Rahapuu portfelli tootlus Bondoras, 13.03.2015

Viimased paar nädalat kuvab Bondora minu portfelli tootluseks konstantsed 23,33%, mis iseenesest ei oleks üldse halb tulemus. Sellegi poolest otsustasin tolmu pealt pühkida ühel hiidvanal Exceli tabelil, mis aitab mul arvutada Rahapuu portfelli tegelikku tootlust XIRR meetodil.

Kuidas mõõta?

Tootluse arvutamise juures on kõige suuremaks küsimuseks alati kuidas tootlust täpselt mõõta? Ilmselgelt on vale portfelli väärtusest maha lahutada sissepandud rahasumma väärtus ja saadud tulemus omakorda perioodiga jagada. Selline kalkulatsioon on meelevaldne ühel lihtsal põhjusel: kui oleme investeerinud suure summa perioodi lõpupoole, siis tuleb tõdeda, et see raha ei ole saanud enda eest korralikult veel tööd teha. Sestap peame alati ajaväärtuse juurde arvutama nii palju kui see meil parasjagu võimalik on.

Kusjuures Te ei kujuta ette kui palju on mul tulnud selgitada, et kui iga kuu investeerid 50€ ning aasta lõpuks on intresse kogunenud 20€, siis 20 / (12×50) matemaatika ei tööta! Eks ta klassifitseerub näite “Juku ostab ühega, müüb kolmega ning saadud kaks protsenti rahuldab teda väga hästi!” alla.

XIRR

Say.. what?

XIRR meetodit kasutatakse sisemise tasuvusläve määratlemiseks korrapäratu intervalliga toimuvate rahavoogude alusel. Seega suudab XIRR meetod arvestada kõiki neid kuupäevi, mil raha lisasime või ära võtsime. Täpsemalt juba loe XIRRi kohta SIIT.

Rahapuu portfelli tootlus

Esmalt pean tõdema, et uue Bondora Ratingu tõttu olen ka oma portfelli pisut pidanud mudima. Konservatiivse investorina soovin teenida 12% tootlust ja kõik üle selle on pigem boonus. Liiga suur risk ei meeldi mulle iseenesest mitmel põhjusel:

 – Esiteks on välismaised ühisrahastusportaalid tulnud, näinud ja võitnud seetõttu, et nad on tavapankadest soodsamad. Kõrgem intress = kehvem laenaja.

– Kui eelmisel aastal autot ostma hakkasin, siis oli päris raske leida mõistliku intressiga laenu (autoliisingu intress + kasko kokku oli märkimisväärselt kallim kui praegune laenuintress).

– Tahan hoida portfelli võimalikult puhtana rahavoo perspektiivist – s.t. kui HR grupist suur hulk laene pankrotistub, siis tähendab see seda, et minu raha on kellegi käes kinni. Kuigi hästi tasuvad laenuvõtjad tasuvad märkimisväärselt suuremat intressi, siis see ei kaalu minu jaoks risk/reward suhet nii piisavalt üles, et potentsiaalsete punastega riskiga, mida isegi maha müüa ei saa. Kui saaks, siis oleks jutt tiba teine!

Seega käesoleva aasta algusest saadik olen sisse võtnud 90% ulatuses vaid AA, A, B ja C reitinguga lepinguid. Senimaani on vaid 3 lepingut nendest viivises, mis koguhulgast teeb alla 1%. Kuna varasemalt olin mitmed halvakvaliteedilised laenud portfelli saanud madalama intressiga (enne Bondora Ratingut), siis paiskasin need järelturul müüki +15% juurdehindlusega. Pooled on tänaseks maha müüdud. Uskumatu! Saadud tulu kasvatas minu portfelli väärtust mõnekümne euro võrra, mis praegusel juhul ka tootlust kindlasti vähesel määral mõjutab.

Kui soovid teenida kõrgemat tootlust, siis pead arvestama kõrgema riskiga!

Hetkel on olukord järgmine:

Untitled

Optimistliku stsenaariumi korral oleks portfelli tootlus üle 24%. See on aga roosade prillide maailm ning ma pigem jälgiksin keskpärast tootlusnumbrit, milleks on 13% ja enam. Kui optimistlik stsenaarium tähendas, et ühtegi mahaarvamist ei teinud, siis keskpärane stsenaarium arvutab kõik punased lepingud maha.

Läbikukkunud stsenaarium on lõpuks jõudnud positiivsele pinnasele! Sellisel puhul arvutan maha nii punased kui kollased lepingud. See on aga äärmiselt radioaktiivne number, sest kuu keskpaigas on viivised varmad tulema ning võivad seeläbi numbreid painutada. Siiski – kui peaksin kõik kollased ja punased maha kandma, siis oleksin maksueelselt plussis.

Kuigi punaste laenude puhul on loota taastumist, siis konservatiivse investorina lähtun ikkagi pigem “keskpärasest” stsenaariumist. Seniks kui see number näitab pügalaid üle 12% on kõik korras.

Muuseas – käesoleva aasta jooksul väljastatud lepingute keskmine intress on 21-22% kandis, mis on märkimisväärselt vähem eelmiste aastate keskmisest intressist. Juba see faktor tähendab, et optimistlik näitaja hakkab peatselt kukkuma.

Hetkel olen olukorraga siiski rahul.

Advertisements

4 thoughts on “Rahapuu portfelli tootlus Bondoras, 13.03.2015

 1. Kristo

  Mind teeb see BO ikkagi natuke liiga murelikuks. Võib-olla sellest, et täna tuli jälle kaks punase “mummuga ” laenu juurde. Ise olen ka suhteliselt konsvervatiivne investor ning väga valin millistesse laenudesse investeerin. Kuid ikkagi aina rohkem tekib neid kollase ja punase tähistusega laenusid juurde ja juurde. uut raha ei ole juurde viinud päris pikalt ja keerutan seda, mis seal sees on.
  BO näitab minu protfelli tootluseks 23,38 ja seal ons e püsinud juba päris pikka aega. Uued laenud olen ka ise valinud seeriast A,B,C, seega peaks tootlus hakkama mingi aeg kukkuma. Ausalt öelds ei ole ma suutnud ise päris täpselt oma tootlust arvutada…jääb oskusi väheseks.

  Meeldib

 2. Kristi

  Tubli! Ma võtsin ka ette ja arvutasin läbi.
  Optimistlik – 20,1%,
  mõõdukas – 17,4%,
  pessimistlik – 5,5%.
  Mul on arvestatud 3,5% heade laenude müügile juurde ja 25% punaste recoveryt.

  Meeldib

  • Taavi Pertman

   Viimase analüüsi põhjal võiks see 25% keskmiselt olla isegi täitsa realistlik, aga selle 3.5% osas oleksin praeguses seisus natukene skeptiline, sest see tähendaks, et sa müüksid 5% juurdehindlusega kogu portfelli maha.

   Samas praegune kogemus viitab pigem sellele, et madalama riskiga (intressiga) laene ei osteta isegi 2% juures väga palju. Aga jah, kuna järelturul tegutsevaid investoreid on suures pildis tegelikult üsna vähe, siis see on üsna hooajaline nähtus, nii et pikas perspektiivis ehk saaks küll 🙂

   Meeldib

 3. Taavi Pertman

  Tauri, mulle tundub, et valisid oma arvutuse tegemiseks ühe kuu kõige volatiilsema kuupäeva, sest jube paljud maksepäevad kipuvad seal 10.-12. kuupäeva peale jääma. Isiklikult eelistan just seetõttu seda arvutust pigem kuu lõpus/alguses teha, sest siis maksepäevi pole ja kõikumised nö paari päevaga viibinud pangaülekande tõttu ei mõjuta tulemust nii palju.

  Varem, kui üsna suvalistel aegadel arvutasin, siis täheldasin üsna suuri kõikumisi isegi kuu-siseselt just tänu nende paaripäevaste viivisesse langemiste tõttu.

  Muidugi kui iga kuu 13. kuupäeval arvutad, siis vahet ei tohiks olla. Lihtsalt tasub meeles pidada, et 13. ja 30. kuupäeval tehtud arvutusi ei maksa päris üks-ühele võrrelda.

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s