeritud vähem kui kolme päevaga]. Raporteerimise osas võiks portfellis näidata mingisugust vaheloogikat, kus portfellis on vaid õnnestunud lepingud ning prosessimises olevad lepingud on kajastatud mujal nn vahesammuna. Mis kasu on mul sellisest pildist:

Untitled

Peaasjalikult tundub, et väga suur hulk AA ja A lepinguid saavad kirvest.

Panen igaks juhuks kirja, et aprilli planeeritav intressitulu on 97,55€.

MoneyZen

Märts. Oli. Igav. Kuu!

Värske kapitali lisamisel puudus mõte, sest vaba raha jääk oli kuu alguses ca 40-50 eurot. Kuu lõpuks õnnestus kogu raha siiski investeerida ja praeguseks on vaba raha jääk alla 10 euro. Usun, et aprillis panen pisut raha jälle juurde.

Portfellis on 53 lepingut, millest 4 on raha ennetähtaegselt tagastatud, 1 on Zen-2 ning 2 on Zen-1. Ülejäänud lepingud on aktiivsed.

Märtsikuu teenistus oli 7,05 eurot (+1,57€), mis ühtlasi indikeerib järjekordset rekordit. Tootlus (ROI) on aga langenud 19,0% (-0,14%) peale.

Tahan teha MoneyZenile etteheiteid raporteerimise osas. Kaks asja, mis mulle silma on jäänud ja loodan, et raporteerimise parendamisega hakatakse peatselt tegelema:

 1. Rahavoogude raport puudub (kalkuleerin igakuise tulu käsitsi)
 2. Laenulepingu ülevaates puudub arusaam kui palju on laenuvõtja võlgu põhiosa, intresse ja viiviseid (‘Sinu teenistuse statistika’ lehelt on küll võimalik mingi info kätte saada, kuid see eeldab arvutamistahet ja aega)

Crowdestate

Stenbocki Residentside projekt ebaõnnestus, kogudes umbes 80% vajaminevast 1,3 miljonist eurost. Kuigi Crowdestate nägi vaeva ankurinvestorite leidmiseks (ning ilmselt oleks need ka leidnud), siis kinnistu omanikuga sõlmitud eellepingu ajaline kestvus sai läbi ning kinnistu omanik keeldus aega pikendamast. See on minu jaoks selles mõttes eriskummaline, et antud kinnistuga on vähemalt korra üritatud midagi teha, kuid see tegemine soikus. Kas siis kusagilt hüppas välja keegi kolmas osapool, kes soovis maatükikest endale?

UntitledKuu lõpufaasis oli mul taaskord võimalus Grinchilikult käsi kokku hõõruda ja ennustada Crowdestate järgmist projekti. Rahapuu Facebooki lehel oletasin 22. märtsil, et järgmine projekt saab olema koostöös Endoveriga ning kannab nime Heina 5. Paar päeva hiljem teatas Crowdestate järgmisest projektist, milleks oligi Heina 5. Jess! (PS! Viking Lotto numbreid ma paraku ennustada ei suuda. Proovitud!)

Projekt täitus enneolematu kiirusega. Kuigi ajalehed (ja Crowdestate) pasundavad neljast minutist, siis tegelikult nii see päriselt ei olnud. Umbes 13:45 ajal oli projekt lahti ning kui mina oma 300 eurot sinna projekti lisasin, siis ca 30 000 eurot oli juba olemas. Umbes iga minuti tagant lehekülje värskendamine näitas, et projekt täitus järk-järgult üsna kiiresti. Ca 14:07 paiku enam väga muutuseid ei toimunud ning projekt oli selleks hetkeks tublisti üle pakutud.

Mida ma soovin öelda toonitades, et asjade ei käinud tegelikult nelja minutiga, vaid umbes 20-25 minutiga? Investeerimine peab olema kaalutletud otsus ning enne tormamist tasuks riskid enesele selgeks teha. Kui see on tehtud, siis põhimõtteliselt võime ka kolme sekundiga projekti täis lüüa. Ma siiski kaldun arvama, et paljud osalejad panid karjaefektist tulenevalt oma osa projekti, sest “kes rongist ikka maha jääda tahab”. Me oleme kolmeks sekundiks valmis siis kui info on eelnevalt meile presenteeritud ning otsus on tõesti kaalutletud ning investorkeskkond saab aru, et mingit rongi ei ole olemas. Investeerimine on võitlus iseenda, mitte teistega!

Peale Heina 5 kiiret täitumist tegi Peeter Pärtel (R. Kiyosaki toodete ja teadmiste maaletooja) video ja pealkirjastas selle järgmiselt:

“Hoiatus ja ennustus: Need, kes ühisrahastavad kinnisvara lähima 24 kuu jooksul, on oht kaotada oma raha.”

Pean siiski ütlema, et videos presenteeritud info on hüplev (ühel hetkel tuuakse varjatult Estateguru esile, järmine hetk räägitakse varjatult Crowdestatest) ja mõnes kohas ka faktivigadega, seega ärge videosse liiga kiindunult suhtuge!

Rahavoogu (s.t. positiivset rahavoogu) minu Crowdestate investeeringud hetkel tootnud ei ole!

Estateguru

(affiliate link)

Esimesed rahapääsukesed on ka Estategurus minu poole lendama hakanud. Pärnu kinnisvaraprojekt tõi mulle sisse projektist tulenevalt esimesed 0,72 eurot + 0,11 eurot intresse Katusepapi projekti eest (alles avatud). Aprillis ootaks summa kasvamist ca 1,2 euro kanti!

Untitled

Praegustest projektidest on aktiivsed Katusepapi arendus ning Pakase 47 ühepereelamu hüpoteeklaen. Ise investeerisin Katusepapi arendusse, kuid Pakase 47 projekti ma raha esialgu panna ei plaani (intress 10%, mis jääb alla minu pikemaajalisele 12% tootlusideele, lisaks ei ole säärast vaba raha antud momendil). Kui Sul on aga vaba raha, mida niisama pangakontol hoiad, siis 1% asemel 10% on kindlasti parem!

Kui räägin suuremast pildist, siis selliseid väikeseid ühepereelamuid võiks platvormil korraga ca 10 tk küll olla, sest nišina on idee tegelikult hea. Pakase 47 projekti LTV 18% annab selles mõttes kindlust, et võetud laen on kinnisvara väärtusest märkimisväärselt madalama ning kui enamus väikeseid projekte jääks kuni 35% LTV peale, siis ma usun, et nende risk on piisavalt väike.

Kuna minu eesmärkidest Estateguru puudub (ma ei arvestanud eelmise aasta lõpus, et ma seal reaalselt investeerima hakkan), siis mõtlesin, et esialgu võiks tagasihoidlikult arvestada, et käesoleva aasta lõpuks on portfelli väärtus 250 eurot. Hetkel on portfelli väärtuseks 185 eurot, seega 1-2 projekti plaanin kindlasti veel rahastada. Millised need projektid olema saavad, seda näitab aeg!

Kokkuvõte

UntitledKolm ühisrahastuse portaali (Bondora, MoneyZen ja Estateguru) teenisid Rahapuu portfellile märtsis 79,96 eurot passiivset tulu.

Viimased kaheksa kuud on järgnev kuu olnud eelmisest parema tulemusega. Usun, et aprill saab olema parem kui märts ning portfell kasvab 80 euro joonest kõrgemale.

Kõrvalolevat graafikut on selles mõttes põnev jälgida, et kui Crowdestate investeeringutest hakkab raha tagasi tiksuma, siis lööb see pildi mõndadel hetkedel täiesti sassi (näiteks kui kõik hästi läheb ja aasta pärast Heina 5 projektist tuleb 300€ põhiosa ning 36,75€ intressi, siis kasvatab see erakorraliselt passiivset tulu päris kõvasti).

Passiivset sisetulekut tootva portfelli väärtus on ca 5200€, millest ca 1000 eurot olen passiivselt teeninud. Sisuliselt võime öelda, et 4200€ eest olen saanud portfelli, mis toodab ca 80 eurot intressitulu kuus. Kuna olen investeerinud umbes 25 kuud, siis kiire matemaatika ütleb, et minu igakuine vaev on olnud ca 170 eurot (Bondora, MoneyZen ja Estateguru). Ei tundu ju üle mõistuse raske ega võimatu?

Kuidas möödus Sinu märtsikuu? Kas olid tulemustega rahul? Jäta meile kommentaar!

22 kommentaari “Kuuülevaade: märts 2015

 1. kehvik

  Minu jaoks on üllatav see, et Bondora statistika on pea 1:1 kattuv minu eksperimentidega. Seda siis investeeritud raha, tagasimaksete, miinuses laenude jne osas. Samas on minu strateegia vägagi erinev – investeerin vaid laenudesse intressiga 30% ja rohkem.

  Meeldib

 2. elkur

  Kas jagate oma arvutuste vormi blankversiooni? Sellist staistikat oleks tõesti vaja teha, aga ei oska kuidagi tabeli koostamisega pihta hakata, seega oleks tore kui oleks põhiline vorm olemas, mida saaks siiis ise kohandama asuda.

  Ette tänades,

  R.

  Meeldib

  • Tauri

   Kas pead silmas tootluse arvutamist?

   Sisuliselt pead tabelisse kirja panema kaks veergu: kuupäev ja summa. Kui summa investeerid, siis on tegu miinusmärgiga (annad raha ära). Kui aga saad raha tagasi, siis on plussmärgiga. Lõpuks kasutad funktsiooni =XIRR()
   Tänase päeva peale tasub panna kirja portfelli väärtus – nii saad teada kui palju portfell kasvanud on.

   Täpset vormi pean otsima, kas mul on (veebis üks on, kuid seda ma esialgu jagada ei sooviks).

   Meeldib

   • elkur

    Error 502 ja 504 nägemisest kõrini 🙂

    Bondora enda konto väljavõte vist ei sobi? Et pean näiteks pangaväljavõtte pealt panema kuupäevaliselt kanded bondorasse (välja midagi võtnud pole) ja viimaseks reaks panema tänase kuupäeva ja summaks investeeringute põhiosa summa ning vaba raha. Ehk kõik plussiga summad ja see peaks tootluse andma?

    Meeldib

 3. MinaIse

  Mis Bondoras Slovakkiaga juhtus? Kas järgmisena juhtub see ka Hispaaniaga? Investoritele mitte sõnagi?!?!?!? See EI ole ilus, mis toimub.

  Meeldib

  • Tauri

   Nüüd sain aru, millele viitasid. Slovakkia on hetkel ära kaotatud filtreeringutest. Pärtel ütles, et kuna Slovakkias on intressil lagi ees, siis täna ei ole Slovakkiast lihtsalt kliente leida. Ilmselt mingi aeg üritatakse fookus suunata kvaliteetsemale kontingendile. Slovakkia väidetavalt ära kadunud ei ole.

   Meeldib

 4. p.9

  Kas MZ kellelgi mingit investeeringut on viimastel nädalatel õnnestunud teha? Minu viimane tehing oli 24.03 ja sellest ajast pole enam mingit liikumist. Varem sain pea igasse laenu sisse.

  Meeldib

  • Tauri

   Mul on praegu üks staatuses “reserveeritud” ning 07.04 ja 10.04 olen 2 laenu välja saanud. Vahepeal oli raha otsas, seega usun, et oleks võib-olla mõnesse veel saanud.

   Meeldib

  • Tauri

   Minu hinnangul on tegu investoreid eksitava infoga tulenevalt uuest laenutaotluste protsessimise süsteemist. Iga laen, mis saab 100% rahastuse võetakse arvesse, kuid tegelikult selgus, et ca pooled neist ei läinud ametlikult töösse. Rahastuse saanud ja seejärel tühistatud laenud aga moonutavad tõde ja võivad panna ekslikult arvama, et Bondora reaalselt väljastaski ca 6 miljoni euro eest lepinguid. Selles osas läheb neil raskeks, et kui nad peaksid kunagi tegema mõne kokkuvõtte oma tulemustest, siis kuidas selgitada ära sel hetkel, et tegelikult mingi osa rahast on nn tühistatud summad?

   Meeldib

 5. Martin

  Ma võin Moneyzeni puhul eksida aga minu arust seal on oluliselt laenude intressid kahanenud. Kui sul on portfellid seadistatud liiga kõrgetele intressidele, siis ei saagi laene välja minna. Pean ise ka üle vaatama. See kuu polegi ühtegi laenu välja läinud 😀

  Meeldib

 6. Heinar

  Krediidiskoor Osakaal Lepinguid Laenumaht Invest. intress Periood
  801-900 17% 4 13 300 € 18,1 34,5
  701-800 56% 14 45 400 € 19,9 36,4
  601-700 25% 8 19 900 € 23,5 43,5
  500-600 2% 1 2 000 € 23,3 36
  KOKKU 100% 27 80 600 € 20,6* 38

  Seisab siis viimases kirjas seega igalt poolt võiks % veel maha v6tta

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s