Ühisrahastuse ennustused 2015. aasta kohta

Aasta algus on see aeg, kus väga paljud inimesed leiavad üles tarokaardid ja kristallkuulid tuleviku ennustamiseks. Ega Rahapuu blogi saa teistest erineda ning sestap otsustasime kirja panna 2015. aasta ühisrahastuse ennustused.

 • Bondora laenukäive 30 miljonit eurot
  Bondora kasv on silmnähtavalt takerdunud ja põhjuseid võib leida eelkõige väheses suhtluses nendega, kelle käes on rahakott (ehk investorid). Portaal on äärmiselt ebastabiilselt üles ehitatud (“Väikene apsakas” on meile kõigile ilmselt väga tuttav) ning lubatud kokkulepetest kinni pidamine on vaevarikas (kõige viimane näide on uus portfellihaldur, mis toodi turule nädal aega lubatust hiljem). Kasvada saab suuresti vaid uute investorite najal ning siiski usun, et keskmiseks tulemuseks saavutada 2,5 miljonit eurot kuus ei tohiks Bondora jaoks olla probleem. Samas on palju võimalusi realiseerida märkimisväärselt kõrgem kuine laenumaht.
 • Omaraha laenukäive 5 miljonit eurot
  Alles mõni aeg tagasi ületas Omaraha laenumaht kumulatiivselt 7 miljoni euro piiri, mistõttu 5 miljoni euro ennustamine tundub esmapilgul liigagi optimistlik. Kui aga vaatame laenumahtude kujunemist aasta-aastalt, siis näeme, et kasv on olnud ca 1 miljon eurot aastas. Tegelikult arvan, et minu pakkumine 5 miljonit eurot on isegi liiga tagasihoidlik ning reaalne tulemus saab olema kõrgem.

  Aasta Laenukäive
  2011 0,33 mln€
  2012 1,10 mln€
  2013 2,66 mln€
  2014 3,51 mln€

  Põhjuseid on mitmeid:

  • Investorid on Bondoras pettunud: mulle tundub, et Bondora katsed investoritega dialoogi pidada on mõnes mõttes ebaõnnestunud ja see suunab mitmeid investoreid otsima uusi alternatiive, näiteks Omaraha või MoneyZen.
  • Ühisrahastus liigub järjest enam massidesse
  • Omaraha reklaamib aktiivselt
 • MoneyZeni laenukäive 1,5 miljonit eurot.
  MoneyZeni viimaste kuude laenukäive on kõikunud 50 – 60 tuhande euro vahel. Ootan käibe kahekordistumist, sest nad on päris palju õppinud teiste platvormide vigadest ja üritavad asju paremini teha.
 • Crowdestate puhul on käibe muutumistest esialgu raske rääkida, sest projektide mahud võivad kordades erineda. Loodan näha tuleval aastal 24 kinnisvaraprojekti (2 projekti kuus), mille käive on kokku 6 miljonit eurot.
 • EstateGuru on suunatud pigem olemasoleva kinnisvara väärindamisele, mistõttu ka siin on raske rääkida konkreetsetest numbritest. 2014. aastal toodi turule näpuotsaga finantseerimisprojekte, mis esialgu väga kiires tempos ei liikunud. Kui nad suudaksid oma tootesortimenti muuta ahvatlevamaks (näiteks mingisuguse püsiva üürikinnisvaraobjektiga nagu Crowdestate Stroomi residentsi plaan oli), siis võiks kasv päris tugev olla. Hindan esialgu konservatiivselt ja näen, et 2015. aasta toob kaasa 1 miljoni euro väärtuses rahastatud projekte.
 • Investly suurimaks takistuseks on suhteliselt tagasihoidlik lansseerimine. 2014. aasta jooksul turule toodud projektide arvu saab ühe käe sõrmedel kokku lugeda. Seega 2 projekti kuus ehk 24 projekti 2015. aasta jooksul võiks olla esmaseks ennustuseks. Peaasi, et poistel püssirohutünnid tühjaks ei saa!

Millised on Sinu prognoosid 2015. aastaks?

Advertisements

8 thoughts on “Ühisrahastuse ennustused 2015. aasta kohta

 1. Aruza

  Nõustun eelkõnelejaga, et Bondora käive eriti ei suurene. Põhjuseks tehtud uuendused ja investorite suurem fookus muudele portaalidega. Samas nagu ennustustega ikka, võib asi lõpuks ka vastupidine olla.
  Isegi mõlgutan mõtteid Omaraha suunas, Bondora viimane tegutsemine on tekitanud soovi leida alternatiive ja Omaraha tundub täitsa atraktiivne.
  Värsked kogemused uue Bondora isepakkujaga ei ole eriti hurraa tunnet tekitavad. Mulle näiteks absoluutselt ei meeldi, et uue isepakkuja juures ei saa laenude pikkust enam määrata. Pigem võiks isepakkuja juures ikkagi valikukriteeriumeid rohkem olla kui ainult reitingu valimine. Võib-olla nõuab asi lihtsalt harjumist praegu

  Meeldib

 2. Aruza

  Omaraha miinus on see, et puudub järelturg. Loodetavasti nad võtavad selleks midagi ette. Bondoras töötab järelturg hästi ja vajadusel saab portaalist lahkuda, Niikaua kui Omarahas seda süsteemi ei ole, oled oma lepingutega päris kaua seotud! Eriti uutele investorile teadmiseks!

  Meeldib

  • Tauri

   Sama lugu on MoneyZen investeeringutega.
   Teatud mõttes on järelturu puudumine isegi hea – kriisitingimustes on väljumine raske ja seeläbi investeeringute hoidmine hoiab turgu üleval.

   Meeldib

 3. K

  Kontides tunne, et tuleb huvitav investeerimisaasta. Sai tehtud esimesd rahakanded Omarahasse ja liitutud ühe tuntuma hoiuühistuga ning monyzenni raha juurde viidud. konkreetseid eesmärke ei ole veel seadnud, kuid eks millegi poole tulenb püüelda 🙂

  Meeldib

 4. kehvik

  Bondora puhul ennustan mina pigem seda, et lähima 1-2 aasta jooksul tekib neil vägagi tõsiseid probleeme erinevate riikide jõustruktuuridega. See, kas mingid Eesti pisiinvestorid oma 20-50 000 euroga tulevad või lähevad, neid ei huvita. Selles süsteemis ringleb minu hinnangul hoopis teist päritolu ja hoopis suurem raha. Aga – kui elame, siis näeme.

  Meeldib

 5. kehvik

  Tundub, et eile küll Riigikogus läbi kukkunud, aga uuesti esitatav seadus vahekohtute tegevuse ja liigkasu võtmise osas hakkab peagi siiski kehtima. Bondora puhul peaks see ju tähendama vaid uusi kliente.

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s