KUUÜLEVAADE: August 2014

Rahapuu portfell on reaalne portfell, millega tegutsen ühisrahastusplatvormidel alates detsembrist 2012. Hetkeseisuga investeerin läbi Bondora (alates detsembrist 2012), Crowdestate (alates juulist 2014) ja MoneyZeni (alates augustist 2014). Kajastan Bondora portfelli tulemusi.

Suvi on läbi. Vähemasti nii võib arvata iga koolilaps, kes esmaspäeval järjekordset kooliaastat alustab. See käis küll kähku!

Augustikuu intressitulu oli 53,06€, mis on kõigi aegade teine tulemus. Võrdluseks, et 2013. aasta augustis teenisin 12,56€ ehk ligi 4,2 korda vähem! Septembrikuu planeeritud intressitulu on 68€.

Kõik ei ole siiski nii hea kui tundub. Tegelikke ja planeeritud laekumisi võrreldes selgub, et intressitulu tiksus tagasi vaid 87% planeeritud summast. Konkreetseid põhjuseid on raske välja tuua, kuid arvan, et üks põhjus võib olla punaste laenude suhteliselt kehva laekumine (loe: olematu laekumine), mis omakorda jättis planeeritud laekumistele jälje. Põhiosa suhtes on olukord sutsu parem: laekus 90% planeeritust. Põhiosa laekumine on vaid korra olnud allapoole 90% piiri (portfelli algusaegadel).

Uut kapitali lisasin 50€ ning kokku väljastasin 195€ väärtuses lepinguid keskmise intressimääraga 31,87%. ‘Värsket kapitali’ lisandus seega 50 + 53 = 103€, mis omakorda hakkab uut intressi teenima. Hetkeseisuga ütleb minu portfell seda, et 60€ värsket kapitali annab 1€ intressitulu kasvu kuus, seega augustiga lisasin umbes 2 eurot järgmiste kuude intressitulule juurde (arvestada võiks järgmist 3 kuud, üle selle hakkavad summad vähenema kiiresti). Valdav enamus minu investeeringutest on ABC1000 lepingud. Bondorasse lisan raha viimasel ajal pigem vähem kui rohkem, sest vaatan ka muude investeerimisvõimaluste poole, näiteks Crowdestate ja MoneyZen. Samuti tunnetan, et Bondora on oma kunagise usaldusväärse partneri mainet kaotamas. 

Bondora ja Bondora+

Juulikuu ülevaates kirjutasin järgmist: 

Aprillis-mais investeersin nii Bondora kui Bondora+ lepingutesse 405 eurot. Sellega omandasin 48 lepinguosa. Üks leping on juba täies mahus tagasi makstud, kolm lepingut on viivises ning ülejäänud on aktiivsed. Kusjuures kõik kirjeldatud lepingud on oma esimese maksetähtajani jõudnud! Nõustun, et üks tagasimakse on liiga väikene periood lepingute hindamiseks, kuid vähemalt hetkel lisab selline tulemus kindlustunnet Bondora+ teenusega jätkama. Muuseas, põhiosa olen sealt tagasi saanud 23 eurot ning intresse 20 eurot.

Investeerin vaid Eesti Bondora+ laenudesse. Muude riikide taotluseid ei kipu rahastama enne kui korralikku statistikat laenude taastumise kohta on saada.

Augusti seisuga on 2 lepingut täies mahus tagasi makstud, kolm lepingut on viivises ning üks leping on tsiviilhagiga kohtusse saadetud ning praegusel juhul on ta punaseks muutunud. Põhiosa on tagastatud 33 eurot, intresse omakorda 27 eurot.

Tootlus

Bondora arvutatav tootlus on olnud suhteliselt stabiilne, kõikudes 22,5% – 23,5% vahel. Lõin numbrid kokku oma ‘Exceli’ tabelis ning sain kolm stsenaariumit:

 • Optimistlik 21,86%
 • Keskmine 13.59% (kõik – punased)
 • Läbikukkumine 4.89% (kõik – punased – kollased)

Seega isegi kui peaksin maha kalkuleerima kõik punased ja kollased laenud, siis teenin positiivset tootlust oma investeeringutelt (maksueelselt).

Untitled
Bondora tootlusgraafik 31.08.2014 seisuga

Muud p2p investeeringud

Tegin pakkumise Rootsiküla korterelamu arendusprojekti rahastamiseks. Kõik lepingud on nüüdseks juba allkirjastatud ja rahaülekanne tehtud. Kinnisvarasse investeerimine on mulle rohkem huvi pakkuma hakanud, ilmselt järgmiseks tuleks ette võtta Tõnu Toompark’i kinnisvarateemalised raamatud. Muuseas, Crowdestate CEO Loit Linnupõld esineb “Rikkaks Saamise Õpik praktikasse” sügiskoolitusel. Huvitatutel tasub kindlasti kiiresti registreerida ja kohale minna, sest palju räägitakse ka ühisrahastusest (Loit Linnupõld & Crowdestate, Taavi Pertman & Bondora ning Jaak Roosaare omast kogemusest).

Juuli lõpus sain kokku MoneyZeni esindusega, kellega oli üsnagi pikk ja intensiivne vestlus ühisrahastuse teemadel. Enne kokkusaamist olin arvamusel, et MoneyZen kaudu ma investeerima ei hakka, kuid peale kohtumist mu arvamus muutus. Hetkeseisuga olen esimese investeeringu MoneyZenis teinud ning edaspidi suunan oma fookuse rohkem sellele platvormile. Usun, et MoneyZeni meeskonna kompetents on piisav, et kvaliteedile suunatuna pakkuda jätkusuutlikku ühisrahastusteenust. 

Rahapuu blogi

Ei teagi kuidas seda kõike kokku võtta. Lugemisstatistika on jätkuvalt kasvutrendis ning vaatamisi on augustis olnud kokku üle 11 500. Taaskord kõigi aegade rekord. 

Untitled

Aitäh, et olete oma teega siia blogisse jõudnud!

Parimaks postituseks osutus taaskord blogiväline postitus, kus Daniel Lumi (MoneyZen, CEO) andis ülevaate investeerimisvõimaluste kohta MoneyZenis. Samuti leidis laialdast lugemist arutlus Bondora ja kiirlaenu teemal.

Untitled

Kuhu edasi?

Registreerisin end Jaagu koolitusele, kust loodan saada hulganisti häid mõtteid edasiseks.

Tahaksin ka ühte välismaist postitust Teile lugeda pakkuda. Seostub ta taaskord rahaga ning omamoodi tõrjutusega, mis tabas Jason Fieberit (Dividend Mantra). Rahateema on ka meie ühiskonnas veel tabuks, mistõttu võime oma finantsvabaduse teel kohata palju pahatahtlikke inimesi, kes ei mõista investeerimise sisu ja olemust. See tekitab omakorda inimestevahelisi pingeid ja võib eskaleeruda suurema tüliga. Täpsemalt loe edasi SIIT lingilt.

Kuidas olid Sinu augustikuu laekumised?

6 kommentaari “KUUÜLEVAADE: August 2014

 1. Kristi

  Kohtume siis Jaagu koolitusel.
  See artikkel oli muidu hea. Minu meelest on see eestlaste puhul ka päris suur probleem ja ma ilmselt mainin veidi ka enda kogemust selles vallas koolitusel.

  Meeldib

  • Tauri

   Süsteemseks probleemiks on põhjuse ja tagajärje mõistmine. Jason näeb vaeva ehitamaks süsteemi, mis pakub talle finantsvabadust kunagi tulevikus. Oma 160k USD portfelli pealt teenib 300-700 dollarit kuus tulu, kuid kõrvalseisjad näevad asja Jasoniga võrreldes teistmoodi: tal on 160 tuhat dollarit kontol! See tähendab, et Jason maksab!

   Meeldib

  • Tauri

   Hetkel olen sinna kandnud tuvastamiseks vajaliku 10€, mis on ka välja investeeritud. Ilmselt selle nädala jooksul teen esimese sissekande.

   Kas sul automaatpakkuja leping on allkirjastatud? Mul ootas raha mitu päeva ennem kui ‘tööle’ läks, sest olin telefoni teel saadetava numbri ära unustanud ja leping oli veel kinnitamata.

   Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s