RSÕ praktikasse koolitus – kokkuvõte esinejatest

Rikkaks saamise õpik praktikasse koolitusest oled midagi kuulnud? Ilmselt oled, sestap ei peatuks selle tutvustaval osal enam.

Selles postituses kirjutan pisut lahti omi mõtteid iga esineja kohta, et näeksite kes kuidas sümpatiseeris. Musta pori näkku ei loobi, las seda teevad teised härrad. Hea oli kuulda esinejate mõtteid erinevatel teemadel.

Rikkaks saamise õpik praktikasse koolitus oli jaotatud kolmeks osaks:

 1. Kinnisvara ja ettevõtlus
  1. Kalle Aron
  2. Raivo Hein
  3. Loit Linnupõld
  4. Karin Vinkel
  5. Jaak Roosaare
 2. Aktsiad
  1. Rait Kondor
 3. Laenud
  1. Taavi Pertman
  2. Kristi Saare
  3. Jaak Roosaare

Selles mõttes oli huvitav teemade jaotus, et mina oleksin Crowdestate esinemise liigitanud koos Bondoraga pigem ühisrahastuse alla.

Sisukat lugemist ja kommenteerimist!

Karin Vinkel

Sissejuhatus ja minu tee rahalise vabaduseni

Karin oli esimene julge, kes lavalaudadele suunati. Ühtlasi sai ta enesele kaela kohustuse rahvas käima tõmmata, nagu esimestel ikka kombeks! Aga kui varrukast on võtta paar head lugu kinnisvaraseiklustest, siis käima tõmbamisega probleeme ei teki. Täpselt nii ka läks.

Karin on tänaseks päevaks saavutanud kordades rohkem kui mina, seega saaksin teda eeskujuks võtta. Ta on tegutsemas internetiäris (ehitab üles internetiapteeki), tegutseb kinnisvaraturul ning kasvatab kahte last. Mina ei ole ühtegi neist asjadest tänaseks ära suutnud teha: blogi teen, kuid raha sellega ei teeni; kinnisvarasse investeerin, ent läbi ühisrahastuse; lapsi sünnitanud ei ole ning ma kardan, et selles osas jään ma kindlasti Karinile alla. Samas Arnold sai sellega hakkama..

Kinnisvarahuvilistele andis Karin energiat ja särtsu kindlasti rohkem kui küll ning kui Sina plaanid üürikinnisvara soetada, kuid pank raha ei anna, siis mine uuri Karinilt kuidas tema algkapitali kokku sai. Saladuskatte all võin öelda, et pank siinkohal ei abistanud.

Kalle Aron

Üürikorterist üürimajani

Kui kinnisvara kohta midagi teada tahate ja Teil aega on, siis võtke Kallega kontakti. Kui aega napib, siis tasub kontakti otsimist hoolikalt kaaluda. Sest Kallele lihtsalt meeldib rääkida. Entusiastlikult. Ja palju. Vähemalt kinnisvarast.

Kalle oli kindlasti kõige hingestatum esineja ning mina pean seda esineja puhul (vähemalt sarnastes koolitustes) väga oluliseks. Publikuga tuleb suhelda, veelgi parem on neid pinge alla panna ja võimalusel lasta publikul asju läbi mängida. Kas siis kümneka järgi joosta teise saali otsa (silmad kinni) või lükata mikrofon nina alla ja pärida mõni küsimus. Sest reaalne praktika sunnib inimest mäletama mida ta on kogenud ja läbi teinud.

Kui olid huvitatud kinnisvarasse investeerimisest, siis Kalle jagas mitmeid konkreetseid nõuandeid, mida üürikinnisvara soetamise puhul jälgida. Näiteks ära osta soklikorterit, sest kelder on kelder, vahet pole kui mitu kipsiplaati seina lükata. Samuti ei tasu panustada vanade puumajade korterifondi juhul kui majal on mitmeid (vanemaid) omanikke, kes võivad maja renoveerimise vastu seista (‘sest laen on saatanast!’).

Kui Kallega kontakti otsid, siis ütle, et vähem kui aasta pärast on Sul üks üürikorter portfellis juures ning 2034. aastal soovid Nizzas süüa tagasihoidlikku keedusilku. 😉

Raivo Hein

Ettevõtlusega rikkaks

Kiire vahepalana enne lõunasööki jagas oma mõtteid ja arvamust Raivo Hein, kes ilmselt oli esinejatest rahaliselt kõige rikkam. Kuuldavasti suutis Raivo õigel ajal kv.ee ja osta.ee veebikeskkonnad maha müüa ning üle 450 miljoni krooni tulu teenida. Seda on rohkem kui Bondora on tänaseks päevaks suutnud laenukäivet teha!

Alles augusti lõpus võisime meediast lugeda Raivo mõtteid idufirmade või startuppide teemal. Raivo meelestatus oli toona pigem negatiivne ning RSÕ praktikasse koolitusel esinemise kaudu suutis ta vähemalt minu jaoks enda meelestatuse tagamaid paremini selgitada. Meedias must-valgelt kirjas olev tekst ei anna tihtipeale asja tuuma piisavalt koloriitselt edasi. Ja ma olen Raivoga suuresti nõus – iga idu pole õige idu. Õigemini idu võib ju idu olla, aga mis siis kui me ei näe selles idus väärtust? Startup peaks lahendama mingisuguse elulise probleemi, mis on kellelegi kasulik ning mis toob hiljem kõrvalproduktina kasumit. Pea meeles, et ‘Raha on s!tt, mis peale head lõunasööki välja tuleb!’

Mina isiklikult ei ole Twitteri fenomenist aru saanud. Facebook – okei, network, sotsialiseerumine ja müügikanal, aga Twitter? Ole hea ja jäta oma arvamus selle postituse kommentaariumisse!

Loit Linnupõld

Kinnisvarainvestoriks 100 euroga – Crowdestate

Loit oli ennast hästi ette valmistanud. Tegu oli suurepärase müügipresentatsiooniga, kuid inimestega suhtlust jäi võib-olla pisut väheseks. Kuna ettekanne oli väga viimase peale hästi valmis lihvitud ja nägi tõesti välja kvaliteetne ja detailidesse laskuv, siis algaja investor pigem ei julgenud küsimusi küsida. Mine sa tea, äkki keegi veel võib naerma hakata!

Crowdestate on sisuliselt laenude vahendamise platvorm, kus Crowdestate meeskonna poolt leitud kinnisvaraprojektidele (üürikinnisvara või arendusprojektid) on võimalik laenu pakkuda ja seeläbi intressitulu teenida. Investeerimise võti peitub ühisrahastuses, kus erineva võimekusega investorid koonduvad kokku, pakuvad vastavalt oma võimalustele summa, millega nemad on antud projekti nõus finantseerima ning projekti jaoks vajaliku summa täitumisel sõlmitakse investorite ja spetsiaalselt antud projekti haldamiseks loodud ettevõtte (Special Purpose Vechicle) vahel laenulepingud. Käesolevaks ajaks on Crowdestate välja pakkunud kolm projekti, millest esimene ebaõnnestus ning järgmised kaks täitusid märkimisväärsel kiirusel. Crowdestate investeeringud ei ole tagatud, mistõttu enne investeerimist tutvu kindlasti lepingutingimuse ja riskidega!

Ühisrahastuse platvormid baseeruvad paljuski usaldusel – eelkõige need, mis ei suuda pakkuda tagatisega investeerimistooteid. Usalduse tekkimiseks tuleb suhelda platvormi haldavate meeskondadega ning kui Loidu ettekanne võis tunduda professionaalne, siis kindlasti ootab ta investorite kaasamõtlemist antud teemal. Seega ära karda ja saada Loidule kiri või jäta oma küsimus siia kommentaariumisse ning luban, et Su küsimus saab Loidule edastatud.

Isiklikus plaanis jäin Loidu ettekandega rahule, sellist detailsust ma tegelikult ootasingi!

Rait Kondor

Kuidas aktsiatesse edukalt investeerida?

Raidu puhul olen ma juba pikemalt aega pead murdnud, et miks küll? Miks sa tulid LHVst ära? Ma mäletan kuidas ülikooli esimestel kursustel vaatasin LHV veebi ja unistasin, et saaksin LHV’s töötada. Ja tema tuleb ära.. naljakas. 🙂

Aktsiate teemat olen varasemalt uurinud ning seetõttu enamus esitatud infost oli minule suurel määral juba teada. See andis rohkem aega ja võimalust kuulata detaile, mida võib-olla niisama ei oleks tähele pannud. Näiteks kas Sina panid tähele, et Rait võttis ülikoolis õppelaenu, et aktsiaid osta? Või et ka Raidul on olemas teine pangakonto, kuhu kogub raha meelelahutuse jaoks (näiteks reisiraha). Süsteemsus ning struktuur ja tahe midagi korda saata aitavad edasi minna.

Muuseas, kui tahad aktsiate teemal targemaks saada, siis otsi Facebookist üles “Rait Kondor Educational” ning registreeru Raidu koolitustele. Kuna mul üks tuttav on nendel käinud ja senimaani on rahvast pigem vähe olnud, siis kasuta seda koolituse võimalust. Kes teab millal järgmine kord see aeg tuleb kui kogemustega fondijuht sisuliselt personaalkoolitust vähese raha eest pakub!

Taavi Pertman

Kuidas Bondoras edukalt laenu anda?

Taavi oli sedakorda Rahafoorumi esindaja kohal. Kuna Taavi töötab ka Bondoras, siis ilmselt on temal natukene parem ülevaade inimeselt inimesele laenuandmises.

Taavi esinemise puhul oli hea näha, et inimene võttis esinemist suhteliselt külma närviga. Paar nalja siia, paar nalja sinna, törts tösisemat juttu. Kuna ma ise kajastan ühisrahastuse teemasid kõrgendatud huviga, siis esinemise arvustamise asemel sooviksin, et kirjutaksid tekkinud küsimused, mida sa küsida ei saanud Taavilt, siia kommentaariumisse. Proovin anda endast parima, et P2P jõuaks meile kõigile veelgi lähemale!

Kristi Saare

Minu teekond rahalise vabaduseni

Kristi oli kindlasti kõige raskemas olukorras võrreldes teistega. Päev otsa sai praadida ja kuulda teiste esitlusi, mis kindlasti mõjutasid Kristi mõtteid. Sellest hoolimata kiskus ta oma portfelli kõigi kuulajate ees juppideks laiali ning rääkis vankumatult mida tema teinud on. Jaagu poolt väga strateegiliselt õige otsus – lasta rääkida omast kogemusest inimesel, kes on rikkaks saamise tee alguses ning motiveerida seekaudu teisi osalejaid ikkagi alustama.

Kaks aastat tagasi oli null, tänaseks mitu tuhat eurot väärtust (ning igakuiselt mitukümmend eurot passiivset rahavoogu) ning tulevikus juba rahaliselt vaba? Kui Kristi suudab seda teha, siis miks paganama pärast arvad Sina, et Sa ei suuda? What’s your excuse?*

* Mis on Sinu vabanduseks?

Jaak Roosaare

Modereerimine ja muud seiklused (k.a. investeerimine)

Mõni nädal tagasi kutsuti Jaak TTÜ vilistlasõhtule esinema. Tegu oli korraldajate poolt suhteliselt huvitava sammuga, sest tegelikult on Jaak õppinud EBSis. Uus publik, uued inimesed ja krimpsutava ninaga rektor survestasid Jaaku. Oli aru saada, et see ei ole päris see koht, kus Jaak tahaks hetkel olla, sest teemaks oli rahalise vabaduse saavutamine. Kuulajaskond oli teiselt poolt võttes kahjuks juba selles vanuses, kus passiivne sissetulek oli küll olemas, kuid riigi poolt suhteliselt piiratud – pension.

Mõtlesin vilistlasõhtu esitluse ajal, et kas RSÕ praktikas koolitusele ikka tasub nägu näitama hakata. Aga kuna raha olin koolituse eest tasunud, siis jäi mul üle vaid kohale minna.

Ja siis pühapäevasel varahommikul võtab Jaak Sokose konverentsikeskuse suure saali laval sõna. Enesekindlam kui James Bond oleks võinud olla. Jutt ladus, huvitav, kaasahaarav. See on ka arusaadav – tema üritus, tema publik, tema koduväljak. Kuivõrd Jaak on mitmeid aastaid oma tegemiste kohta blogi pidanud, siis suutis ta ennast suhteliselt hästi moderaatori ja esineja rolli sisse elada ning oma sõnumi kuulajatele edasi anda.

Kokkuvõte

Investeerimine on mulle pikka aega huvipakkuvaks teemaks olnud. Olen lugenud mitmeid raamatuid, blogisid ja artikleid investeerimise ning erinevate varaklassidega kohta, mistõttu võiksin arvata, et päris algaja investor ma enam ei ole. Selles mõttes oli RSÕ praktikas koolitus minu jaoks võib-olla igav, et ma ootasin pisut rohkem detaile ja verevalamist; intensiivsemat õpet ja koostegevust. Teistpidi võttes kui mõtlen makstud osalustasu peale, siis ma ei tunne, et oleksin rahaliselt hävinenud – ilmselt kogu kompott kokku oli tasakaalustatud.

Järgmisel koolitusel soovitan kindlasti osaleda neil, kes on alles samme tegemas investeerimismaailmas. Siis olete meelsamini valmis astuma otsustavaid samme finantsilise vabaduse saavutamiseks.

Kui Jaak loeb, siis minu mõni mõte:

– Iga varaklassi koolituspäev oleks hea mõte. Crowdestate sai eetriaega, samas EstateGuru mitte. Bondora sai, MoneyZen, Omaraha ja Investly mitte. Ühisrahastus vajaks spetsiifilisemat koolitust, seda nii edasijõudnute kui algajatele suunatuna. Samuti võiks rohkem rääkida kinnisvarast (seda ilmselt teeb Peeter Pärtel juba niigi).

–  Investorid rohkem vastamisi. 2 minutiga jõudsime tutvustusringis teada saada maksimaalselt kolme inimese kohta. See on vähem kui 50% 🙂

– Diskussioonipaneel on alati väga huvitav lahendus koolitustel. Annab võimaluse targemate inimeste mõtteid kuulata ühe konkreetse teema kohta.

10 kommentaari “RSÕ praktikasse koolitus – kokkuvõte esinejatest

 1. Loit Linnupõld

  Aitäh Tauri! Mul on rõõm kuulda, et detaile oli piisavalt ning ülevaatlikus hea. Kindlasti ootan ma nii täna kui ka tulevikus osalejate küsimusi ja tagasisidet – ei ole olemas rumalat küsimust, on ainult rumalad vastused! Mulle saab kirjutada loit.linnupold(at)crowdestate.eu või helistada +372 502 4152.

  Meeldib

 2. sanderots

  Tänud hea ülevaate eest! Kui soovid eraldi varaklasside kohta koolitust, siis soovitaks ka Peetri koolitusi. Olen ise laenude andmise, aktsiate ja kinnisvara koolitusel käinud ja kõik on väga head ja veidi proffessionaalsemad kui Jaagu omad (samas ka arusaadav, Peeter on juba aastaid koolitusi teinud).

  Meeldib

  • Tauri

   Eks praegusel juhul tundubki nii, et kui tahta varaklassides head koolitust saada, siis tuleks:
   a) kinnisvara puhul Peetri koolitustele minna
   b) aktsiate puhul Rait Kondori koolitustele minna
   c) ühisrahastuse puhul ei ole veel päris kindlat ‘parimat’ välja kujunenud, sest see turg on alles noor.

   Meeldib

 3. Roosaare

  Aitäh Tauri lahkete sõnade ja tagasiside eest! Jälle jäi meil omavahel vestlus pidamata ;( Olen Sinu järeldustega nõus – edaspidi (kui peaks sellise suure rahvaga üritust veel tegema), siis ikkagi vähem esinejaid, rohkem aega vestlusteks ja tutvumiseks. Aga minu mõte liigub ka pigem sinna, et teha eraldi päevad eri varaklassidele. Kalle juba hõõrus käsi, et naerutaks kuulajaid hea meelega üksi vähemalt pool päeva 😉 Ja Peetri koolitused on tõesti head, olen ise käinud ja sealt pealt üritanud õppida.

  Meeldib

  • Tauri

   Mul ei ole hetkel plaani kusagile kaduda, seega eks omavahelised jutud saavad ilmselt tulevikus peetud!

   Ma ei oskagi öelda kas vähem esinejaid on parem lahendus, võib-olla lihtsalt lühendada esinemisaega ja rohkem sotsialiseeruda, et õpitav saaks näidete abil koheselt praktikasse pandud. Näiteks aktsiate puhul korraldada nn üleüldine börsimäng, kus õpetlikult saaks kõik sammud läbi teha.

   Meeldib

 4. Taavi Pertman

  Väga hea ülevaade. Kusjuures ise sain ka investeerimispisiku suuresti LHV koolitustest Kristjan Lepiku ja Rait Kondori käest ning unistasin ka seal töötamisest, aga huvid muutusid 🙂

  Rohkem arutelusid ja seltskonnavahetusi oleks võinud ilmselt olla tõesti. Eelmisel korral sai ikka tunduvalt lihtsamini uusi tutvusi peamiselt just nende arutelude ja lauavahetuste tõttu.

  Meeldib

  • Tauri

   Omavahelist suhtlust pärssis ajapuudust päris tugevalt, ma ei saanud tihtipeale teadagi kellega ma ühes lauas istusin. 🙂

   Usun, et järgmine koolitus on selles osas parem.

   Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s