Investeeringute portfell Excelisse

Mõni aeg tagasi avastasin, et minu investeeringute portfell oli kehvasti hajutatud. See tähendab, et mingisugused investeeringud moodustasid liiga suure osa portfellist, teised jällegi liiga väikese osa. Avastuse tegin kui reastasin kõik oma investeeringud ja kohustused ühte Exceli tabelisse kokku – numbritest juba mööda vaadata ei saa.

Kuna säärane kokkuvõte on aidanud mul edaspidiseid investeeringuid paremini prognoosida ja hinnata, siis otsustasin sarnase Exceli faili teha kättesaadavaks kõigile Rahapuu blogi lugejatele. Mine tea, äkki aitab Teidki!

INVESTEERINGUTE PORTFELL EXCELIS (fail)

Tabel on jaotatud mitmeks osaks. Esimeses osas on kirjas Investeeringud ja Kohustused. Lähtun hetkel kolmest sambast: raha pangakontol, ühisrahastuse investeeringud ning aktsiaportfelli investeeringud. Juurde võiks lisada näiteks kinnisvara ja väärismetallide osa.

Kuna praegu on käes 2014. aasta november, siis kirjuta üles käesoleva kuu seisud (soovitatav on teha kuu viimasel päeval). Tabel ei eelda, et pangakontosid oleks kokku 3 ning kohustusi 5, vaid siinkohal tuleb pisut osata Excelis toimetamist, et faili endale sobivaks muuta. Kui Sul on vaid üks pangakonto, siis ülejäänud kahe pangakonto väärtused võid kirjutada nulliks. Palun muuda vaid rohelise taustaga lahtreid, sest ülejäänud lahtrites võivad olla arvutusvalemid.

Näidises kirjutasin, et kõigil kolmel pangakontol on novembrikuu seisuga 100€. Igal ühisrahastuse platvormil on Sinu raha 50€ ning Sul juhtub olema kaks aktsiainvesteeringute kontot, kus kummagi peal on 200€. Seega investeeringuid ja raha on kokku 1000€ eest, kohustusi samal ajal 100€ eest, seega netoväärtus on 900€. Lahter “Kasv” näitab investeeringute protsentuaalset muutust eelmise kuuga võrreldes. Kuna november on esimene kuu meie näites, siis siin ei saa kasvu arvutada.

Untitled

 

Tabeli teine osa näitab investeeringute osakaalu protsentides. Siit näeme, et novembris moodustas raha osakaal portfellist 30% ning ühisrahastus samuti 30%. Börsikontodel oli 40% meie varadest.

Untitled

Tabeli kolmas osa annab võimaluse tulevikuprojektsioonide tegemiseks. Novembris me raha juurde enam ei lisa, sest juurdelisatava raha peaksime arvestama sisse juba tabeli esimeses osas. Projektsioonid on jaotatud kaheks: ISE ja INVEST. ISE tähendab meie enda poolt lisatav raha, INVEST aga investeeringutest lisanduv raha. Näiteks ühisrahastuses saame passiivset tulu igakuiselt, mis annab võimaluse meil see projektsioonina üles märkida. Tabel on tehtud kuni 2016. aasta lõpuni, mis annab meile hea võimaluse hinnata oma tänast ning tulevast võimalikku seisu.

Untitled

Järgmisel kuul kirjutan mina tavaliselt kõik tulemused esimeses tabeliosas üle, et projektsioonid oleksid paremini kohandatud hetkeolukorrale.

Kui märkad failis vigu, siis anna neist kommentaariumi kaudu teada!

Kas positusest oli kasu? Hinda ja kommenteeri!

 

Advertisements

8 thoughts on “Investeeringute portfell Excelisse

   • Taavi

    Kuna ma ise olen tarkvaraarendaja, siis olen arendanud endale erinevaid raportite vaateid. Mingi hetk kui piisavalt seda täiendanud, teen sellest ülevaate ka. Aga muidu kautan GnuCashi arvestuse/logi/seisude pidamiseks ja seal on võimalik andmeid hoida erineval kujul, näiteks andmebaasis ja minu tarkvara siis sealt andmebaasist võttab andmeid soovitud kujul ja teeb nendest raporteid.

    GnuCash ise toetab ka erinevaid raporteid, aga need ei ole nii lihtsalt muudetavad vastavalt enda soovidele.

    Meeldib

 1. GHz

  Mis suguse numbri sa ühisrahastuse puhul excelisse kirjutad. Näiteks bondora näitel. Kust võtad selle numbri, mis läheb excelisse täpselt?

  Meeldib

  • Tauri

   See on juba iga investori oma otsustada millist numbrit ta kasutada soovib. Võid teha nii, et liidad kokku vaba raha, broneeritud summad ning laenujäägi ja lahutad kogu kupatusest maha punaste põhiosa.

   Mina usun, et punased taastuvad tasemel 100%, mistõttu mina ei tee mahaarvestusi, vaid võtan lihtsa tulemuse vaba raha + broneeringud + investeeringute jääk.

   Meeldib

 2. Jaago

  Antud exceli tabelisse peaks postitusi tegema iga kuu samal kuupäeval? Muidu kui teha erinevatel kuupäevadel, siis olnud või olemata palgapäev muudab neid numbreid juba kardinaalselt. Et küsimus ongi kas oleks mõistlik teha vahetult enne palgapäeva või täpselt peale palgapäeva või hoopiski kuskil keskel.

  Meeldib

 3. Taavi Pertman

  Kah huvitav lähenemine. Kui kuidagi lihtsalt saaks ka selle tabeli Taavi poolt väljatoodud graafilisele kujule paigutada, oleks veel eriti vinge vaadata ja projektsioonidest muutusi näha 🙂

  Kuna mulle see excelis nikerdamine natukene meeldib ka niisama, siis ilmselt teen kunagi omale isiklikuks kasutamiseks ehk mingi oma tabeli ka valmis, aga hea variant muidugi erinevaid lahendusi vaadata ja siis mõelda, mis minu lahenduseks kõige paremini sobida võiks. Ehk teisisõnu, kui kellelgi on veel mingi huvitav lahendus kasutusel, siis võiks ka siin kommentaarides sellest rääkida.

  Selle pangakontol oleva raha osas isiklikult liidaksin need kõik lihtsalt ühele reale kokku, kui tegemist on säästudega (a la, kasutushoius või kogumiseks mõeldud pangakonto), aga sellist igapäevaseks kasutamiseks mõeldud raha investeeringute all pigem ei kajastakski.

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s