Bondora kommentaar nördinud investorile

Soovides pakkuda Rahapuu blogi tegemistes tasakaalustavat vaadet, siis küsisin nördinud investori postituse kohta Bondoralt kommentaari.

Olgu öeldud, et nördinud investor on Rahapuu blogi ja Bondora vahelises vestluses kolmandaks osapooleks ning hea tava kohaselt tema kaasusele me ei keskendunud. Oma fookuse seadsime süsteemi kitsaskohtadele ja edumeelsusele.

Nördinud investori artikli kandvaks probleemiks oli konarlik infovahetus kliendi ja Bondora vahel. Sisukas arutelus Bondora esindusega jõudsime mitme kitsaskohani, mis lähipäevadel saavad Bondora tegevuses täpsustatud, näiteks täpsem sõnastus enesetuvastamise protseduuri tegevustes.

Vestluse käigus andis Bondora tegevjuht Pärtel Tomberg ülevaate isikutuvastuse vajadusest ning selgitas isikutuvastuse ennetavat olulisust: “Klientide isikutuvastus on vajalik kõrge turvalisuse tagamiseks. Protsessi peavad läbi nii laenajad kui investorid, sõltumata nende tehingute või investeeringute summast. Soovime kindlustada, et teenuse kaudu ei oleks võimalik isegi mitte üritada raha pesta, investeerida valede identiteetide alt või valeandmeid edastada. Protsessi tehakse täismahus enne raha väljavõtmist, sest see on kõige kõrgema riskiga tehing portaalis. Probleemi hilisemal ilmnemisel ei ole enam võimalik midagi teha ja saab piirduda vaid Politseisse pöördumisega.“

Investorite isikutuvastus ei ole vähemtähtsam laenutaotleja omast, mistõttu on loomulik, et andmebaaside võrdlemine ja andmete tuvastamine võtab aega.

Tuvastusprotsessi läbimiseks on vajalik täita järgmised tingimused:

 • Edastada Bondorale värviline koopia või foto passist või ID-kaardist ja aadressi kinnitusest. Foto võib olla tehtud telefoniga.
 • Dokument peab olema korrektne, kehtiv ning ilma muudatusteta (nt. nägu kinni kaetud).
 • Koopia peab olema hea kvaliteediga ning andmed väga selgesti loetavad.
 • ID-kaardi puhul tuleb edastada koopia ID-kaardi mõlemast poolest. Sobib ka telefoniga tehtud foto, kuid tegu peab olema hea kvaliteediga ning andmed väga selgesti loetavad (v.t. eelmine punkt)
 • Aadressi kinnitus peab olema konto omaniku nimel. Dokumendiks sobib hästi kommunaalteenuste arve, telefoniarve, üürileping või arve, pangakonto väljavõte koos aadressiga, kirjad/lepingud pangaga jne kolmanda osapoole väljastatud ning aadressiga dokumendid.

Kui dokumendid saabuvad terviklikult ja korrektselt, siis üldiselt tehakse tuvastus sama tööpäeva lõpuks või järgmisel hommikul ära.

Nördinud investori artiklis kirjutasin, et Bondora ei vasta telefonikõnedele. Vabandan Bondora ees nimetatud ebatäpsuse eest. Bondoral puudub telefoni teel pakutav klienditugi. Ametlikuks klienditoe vormiks on e-post, kus Bondoraga ühendust saab aadressil klienditugi@bondora.com

4 kommentaari “Bondora kommentaar nördinud investorile

 1. Margus

  Tagasi kiviaega ehk tuvastamine nagu UK-s,ja viisil, mida iga vähegi fototöötlust valdav isik võib võltsida täpselt nii nagu soovib, ehk siis ei oleks mingi probleem esitada suvalise pildi, nime ja muude andmetega ID-kaardi “koopia”, värviline ja puha ning sama ka kommulaanteenuste arvega. Selle asemel, et kasutada paljude Eesti ja Soome kasutajate puhul ID-kaadi elektroonilise tuvastamise võimalusi või läbi panga autoriseerimist.

  Meeldib

  • Rainer

   Täpselt nii!

   Ma ei kujuta ette, kuidas mina selle isikutuvastuse protsessi läbin.
   Kas mina, kui üürnik võin aadressi kinnituseks esitada kommunaalteenuste arve (aadressiga dokument), mis on väljastatud korteri omaniku nimele? Üürilepingut ma ei saa esitada, kuna selle on sõlminud minu elukaaslane.

   Meeldib

  • Raha Pesija

   Ma isegi ei viitsiks sellist jama kommenteerida. aga siiski, tsitaat: “Dokumendiks sobib hästi kommunaalteenuste arve, telefoniarve, üürileping või arve, pangakonto väljavõte koos aadressiga, kirjad/lepingud pangaga jne kolmanda osapoole väljastatud ning aadressiga dokumendid.”

   Mis dokument on (rahapesu vastast võitlust silmas pidades) näiteks kommunaalteenuste arve? Või ei oska äkki rahapesija pdf-faili pisut korrigeerida?
   Üürileping? kellega? Kas rahapesija ei saa siis sõlmida fiktiivse üürilepingu suvalisele aadressile? Ja mis on kolmanda osapoole väljastatud aadressiga dokument??? Kui ma kutsun näiteks korstnapühkija mingisse suvalisse majja, ja lasen tal seal mõnes lõõris pisut tuuseldada ja saan siis arve, kas siis on kõik OK?

   Ja üldse tahaks teada, et mida puutub asjasse aadress? Kas siis miilits teab kuhu tulla rahapesijat arreteerima või?

   Meeldib

   • Tauri

    Rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise seadus
    https://www.riigiteataja.ee/akt/129062014098

    § 13. Hoolsusmeetmed

    (1) Kohustatud isik kohaldab §-s 12 nimetatud kohustuse täitmiseks majandus-, kutse- või ametitegevuses järgmisi hoolsusmeetmeid:
    1) kliendi või tehingus osaleva isiku isikusamasuse tuvastamine tema esitatud dokumentide ja andmete alusel ning esitatud teabe kontrollimine usaldusväärsest ja sõltumatust allikast hangitud teabe põhjal;

    Seega klient esitab mingisugused ettenähtud andmed, mis ei ole rangelt piiratud ning selle põhjal saab teha laiema kontrolli. Tuvastamise protsess on juba andmete soovija pädevusse kuuluv ning ma usun, et detailselt ta ei ole nõus seda lahti rääkima turvalisuskaalutlustel.

    Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s