Lending Club vastamisi Eesti sotsiaalpanganduse platvormidega

Ameerika, ja ilmselt kogu maailma, suurim ühisrahastusplatvorm Lending Club valmistab ette aktsiate avalikku esmapakkumist, lühidalt öeldes börsiettevõtteks saamist.

UntitledLending Club alustas tegevust 2007. aastal ning tänaseks on vahendatud üle 5 miljardi dollari ulatuses laene. Intressitulu on investorid teeninud õige pisut alla 500 miljoni dollari. Kuna Eesti ühispangandusplatvormide tegevus erineb pisut Lending Clubi tegevusest, siis sellekordses postituses vaatan nende erinevuste sisu lähemalt.

Lending Clubi IPO toimub eeldatavasti oktoobri keskpaigas ning meedias on spekuleeritud 5 miljardilise turukapitalisatsiooni osas. Kuna pakkuda soovitakse 500 miljoni dollari eest aktsiaid, siis tõenäoliselt pakutakse turule 10% kõikidest aktsiatest. Praeguste omanike seast võib leida näiteks Google’i. 

Kuna 27. augustil täitis Lending Club S-1 vormi, siis järgnevad 40 kalendripäeva toimub nn vaikne periood, kus ettevõttega seotud isikud ja muud ettevõtted ei või anda uut täiendavat infot peale selle, mis prospektis kirjas on. Samal ajal tutvustab ettevõte oma tegevust prospekti abil potentsiaalsetele investoritele nn road show raames. Ka sellisel juhul prospektist erinevad ja uut infot jagada ei tohi. Road show on vajalik, et leida piisav hulk investoreid, kes on nõus aktsiaid märkima Lending Clubi IPOs.

Omaraha, Bondora või MoneyZeni puhul on investeerimisskeem üldiselt sarnane:

 • Soovid laenu saada mõne finantsmure lahendamiseks
 • Registreerid end mõnda üleval nimetatud portaali kasutajaks ja esitad laenutaotluse, kuhu märgid vajalikud andmed ning taotletava summa.
 • Taotlus lisatakse nn aktiivsesse laenujärjekorda, kus siis automaatpakkujad või investorid manuaalselt sisestavad summa, mida nad on Sinu taotlusesse nõus investeerima.
 • Taotletava summa täitumisel allkirjastatakse lepingud ja muude dokumentide sobivusel kantakse laen Sinu ühisrahastuse portaali kontole
 • Kannad raha platvormi kontolt oma pangakontole ning hakkad igakuiseid makseid tegema

Meie ühisrahastusplatvormid viivad laenuandjad kokku laenuvõtjatega, vormistavad juriidilised lepingud ning korjavad oma tegemiste eest tasu. Juhul kui platvormiga peaks midagi juhtuma, siis on investoritel alati olemas võimalus kokku tulla, oma vahemees luua, kes siis hakkab lepingujärgseid osamakseid sisse nõudma.

Lending Clubis käib laenuandjate ja laenuvõtjate kokkuviimine üsnagi sarnaselt, kuid seal on siiski mõni asi meie kohaliku süsteemiga võrreldes erinev.

 • Soovid laenu saada mõne finantsmure lahendamiseks
 • Registreerid end Lending Clubi kasutajaks ja esitad laenutaotluse, kuhu märgid vajalikud andmed ning taotletava summa.
 • Pank annab sulle laenu
 • Pank müüb Sinu laenulepingu Lending Clubile, kes omakorda jätab laenu oma bilanssi
 • Lending Club teeb laenulepingust tagatiseta väärtpaberi, mida ta omakorda pakub investoritele müügiks
 • Laenuvõtja tasub osamakseid Lending Clubile, kes peale oma tasude mahaarvamist kannab ülejäänud summa investorile
 • Laenuvõtja võlgneb Lending Clubile, Lending Club võlgneb omakorda investorile

Juhul kui laenuvõtja ei maksa, siis Lending Clubiga ei juhtu mitte midagi, sest riskid on kõik investorite kaela lükatud.

Artikli algallikas: Bloomberg 

Muuseas! Kas olete märganud, et Bondora genereerib augustis 2 miljonit eurot laenumahtu? Lisaks soovitan pilgu peale visata Crowdestate Rootsiküla pakkumisele, mis tundub samuti peatselt täis saamas.

Nagu ikka, siis oma mõtted ja ideed pane kirja kommentaariumisse! 🙂

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s