Bondora uudiskiri 10.09.2014

Meililistiga liitunutele saadab Bondora iga nädala kolmapäeval inglise keelse uudiskirja. Aeg-ajal teeb Rahapuu blogi nendest uudiskirjadest ülevaate, et ka eesti keelne lugejaskond saaks olla kursis Bondora tegemistega.

Uudiskiri 10.09.2014

Läbipaistev tegutsemine on ühisrahastuses kriitiliselt olulisel kohal. Viimasel ajal on suure lombi tagant olnud kuulda nurinaid, et Lending Club on läbipaistvust vähendamas (usun, et seoses aktsiate esmase noteerimisega börsil, mis seab omi piiranguid ja suunab efektiivsemale infovahetusele). Vastupidiselt on käitumas eestimaine ühisrahastusportaal Bondora, kes üha enam informatsiooni oma tegutsemise kohta välja annab.

Bondora tegutseb riigipiiride üleselt. Seadused ja reeglid on riigiti erinevad ning seetõttu on Bondoral võimalik avaldada vaid teatud osa laenuandmetest. Sellegi poolest on lisaks tavapärasele lepinguinfole nüüdsest pakkuda lisaks olemasolevale andmekogumikule veel neli erinevat andmekogumikku, mida iga investor saab soovi korral ise analüüsida:

 • Minevikus tehtud maksete ajalugu
 • Tulevikku planeeritud maksete graafik
 • Portfelli rahavoogude aruanne, kasumiaruanne ning bilanss
 • Järelturu tehingute ajalugu

Üleval pool nimetatud andmekogumikud on peatselt saadaval ka investori isikliku portfelli analüüsimise tarbeks. Lisaks on investoril tulevikus juurdepääs ajaloolisele laenugraafikute andmekogumikule ning soovi korral on võimalik Järelturul kui ka aktiivsete investeerimispakkumiste nimekirjas võimalik investorile sobilikku automaatpakkujat koostada.

Ma loodan, et läks täppi, sest reaalselt on mul raske mõista, mis nad peavad silmas “to run your own scoring and bidding algorithms on top of our data.” all. Kas luuakse mingisugune uus funktsionaalsus, kus investor saab ise määrata teatud tüüpi lepingutele oma krediidiskoori ja vastavalt rakendada seal automaatpakkujat? Inglise keele gurmaanid võiksid oma mõtted kommentaariumisse jätta!

Slovakkia

Nähtavasti on Slovakkias seatud ülemine piir maksimaalsele laenuintressile, milleks on kahekordne riikliku panga keskmine intressimäär (umbes 28,8% aastas). Sellest tulenevalt on Bondora teinud mõningasi muutuseid laenutaotluste osas ning muutnud elu taotlejate jaoks natukene keerulisemaks.

Laenu saavad A1000 laenutaotlejad tingimustel:

 • 20% standardintress sissetulekute ja kulude tõestamise korral
 • 24% standardintress sissetulekute tõestamise korral

Samuti on saadud juurdepääs 4 uuele inforegistrile ning loodetakse veel 2 inforegistri lisandumist. See loob võimaluse teostada paremat taustakontrolli laenuvõtja kohta. Arvatavasti kasvab uute inforegistrite kasutuselevõtu abil Slovakkia lepingute kasumlikkus (s.t. vähem pankrotistumisi ja rohkem õigeaegseid kuumakseid).

Päev krediidianalüütikuna

Bondoras töötab käesolevalt 12 krediidianalüütikut, kes teostavad sissetulevate taotluste osas kontrolle. Oma kogemusest räägib Tene Mäerand, kes on samuti investor nimetatud platvormil.

“Esimeseks sammuks iga laenutaotluse korral on võimaliku pettuse juhtumi tuvastamine. Kasutame Bondoras sisemist ning küllaltki keerukat süsteemi, mille abil filtreerime välja potentsiaalsed kuritegevlikud laenud. Teise sammuna omistame laenuvõtjatele krediidiskoori, mille saame erinevatele välistele inforegistritele tuginedes. Järjekordselt filtreerime välja kõik need laenuvõtjad, kelle krediidiskoor on lubatust madalam. Ülejäänud lepingud liiguvad kolmandasse faasi, milleks on andmete tuvastamine.

Andmete tuvastamise faasis, ehk kolmandas sammus, uurime hoolikalt erinevaid andmeid, mida laenutaotleja on esitanud. Selle käigus teeme kindlaks iga olulise detaili, näiteks kliendi nime, tööhõive, kohustused, leibkonna suuruse jne. Kui kõik vajalikud andmed on tuvastatud ja kontrollitud, siis edastame laenulepingu turule, et investorid saaksid oma pakkumised teha.

Olles ise investorina esindatud Bondoras, siis usaldan pakkumisele tulnud laenutaotluseid. Põhjus on lihtne: ma ju ise kontrollin sissetulnud taotluseid!”

3 kommentaari “Bondora uudiskiri 10.09.2014

 1. maus

  Päris huvitavat, isegi ootamatuid tulemusi leiab avaldatud statistikast.
  Näiteks on kõige vähem pankrotistumisi reisiks võetud laenudel. Samas hariduse ja tervise eesmärgil võetud laene kuigi hästi tagasi ei maksta, mis on ka arusaadav.
  Ootamatult ei mängi maksedistsipliini juures erilist rolli kinnisvara omamine, samas pankrottide taastumise % on nende juures õige pisut kõrgem.
  Selgelt joonistub välja tendents, et mida vanemaealisem laenaja, seda hoolsam maksja. Alla 30 on selgelt ohugrupp, seevastu pensionärid maksavad oma väikesest sissetulekust vägagi korralikult.
  Erinevaid filtreid kombineerides võib jõuda järeldusele, et:
  – parim laenaja on Soome vanem naine, kel puudavad eelnevad laenukohustused, laenab reisiks ja pikemaks ajaks
  – halvim laenaja on Hispaania noor lastega mees, kes elab vanematega ning laenab raviks

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s