EE, FI, ES või SK?

Bondora pakub võimalust investeerida nelja riigi kodanike laenutaotlustesse: Eesti, Soome, Hispaania ja Slovakkia. Kuid millistesse taotlustesse raha paigutada?

Investeerimisel peame emotsioonid kõrvale jätma ja lähtuma investeerimisotsuste tegemisel meile kättesaadavatest numbrilistest andmetest. Õnneks Bondora pakub meile lademetes andmeid, olgem vaid tegusad ja sorteerigem vajalik info välja!

Lihtne öelda, raske teha.

Sellekordne võrdlus hõlmab 2014. aasta lepinguid, mille esimesest maksetähtajast on vähemalt 60 päeva möödunud. Tegelikult ei ole õige võrrelda näiteks jaanuari ja mai lepinguid, sest esimesel juhul on aktiivne lepinguaeg olnud märkimisväärselt pikem teisest. Seega lõplike järelduste tegemiseks on kindlasti liiga vara ning korrektsed tulemused saaksime alles siis kui lepingud on kõik oma aegumistähtajani jõudnud. Investeerida soovime aga täna, mistõttu peame teinekord tegema otsuseid nn poolvildakatele andmete tuginedes.

Idee analüüsimiseks sain Bondora foorumist, kus inglise keelses foorumiosas viidati, et Soome lepingud maksavad paremini kui loota osati.

Kokku on väljastatud 1409 lepingut, millest valdav enamus on Eesti lepingud. Liiga väikese valimi tõttu peaksime Slovakkia jätma tõsiseltvõetavast analüüsist kõrvale. Ajaloo mõttes jääb ta siinses analüüsis esialgu sellegi poolest sisse.

Country Total 14 Days 30 Days 60 days
EE 926 114 77 45
ES 278 107 86 63
FI 189 53 28 17
SK 16 10 9 4
Total Result 1409 284 200 129

Bondora investeerimisjuhises on kirjas järgmine tekst:

Tähtajaks tasumata summale lisatakse täiendav viivistasu iga viivitatud kalendripäeva eest, s.o. 0.2% päevas (va. Soome residentide puhul tulenevalt seadusest)

Seega viivist teenime me nii Eesti, Hispaania kui Slovakkia lepingute puhul, kuid ilma jääme Soome lepingutelt. 

Alumisest tabelist näeme, et pankrotistumise tõenäosus on kõige väikesem Eesti laenulepingutel (alla 5%). Hispaania lepingud on täiesti teisest maailmast (üle 22%) ning Soome jääb kusagile vahepeale (ca 9%). Kuigi võla tasumine enne lepingu pankrotistumist on Hispaania lepingutel päris muljetavaldav (ca 15 protsendipunkti Eesti 7,5 protsendipuntki vastu), siis küllakti suur pankrotistumise tõenäosus ei jäta sellest pudrust kõige paremat maitset.

Country 14 Days 30 Days 60 days
EE 12,31% 8,32% 4,86%
ES 38,49% 30,94% 22,66%
FI 28,04% 14,81% 8,99%
SK 62,50% 56,25% 25,00%
Total Result 20,16% 14,19% 9,16%

Arvestades, et Soome lepingud ei pea viivist tasuma, Hispaania lepingute pankrotistumise tõenäosus on väga suur ning Slovakkia ei ole veel tõsiselt võetav turg, siis selle lühida mõttekäigu tagajärjel tasub vähemasti esialgu jääda Eesti lepingutele truuks.

Advertisements

2 thoughts on “EE, FI, ES või SK?

 1. maus

  Kui arvesse võtta ka geopoliitiline risk, mis annab Hispaaniale arvestatava eelise Eesti ees, siis laias laastus võiks minu meelest riigid ühele pulgale asetada.

  Meeldib

  • Vaiko

   Täiesti õige jutt, olen isegi pikemate laenude puhul nii mõelnud. Kuid siiski kui arvestada töötuse määra, siis hoiaks küll Hispaaniast kaugele:)

   Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s