Eesti finantsblogimine kasvus!

Mulle meeldib!

Leian ennast üha enam üllatumas, et kinnisteks individualistideks peetavad eestlased on üha julgemaid samme astumas finantsblogimise hirmuäratavas maailmas.

Miks ma hakkasin finantsblogijaks?

Ma ei hakanudki! Asjad lihtsalt liikusid sellesse suunda, et soovisin Bondora investeeringutel silma peal hoida. Kuidas paremini seda teha oleks saanud kui ise asjadest kirjutama hakata. Siiski pean tõdema, et mitte kogu aeg ei ole ma kirjutanud kõiki ühisrahastusega seotud investeeringute numbreid välja. Eks ka minus oli väikene kartus, et sõbrad-tuttavad saavad teada palju ma investeerinud olen ja hakkavad kas laenu soovima või parastama, et miks ma nüüd siis kõigile kusagil pidulauas välja ei kärista. Kusjuures tegu ei ole väljamõeldud probleemiga. Oma kogemusest kirjutab näiteks dividendiaktsiatesse investeeriv ameeriklane Jason Fieber, kelle oma pereliikmed arvasid, et kuna Jason on nüüd ‘rikas’, siis ta peaks teistele rohkem rahalist abi osutama – teised iseennast aidata muidugi ei taipa.

Eesti ühisrahastuse maastikku ilmestavad 6 huvitavat platvormi, mis on minu töö teinud mõnes mõttes lihtsamaks: saan katsetada erinevaid investeeringuid, erinevaid lähenemisi ning seeläbi tutvuda uute ja huvitavate inimestega. Näiteks aasta tagasi saime esimest korda kokku pubiõhtu formaadis ühe seltskonnaga, kellega siis kvartalis korra-kaks üritame kokku saada ja mõtteid jagada. Sealjuures on tekkinud julgus rääkida oma tegemistest ning jagada arvamusi tuleviku suhtes. See julgus on omakorda kandunud edasi blogisse, mille väljundiks on ühisrahastuse investeeringutest võimalikult ausa kuvandi loomine.

Mis ma sellest saan?

Kogemusi. Tutvusi. Avatud suhtlemist ning näha Eesti inimeste tahet finantsvallas midagi korda saata. Kas või enese jaoks!

Tegelikult on selline kogemus toonud Rahapuu blogisse palju uusi lugejaid, kes on ilmselt teiste (ja ka minu) motivatsioonist saanud innustust ja oma blogi loonud. Lõpuks hakkab tekkima mingisugune tunnustatud valim blogidest, kes iga kuu alguses annavad möödunud kuu osas ülevaate. Räägitakse mis läks halvasti, mis hästi, mida saaks teha teisiti ning kuhu plaanitakse edasi liikuda. Tegu on kui bumerangiga, mis kaarega nüüd tagasi tulema hakkab – uskumalt huvitav on lugeda ja kaasa elada teistele nende teekonnal. Peaasi, et inimeste huvi ja tahe blogi pidada oleks jätkusuutlik ja kestaks läbi pikema aja!

Vaadates tagasi märts 2013 kuuülevaatele ning mõeldes kuidas möödus eelmine veebruar, siis vahe on kolossaalne. Teenisin üle 50 korra suuremat passiivset sissetulekut kui kaks aastat tagasi! Tõsi, absoluutnumbrites on toimunud kasv 1,3 euro pealt 75 euroni ning sellist kasvu protsentuaalselt saavutada on raske. Aga kas ma oleksin vähem pettunud kui 2 aasta pärast olen 75 euro pealt liikunud 150 euroni (ehk 2 korda kasvu)? Kindlasti mitte! Veelgi enam: kui teised näitavad, et nemad suudavad säästa oma sissetulekutest 40-50% ning minu vastav näitaja on 30%, siis loomulikult ma küsin endalt kuidas jõuda teistega samaväärsele tasemele. Päeva lõpuks aga pean enesele meelde tuletama, et võidusõit käib laisa ja virga Tauri vahel, mitte Tauri ja mõne teise finantsblogija vahel.

Mida olen avastanud?

Nn vanadest tegijatest on saanud mõnes mõttes eeskujud, sest mitmete uute blogide temaatika ja vaated kattuvad suurel määral meie omadega. Minu jaoks on see meeldiv, sest näen, et minu tegevusest on keegi reaalselt kasu saanud ja nüüd näitab välja oma poolset initsiatiivi enda finantsolukorra hindamiseks ja eesmärkide seadmiseks. Mida rohkem inimesi sarnasest teemast kirjutab, seda suuremat kandepinda meie ideed leiavad. Uute blogijate lisandumisel hakkab tööle finantstrummel, kus üksteise motiveerimise kaudu ületatakse üha suuremaid finantstakistusi.

Mulle meeldib, et noored inimesed oskavad ja tahavad kaaluda autot kui finantskohustust. Kui meil on autot vaja, siis me ostame sellise, mille funktsiooniks on meie transportimine punktide A ja B vahel. Parem oleks kui ta oleks soodne, et ülejäänud raha saaksime investeerida. Siiski olen ka kohanud päris palju neid inimesi, kelle jaoks uhke auto on prestiiži küsimuseks (pidavat vist saama rohkem ‘tšikke’, kuid ma jään pisut kahetisele seisukohale – ma ei ole näinud naist, kelle silmad säraksid 1,5 tonni alumiiniumi ja pleki nägemise üle).

Mida sooviksin tulevikus näha?

Kui 2014. aasta oli platvormide kasvu osas pöördeline (2tk >> 6tk), siis 2015. aasta tundub olema finantsblogijate päralt. Pidevalt on keegi kusagil juurde tulemas ja oma mõtteid avaldamas. Ma sooviksin näha veelgi jõulisemat eestimaiste finantsblogide vohamist, kes julgevad eesmärke seada ja tahavad piire nihutada.

Kui ma loen kellegi finantsblogi, siis mind nii detailselt ei huvitagi kui palju keegi nüüd sendi pealt Bondorasse investeeris või sealt tulu teenis. Mind huvitab üleüldine dünaamika ja nägemus, et inimene töötab täna oma finantsilise vabaduse poole. Kas ta liigub edasi? Kas ta on omadega graafikus? Kas tal on huvitavaid ideid kuidas tõhustamalt edasi liikuda? Kas ta maandab riske? Kas tal on äkki mõni uus investeerimisviis? Kas ta on ennast ületanud?

Leia endas see motivatsioon, et hakkad pidama eelarvet. Seejärel pane kirja eesmärgid ja alusta investeerimist. Kui tunned, et vajad tuge, siis tule ja küsi – finantsblogijad aitavad! (Nüüd vist läks liiga valimistelaadseks kampaaniaks ära?)

Kokkuvõtlikult ütlen, et mulle meeldib Eesti inimeste kasvav vabameelsus rahateemade suhtes.

Eesti finantsblogid, mida tasuks jälgida:

Kui Sind siin listis veel ei ole, siis anna endast märku! Isegi siis, kui Sa ei soovi rikkaks saada!

15 kommentaari “Eesti finantsblogimine kasvus!

 1. Kristi

  Finantsblogide puhul neljalt kümnele on ka päris kõva protsentuaalne kasv, mida pikas perspektiivis on raske üleval hoida 😀
  Tegelikult on blogijad saanud iseenesest arvestatavaks jõuks info jagamisel, eriti nii uues valdkonnas kui ühisrahastus ja sotsiaalpangandus. Eestis on see veel kauge maa, aga mujal maailmas on näiteks iga-aastased suured finantskonverentsid blogijatele, kus uusimaid trende ja ideid uuritakse-puuritakse, et sellest siis blogi kaudu lugejatele edasi infot anda näiteks!

  Meeldib

  • Tauri

   Olen vahest käinud mõlemat blogi piilumas, kuid postituste regulaarsus on viimasel ajal olnud pigem madal. Kuidas praegu on, kas motivatsioonituhin hakkab peale tulemas? 🙂

   Meeldib

 2. Taavi Pertman

  Ma vaatasin ka, et mõni aeg peale Kristi lisandumist hakkas äkitselt blogijaid järjest juurde tulema. Loodetavasti jätkub motivatsiooni kauemaks ja saab investori mõtteviisi Eestis laiemalt levitada. Uurimuste põhjal on endiselt väga suur töö ees…

  Kusjuures kunagi kui otsisin igasugu eestlaste investeerimisteemalisi blogisid, siis leidsin ka terve rea, aga enamik neist olid selleks ajaks juba välja surnud kahjuks. Ehk neid blogisid on ka varasemalt olnud, aga ilmselt sai motivatsioon paljudel otsa vmt.

  Meeldib

  • Tauri

   Kunagi võis probleem see olla, et investeeringud ei toonud pidevat rahavoogu peale ja millegist polnud kirjutada. Nüüd on olukord pisut muutunud.

   Aga usun ka, et paljud kaovad ja uusi tuleb peale. Ma isegi mõtlesin algselt selle blogiga proovida 1 aasta aktiivselt tegevuses olla. Paari nädala pärast saab 2 aastat täis! 🙂

   Meeldib

   • Taavi Pertman

    Siis on juba järjepidevust üsna palju ja sunk cost bias ka mängus, et liiga palju juba panustanud. Enam ei saa pooleli jätta.

    Ja oma kogemuse põhjal julgen pakkuda, et kaks aastat on juba piisavalt pikk aeg ilmselt, et oleks piinlik oma esimesi postitusi vaatama minna 😉

    Eks osaliselt see ärakadumise teema ehk ka selles, et neist enamikul polnud kommentaare näha, nii et ehk väga ei loetudki. Et kui vähemalt blogijad ise aeg-ajalt üksteise mõtteid kommenteerimas käivad, on ehk ka äsja alustanutel motivatsiooni kauemaks.

    Kui kaua sa ikka selle alguse entusiasmi peal kirjutad, kui tundub, et ainsad lugejad on vanaema ja elukaaslane.

    Meeldib

 3. kehvik

  Vaatasin täna imestusega, et minu blogis on millegi pärast kuidagi kahtlaselt palju rahvast käinud. Minu blogi on mõnes mõttes investeerimisblogi vastand – ma ei usu, et sellisel moel võiks keegi rikkaks saada. Aga et mitte lihtsalt niisama vinguda, investeerin ma täiesti reaalset raha täiesti reaalsetesse kohtadesse. Täpselt nagu investeerimisblogide pidajad. Ainus vahe ongi see, et minu kindla veendumuse kohaselt on selline tegevust suures osas mõttetu ja et raha pole kunagi eesmärk vaid ainult vahend eesmärkide saavutamiseks.

  Nii et kui kellelegi huvi pakub, siis võib minu blogi ka listi panna. Kui kellelgi peaks olema soovi mitte saada rikkaks….

  Meeldib

  • Tauri

   Jaak Roosaare on proovinud rikkust defineerida pisut teistmoodi kui “miljonid pangakontol lebamas”. Minu jaoks on rikkus ka see kui ma ei ole võtnud rösteri, poti, pliidi, panni, vetsupoti ostuks 25% laenu. Selles osas on hea öelda, et olen rikkam kui päris paljud eestlased, kel investeeringud puuduvad ning finantskohustused lämmatavad.

   Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s