Vahekokkuvõte OKT 2014: MoneyZen

Lugesin vahelduseks Rahapuu blogi esimesi postitusi. Kuigi informatiivselt on tegu väheväärtuslike ja isegi faktiliselt väärate meistriteostega, siis on neil südantsoojendav nostalgiaväärtus. Olid ju minu esimesed sammud ühisrahastuse maailmas väga tagasihoidlikud ja maapinda kompivad, seda enam, et toona ei olnud ühisrahastuse kohta peaaegu mitte mingisugust head infot saada. Võib-olla ehk keegi isegi mäletab sellist graafikut?

Untitled
Rahapuu portfelli tootlus aprillis 2013

Parasjagu olen proovimas MoneyZeni portaali teenuseid, mistõttu oleks võib-olla paslik teha alguse kokkuvõte senimaani toimunust.

Mõtteharjutuse artiklis tõin välja, et iga investor peaks valima mõistliku hulga P2P platvorme, kus investeerima hakata. Minu valikusse kuuluvad hetkel Bondora, MoneyZen ja Crowdestate. Ma ei saa välistada võimalust, et oma võimaluse saavad ka Omaraha, Investly kui EstateGuru, kuid praegusel ajahetkel ei näe ma võimalust laienemiseks. Kui Sa oled mõnes viimatinimetatud portaalis investor ja sooviksid oma kogemustest rääkida, siis anna mulle endast teada!

MoneyZenis sain investeerimiskõlbulikuks augusti keskpaigas, seega umbes 2 kuud tagasi. Esimese ja augustikuu ainsa investeeringu tegin 22.08.2014. Investeeringu tegemisest on isegi ülearune rääkida, sest vastupidiselt Bondorale (kes avaldab väga palju informatsiooni laenude kohta ning pakub võimalust käsitsi investeerimiseks) ei luba MoneyZen peale intressimäära, investeeritava summa ning krediidigrupi midagi muud määrata. Ülejäänud töö teevad nemad Sinu eest ära. Kontrastilt on tegu kindlasti väga erinevate portaalidega.

MZ
Rahapuu portfelli seis MoneyZenis 14.10.2014

Nagu pilt paljastab, siis portaali olen kandnud 110 eurot. Esimesed 10 eurot kandsin augustis (tuvastamisprotsessi lõpule viimiseks) ning septembris ja oktoobris kandsin juurde vastavalt 50 eurot kuus. Tulu olen käesolevaga teeninud 0,64 eurot ning kõik lepingud on ‘Zen’ staatuses ehk tagasimaksmisel. Kuigi põhiandmete leht on mõnes mõttes üsnagi segane (näiteks arvestatud intress muutub iga päev üha väiksemaks), siis on loota, et info kuvamine paraneb märkimisväärselt järgmiste uuendustega. Oma olekult on MoneyZen üritanud silma jääda sellise portaalina, mis kuulab oma investoreid. Ettevõtte käimalükkamise algfaasis on selline lähenemine võimalik, kuid etteruttavalt ütleksin, et see ei saa niimoodi jääda. Ärge siis pahandage MoneyZeniga kui nende paindlikkus peaks mõne aja möödudes vähenema: see on asjade täiesti normaalne kulg.

MZ
Lepingute loetelu, kust näeb lepingu staatust, kestvust, intressimäära, summat ning krediidiskoori. Lisaks kuvatakse lepingu väljastamise kuupäev, mille järgi võib hinnata maksekuupäeva.

Septembrikuu viimase lepingu sõlmisin 16.09 ning oktoobrikuu esimese lepingu omakorda 10.10. Vahepealse kolme nädalaga sõlmiti umbes 30 lepingut, mistõttu võiks arvata, et tänane võimekus ongi umbes 30-40 lepingut kuus. Minimaalse investeeringusumma (10€) puhul tähendaks see 300€-400€ välja laenamise võimalust kuus, mis väikese portfelliga investorile peaks rahuldav tulemus olema. Nagu ülemiselt pildilt näha, siis üks leping on olekus “reserveeritud”, mis tähendab, et laenutaotlus on jõudnud viimasesse etappi ning peale laenuvõtja poolseid dokumente-allkirju saab leping lõplikult sõlmitud.

Ühtlasi olen Bondoras tegemas eksperimenti, kus käesoleva nädala tööpäevadel ma oma kontoga Bondorasse sisse ei logi, tekitades olukorra, kus ma ei tea oma Bondora kontol toimuva kohta sisuliselt mitte midagi. Enne eksperimendi algust kustutasin kõik isePakkujate profiilid ära ning lõin ühe isePakkuja, mis reageerib EST ABC1000 lepingutele panustades 5€ laenudesse, mille intressimäär on suurem kui 20%. Kuna kontol oli 125€ raha eksperimendi alguseks, siis soovin näha kui mitu lepingut suudab isePakkuja nn passiivsel ajal sõlmida ning kas väide ‘ühisrahastus kui täiesti passiivne investeerimisvõimalus’ võiks paika pidada. Teen seda seetõttu, et olen viimased poolteist aastat suhteliselt aktiivselt kasutanud Bondorat ning mul puudub passiivsele investorile omane ‘pilk distantsilt’. Varasemalt tegin invsteeringuid nii automaatpakkujaga kui käsitsi ja kogu raha sai alati investeeritud. Kuid mul puudub selgesti piiritletud arusaam kui hästi toimiks vaid automaatpakkujate kasutamine ja portaali aktiivsest tegevusest eemalolek. MoneyZeni puhul passiivse investori staatus toimib igatahes väga edukalt, sest nagu öeldud, siis investoril ei lubata seal väga palju korda saata.

Nagu ikka, siis ootan Teie kaasamõtlemist, hindeid, kommentaare ja ideid, et saaksin blogi paremaks muuta. 

Mis on see põhjus miks Sina ühisrahastuse kaudu ei investeeri?

Advertisements

20 thoughts on “Vahekokkuvõte OKT 2014: MoneyZen

 1. Vaiko

  Ma ei saa sellest aru, et millepoolest MoneyZen peaks parem olema, Taustauuringu tegemise võimalused on Bondoraga võrdsed, seadus reguleerib mõlemat ühtemoodi. Kui MoneyZen ütleb et neil on paremad laenud, siis kuidas see saavutatakse. Kui vastus on läbi parema ja tulemusliku analüüsi, siis see oleks ju hämamine.

  Eks aeg ka muidugi näitab, mis juhtuma hakkab, seepärast on huvitav jälgida:)

  Meeldib

  • Tauri

   Ega ei saagi öelda, et üks portaal on teisest kindlasti parem ning antud postituse eesmärk see kindlasti ka ei ole.

   Mina ei peaks tulemuslikumat ja paremat analüüsi hämamiseks, eriti täna, kus Bondora pakub riskantsemat Bondora+ teenust. Lõplik küsimus on muidugi selles, et kuidas tootlused hakkavad olema: kui kõrgem intress ja kõrgem pankrotistumise määr tähendab võrdväärset tootlikkust madalama intressi ja väiksema pankrotistumise määraga, siis kahe portaali sisuline vahe tegelikult puudub. Teevad samat asja erinevate protseduuridega.

   Meeldib

   • Taavi Pertman

    Kui tootlus on sama, siis on ikka madalama pankrotistumise määraga variant üldiselt parem, sest väiksema riskiga saab sama tootlust.

    Suurema riski eest peaks siiski tavaliselt ka suuremat tootlust saama ehk riskipreemiat. Alati muidugi ei saa, aga potentsiaal peaks olema. Kui hoiusel saaks 15%, siis paneksin ilmselt enamus rahast hoiusele pigem 🙂

    Meeldib

 2. Taavi Pertman

  Seda passiivse investori meetodi sai kusjuures katsetatud päris pikalt vahepeal. Kusagil 2011-2013 vahemikus oli selline ca aastane periood, kus ma sisuliselt kontole sisse ei loginudki üldse (paar korda vist käisin aeg-ajalt).

  Muidugi arvestades, et nüüd tuleb ka iganädalane uudiskiri ja aeg-ajalt mingeid teavitusi tunduvalt rohkem, siis on ilmselt kiusatus siiski sisse logimiseks suurem.

  Meeldib

  • Tim.

   samas lisaks, et vb tosta oma intressi määasid, mul sama 2 laenu aga 2% k6rgema intressiga, ei teagi kuidas see valik käib, v6ibolla saaks veel k6rgemaga, on keegi teinud mitu portfelli ja testinud?
   L141000124 Zen 13.10.2014 36 kuud 20.0 % 10,00 € 839
   L141000126 Zen 13.10.2014 24 kuud 20.0 % 10,00 € 822

   Meeldib

 3. Ergo

  Tere. Ei jõudnud kogu blogi läbi lugeda – tekkis küsimus – miks OÜ alt ei tee tehinguid? Keeruline või ei tasu väikeste summadega ära? Eraisiku tulumaksuosa saaks sel juhul reinvesteerida vist?

  Meeldib

  • Tauri

   Laenude välja andmine eeldab litsentsi kui see on ettevõtte põhitegevuseks. See on peamine põhjus miks ma seda ei tee – mul ei oleks ettevõttel muud põhitegevust, mis lihtsustatud kujul annaks võimaluse läbi ettevõtte investeerida.

   Lisaks ka veel see aspekt, et blogi üks eesmärk on suunata oma esimest investeeringut tegema ka neid inimesi, kes varasemalt ei ole seda teinud. Ettevõttega majandades kaoks blogi fookus mõningasel määral ära.

   Meeldib

 4. Kristo

  Tegin ka Moneyzen’i konto ja kandsin raha. Konto avamise kuupäev 15.12.2014, kuid siiani ei ole raha kuskile liikunud. kui bondoras nädals ikka mõni leping tuleb siis moneyzenis on täielik vaikus, mures! Kuidas teistel ?

  Meeldib

  • Tauri

   MoneyZen töötab Bondorast pisut erinevalt. Nimelt on kasutuses virtuaal- ja investeerimiskontode süsteem. Virtuaalkontole kannad esmalt raha ning kui soovid seda investeerida, siis pead virtuaalkontolt tegema portaalisisese kande investeerimiskontole (Menüüst valid “Arveldused”).
   Minul on 15.12 kuupäevast alates 4 lepingut tulnud.

   Meeldib

 5. Kristo

  Hetkel portfelli sisestatud sellisd anded: Krediidiskoor 901- 1000, algintressiga 18 % ning periood 6- 60 kuud. Ma usun et see 18 % on täiesti asjakohane ?

  Meeldib

  • Tauri

   Minul on seadistatud see 17% peale (iga sajaline vahe liidab protsendipunkti juurde). Lisaks tuleb enne allkirjastada ka portfell (Menüü “Portfellid” > seal sees on näha lahter “leping” ning seal peab olema mingisugune viide lepingule, minu puhul näiteks I141000060).

   Meeldib

 6. Kristo

  Vot sinna koer maetud oligi. Minul seal, kuhu sa viitasid, lepingu number puudus, kuid nüüd tegin selle korda. Kokkuvõtlikult siis kasutaja viga 🙂 vot kui kasulik see blogi on 🙂

  Tervitades

  Kristo

  Meeldib

 7. Karilin

  Minu puhul äratab huvi MoneyZen seetõttu, et seal on ka alla 3-aastaseid laene. Bondoras pole siiamaani alla 36 kuu laene näinud ja järelturul müümisest ei ole ka huvitatud.

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s