Millisesse riskiklassi peaks konservatiivne investor Bondoras investeerima?

riskBondora Ratingust kirjutasime detsembri keskpaigas pika postituse. Toona oli tegu reitingut tutvustava postitusega ning ühelegi laenutaotlusele uut riskiklassi tol momendil määratud ei olnud. Täpsem töö hakkas mõni aeg hiljem pihta ning nüüd on suur osa vanu lepinguid ning kõik uued taotlused määratletud vastavalt eeldatavale riskitasemele.

Bondora Ratingu arendamine on pidev protsess, mis loodetavasti annab pikas perspektiivis positiivseid tulemusi.

Üle 120 päeva tagasi väljastatud lepingud

Bondora jagab oma veebilehel erinevat statistikat. Osati on tegu kasuliku infoga, teistpidi müraga. Näiteks kuvatakse iga päev uut infot üle 120 päeva vanuste laenulepingute kohta, mitte aga dünaamikat nende lepingute tulemuslikkuse kohta. Näiteks tehnilise analüüsi tegevad investorid huvituvad aktsiahinna analüüsimisel aegreast, sest ühe päeva aktsiahinna teadmine ei paku konteksti. Ajaloo huvides otsustasin teha vahepostituse, nägemaks kuidas riskiklassile vastavad kahjumäärad muutuvad.

120p

Tegelik kadude määr peaks teoreetiliselt arvesse võtma nii pankrotistunud laenude põhiosa tekkimise ning kadumise. Eelkõige pean siinkohal silmas seda, et punased lepingud saavad nii taastuda kui uued lepingud võivad minna pankrotti. Tegeliku kadude määra arvestamisel summeeritakse mõlemad näitajad kokku ning jagatakse ajaraamistikku mahtuva põhiosa summaga. See aga ei näita eraldiseisvalt välja kahte olulist asja:

 1. Uute punaste laenude tekkimine (summa)
 2. Olemasolevate punaste laenude taastumine (summa)

Tõsi, info võiks kätte saada kui võrdleme vastavate laenulepingute tulemusi 30 päeva tagant, kuid antud töö on keskmise investori jaoks keerukas (minu hinnangul märkimisväärselt raskem kui näiteks tuludeklaratsioonis paari veeru summeerimine seda oleks – juba kahe erineva raporti suurused on sedavõrd erinevad, et nende protsessimine nõuab kodukasutajalt erineval määral arvutusressurssi).

Bondora Ratingu oodatavad kahjumäärad

bondora

Tegelikud tulemused

Kandsin graafikule iga riskiklassi minimaalse ja maksimaalse oodatava kahjumäära. Seejärel lisasin tänase päeva seisu üle 120 päeva tagasi väljastatud aktiivsete lepingute tegeliku kahjumäära.

Suures pildis on tulemused sellised nagu arvata oleks võinud. Vaid riskiklassi A puhul on tegelik kadude määr suurem Bondora pool pakutud oodatavast kahjumäärast. Ülejäänud riskiklasside tegelik kahjumäär on oodatavast kahjumäärast väiksem.

riskrate

Ülemise joonise järgi võiks pidada kõige huvitavamaks riskiklassiks C’d, sest selle tegelik kadude määr on suhteliselt madalam teistega klassidega võrreldes. Kõrgem intressimäär ning madalam tegelik kahjumäär võiksid summeeruda kokku kõrgemaks tootluseks.

Intressid vs kahjumäärad

Järgmiseks kogusin kokku kahesuguse info: tegelik kahjude määr ning Bondora poolt välja hüütud oodatava keskmise intressimäära riskiklassi lõikes.

tegint

Võtame eelduseks, et meil on miljon eurot investeeritud C riskiklassi. Kui teeniksime keskmiselt 21,88% intressi aastas, siis meie tulu oleks aasta pärast 218 800 eurot. Kuna peame maha lahutama tegeliku kahjude määra 6,33%, siis jääb meil tuludest saamata 63 300 eurot. Lõplik tulu on seega 155 500 eurot.

Jah, laenud pankrotistuvad erinevatel aegadel ning me ei pruugi saada keskmiseks intressimääraks 21,88%. Sestap võtamegi eelduseks mingisugused paikamääratud tingimused, et saaksime arvutada välja järgmise stsenaariumi, antud juhul (neto)tootluse. Selgub, et intressist tegeliku kahju maha lahutades saame tootluse.

Mina olen konservatiivne investor ning investeerin täna vaid AA kuni C grupi laenudesse (väga vähesel määral lisandub D ja HR lepinguid). Seetõttu huvitas mind milline riskiklass oleks minu valikut silmas pidades kõige arukam valida. Kas püüda turvalist AA gruppi (mida näeb harvemini kui sajandivahetust) või valida midagi muud?

Kokkuvõtteks

Minu kriteeriumeid silmas pidades oleks mul kõige mõistlikum investeerida C grupi laenudesse, sest nende projektsiooniline tootlus on tänase seisuga kõige kõrgem (AA kuni C/D riskiklasse võrreldes). Loomulikult ei saa unustada, et võrdlen projektsioonilist keskmist intressi tänaste kahjumäära numbritega. Seega võivad tulemused lõppkokkuvõttes aja jooksul tõepärasemaks muutuda. Üldiselt aga võime silmas pidada, et intressi kasvades ja kahjumäärade vähendes tootlus kasvab.

Disclosure: Investeerin Bondoras, kuid ei oma ärilisi huve ühe või teise riskiklassi edutamisel.

6 kommentaari “Millisesse riskiklassi peaks konservatiivne investor Bondoras investeerima?

 1. Heinar

  C intressi määr on 21.88 % pahaks läheb 5-9%
  1000 euroga seis oleks
  sul läks pahaks 50-90 eurot
  järele jääb 910-950
  (tootlus)199,1-207,86 eurot
  (eraisiku tulu) 157,28-164,207
  Kokku = 1067,28-1114,207
  Kasum 6,7 -14%

  mina sain Detsembris sellised arvud
  Kasumi piiriks kui tuleb maksta tulumaks ….
  8,40% 10,63% AA
  7,95% 10,66% A
  6,23% 10,86% b
  4,72% 12,03% c
  3,29% 12,02% d
  1,75% 10,82% e
  -1,68% 8,39% f
  -3,47% 6,18% hr

  Kas yltse minu (oletuslik ) arvutus k2ik on 6ige ?
  samas 6igeid arvutus k2ike ei olegi siin olemas …

  Meeldib

  • Tauri

   Kalkulatsioonid teen maksueelselt ning tulumaksu juurde ei arvuta (selle suurus on ajas muutuv, riigiti erinev ning ettevõtte alt investeerides esialgu puudub).

   Arvutustes kasutasin kahjumäärade hetkeseisu ja eeldatavat keskmist intressi.

   Meeldib

 2. Vaiko

  Päris õigeid tootluse arvutusi tõepoolest ei ole. Minu portfelli vanus on 9 kuud ja kui peaksin hetkel exiti tegema, siis jääksin omadega kuskil 0 piirile. Pealtvaatajale tundub üsna jabur ning vahel hakkad ise ka juba kahtlema et mida sa õige teed:) Alates 01.01.15 olen võtnud sihiks D-HR-id EST laenud. Juurde kandnud rohkem ei ole ning tõenäoliselt see aasta ka rohkem ei tee, laseks seedida pisut ja vaataks mis mahus taastumine toimuma hakkab.

  Arusaamatuks jääb, et mida B mõtleb “Oodatava kahjumäära” % all, see pole ju sama asi mis Default vaid %, mille investor võib heaga maha matta ja seda kunagi ei näe?

  1 ettepanek või soovitus Rahapuule oleks, et võiks luu FB suletud grupi nimega nt “Rahapuu”. Kuna inimesed FB-d külastavad niikuinii, siis suhtlus oleks seal ehk mugavam ja parem. Muidugi kui Rahapuu soovib trafficut lehel rohkem näha, siis see soovitus pole just kõige parem.

  Meeldib

  • Tauri

   Facebookis on avatud kommuun olemas, kinnist kommuuni ei ole mõtet teha.

   Tootluse osas on tõepoolest ka mul seis selline, et intress on 2 korda suurem kui punaste põhiosa. Suures pildis üritan rohkem suunata fookust rahavoogudele kui lihtsale tootlusarvutusele.

   Meeldib

 3. Vello Niisama

  Ma ei saa näiteks aru kuidas nad selle oodatava kahjumäära välja mõtlevad, ajaloole ju väga põhineda ei saa, kuna varem oli max intress nii 40 kanti, isegi pigem seal 35. Nüüd suuremosa madalama tasemega laenudest 50 + intressiga.

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s