Intervjuu – svensson [vol 2]

Rahapuu blogi võttis ühendust svenssoniga, kellega tegime intervjuu ka möödunud aastal. Uurisime kuidas on senimaani läinud, millised on eesmärgid ning kas investeerib ka uutel P2P platvormidel.

Meeleolukat lugemist!

Pisut üle aasta tagasi vestlesime Sinuga ühisrahastuses investeerimise teemadel. Nimetasid tollal oma eesmärgiks teenida 500 eurot intressitulu kuus. Kas eesmärk on jätkuvalt üleval või oled plaanides korrektuure teinud?

Eesmärk 500€ intressi tulu kuus on endiselt aktuaalne, kuigi mõnel kuul on antud eesmärk ka täidetud olnud. Praeguste investeerimiseesmärkidega, eelkõige eesti laenude tingimus, on keeruline antud taset hoida.

Käesolev 2014. aasta on Eesti ühisrahastuses olnud tormiline aasta: turule on tulnud lausa neli uut sotsiaalpangandusportaali: Crowdestate, EstateGuru, MoneyZen ja Investly. Kes oleks sellist arengut osanud meie esimese intervjuu ajal oodata! Kas oled mõne uue portaaliga juba tutvust teinud?

Kahe portaaliga olen tutvust teinud: Crowdestate ja Moneyzen’ga. Crowdestates olen pisut ka investeerinud.

Üsnagi hea hoo on sisse saanud ka laenukäive. Näiteks Bondora puhul võime rääkida lausa 2 miljonist eurost kuus, Omaraha puhul ca 300 000 eurot ning päris aktiivsed on olnud ka uued tulijad. Kas suuremad käibed võimaldavad Sul edukamalt ja kiiremini investeerida või on kvaliteetsete lepingute leidmine infomüra tõttu pigem raskemaks muutunud?

Bondora käive on tuntavalt kasvanud. Samas ei aita see isikliku portfelli kasvatamisele palju kaasa kuna üldjuhul investeerin Eesti laenajatesse. Eesti laenudesse ei ole õnnestunud piisavas mahus sisse saada. Vaatamata suurenenud käibele toob automaat 1-3 lepingut nädalas. Seega on sobivate lepingute sõlmimine pigem raskemaks muutunud.

Eelmise intervjuu ajal investeerisid Omarahas ja Bondoras (isePankuris). Kummas portaalis oled tänaseks paremaid tulemusi saavutanud?

Investeerin jätkuvalt mõlemas portaalis. Vaatamata Bondora Eesti laenude sisse saamise piiratuse tõttu on jooksva ja eelneva aasta intressitulud suuremad just viimases. Põhjus ilmselt ka Omaraha käibe stabiilsuses ja investorite kapitali suurenemises. Teisalt teeb Omaraha keskkonnas suurema osa tööst ära automaatpakkuja.

Investorid jaotuvad üldiselt kahte gruppi: aktiivsed ja passiivsed. Aktiivsed investorid üritavad palju tööd ise ära teha ning vajadusel panustada lepingutesse manuaalselt, samas pasiivsed investorid seadistavad automaatpakkujad ning jäävad ootele. Kumbasse gruppi Sina kuulud – kas haldad invsteeringuid aktiivselt või passiivselt?

Arvan, et kuulun aktiivsete investorite gruppi. Lisaks automaatpakkumistele teen pakkumisi manuaalselt ning ostan-müün järelturul.

isePankur asemel on meil nüüd brändimuutuse läbi teinud Bondora. Esialgu oli uus bränd ka minu jaoks omajagu võõras. Milliseid emotsioone nimevahetus Sinus esile on toonud?

Alguses oli harjumatu aga tundus siiski huvitav.

Lisaks nimemuutusele on Bondora olnud aktiivne uutele turgudele laienemises ja Bondora+ teenuse turule toomises. Hispaania ja Slovakkia ei ole saanud ilmselt päris hästi veel käima, sest jätkuvalt troonib laenumahtude tabeli tipus Eesti. Milline on Sinu strateegia välismaiste ja Bondora+ lepingutega?

Välismaistesse lepingutesse olen väga piiratud mahus panustanud. Esialgu ei ole plaanis ka suurelt välismaistesse laenudesse pakkumisi teha. Välismaiste laenude käive võibki olla väiksem eelkõige invesorite ettevaatlikuse tõttu kuna ootel taotlusi näib palju olevat. Bondora+ lepinguid sõlmin aktiivselt, kuid väiksemate pakkumistega.

Mis oleksid need asjad, millega Sa oled rahul ühisrahastuse puhul?

Ühisrahastuse juures on kõige kasulikum automaatsete pakkumiste võimalus. Teine oluline asi on võimalus hajutada ka väiksemat investeeringusummat.

Aga millega rahul olla ei saa?

Suurimat meelehärmi tekitab süsteemi vähene läbipaistvus. Statistika põhjal investeerimisel puudub võimalus saada sisse kõikidesse kriteeriumidele vastavatesse laenudesse.

Ei saa me läbi klassikalise küsimuseta: kas ja kui palju jälgid Rahapuu blogi tegemisi?

Aegajalt ikka vaatan blogi.
Rahapuu blogi tänab svenssonit intervjuu eest!

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s