Kuuülevaade: JUULI 2014

Rahapuu portfell on reaalne portfell, millega tegutsen ühisrahastusplatvormidel alates detsembrist 2012. Hetkeseisuga investeerin läbi Bondora (alates detsembrist 2012) ning Crowdestate (alates juulist 2014). 

Järjekordne kuu on möödunud ning aeg on teha kokkuvõtteid ühisrahastuse investeeringute kohta.

Juuli oli kõige aegade parima intressituluga kuu, kus teenisin Bondora investeeringutelt 55,59€ intressi. Aasta tagasi juulis oli intressitulu 5,66€ ehk ligi kümme korda väiksem! Teenitud 55,59 euro pärast mina ei pidanud töötama või kellegi korraldusi järgima, vaid see raha töötas juba minu eest!

Kas 55,59 eurot kuus on vähe või palju? Ma julgeks arvata, et see oleneb perspektiividest. Kui teeniksime 55 eurot igakuist tulu, siis aasta peale oleks teenistus 660 eurot. Oletame, et meie kuised kulud on 500 eurot, mis tähendaks, et saaksime investeeringutest teenitud raha eest poolteist kuud elada nii, et me ei peaks tööl käima. Teise nurga alt vaadates võib võtta ka nii, et 660 eurot on tegelikult 1,8 eurot päevas, mis iseenesest ei tundugi ülearu palju olema. Mõnes kohvikus saaks parimal juhul supi või väikese prae. Aga jätkuvalt ei ole meie enam pidanud supi või prae eest töötama. Järjepideva investeerimise korral võib praegusest 55 eurost saada aasta pärast juba 155 eurot. Siis omakorda 255 eurot kuniks juba teenimegi iga kuu ühe kuupalga lisaks.

Bondorasse olen oma raha sisse kandnud 2550€, lisaks saanud 480€ intresse, seega portfelli hetkeväärtuseks on umbes 3030€.

Viivislaenude osakaal kerkib kuu keskpaigas enneolematusse kõrgusesse. Minu portfelli puhul tihtipeale isegi kuni 400 euroni. Tuleneb see palgapäevast, mis enamasti kümnenda kuupäeva kandis olema peaks. Kas siis unustatakse või ei jõuta võlgu tasuda ning niimoodi võlgu jäädakse. Õnneks mida kuu lõpu poole, seda agaramalt hakkavad laenuvõtjad võlgu tasuma. 31. juuli seisuga oli 167 eurot viivises, mis on üle kahe korra väiksem kui nn tipuperioodil.

Punaseid lepinguid väga palju juurde ei tulnud. Kui ma ei eksi, siis üks või kaks tükki. Mõni varasem punane leping restruktureeriti ning kokkuvõttes on 178 eurot pankrotistunud. Üks punane leping jõudis lõpuks kasumisse. Väljastasin sinna lepingusse 5 eurot kunagi poolteist aastat tagasi ning nüüdseks olen viieka tagasi saanud ja 15 senti intresse takkajärgi. Ilmselt tuleb sealt veel mingi osa intresse ja asi lõppeb minu jaoks positiivselt.

Bondora tootlusgraafik kuvab tootluseks 22 – 23%.

Joonistasin graafikule üles kumulatiivsed intressitulud, mis senimaani Bondorast saanud olen. Nagu näha, siis maagiline 500 euro piir saab õige pea ületatud!

Juulis investeerisin 210€. Keskmine intress oli 33,21% ning enamus lepinguid oli 5€ väärtuses (2 lepingut 15€, 1 leping 10€, ülejäänud 5€). Laekumised olid napilt üle 90% joone (intress 92,2%, põhiosa 91,9%). Kõrgeim intress oli 38%, samal ajal madalaimaks intressimääraks kujunes 26%. Valdav enamus lepingutest oli kõrgeima skooriga (A 1000, B 1000, C 1000).

 

Kolmeteistkümnes kuupalk?

Aasta alguses seadsin käesolevaks aastaks kolm erinevat eesmärki. Üks neist nägi ette, et üritan investeeringute taseme viia nii kõrgeks, et teenin aasta jooksul ühe Eesti keskmise palga jagu intressitulu (986€). Tegu oleks nn kolmeteistkümnenda palgaga.

Suur osa minu investeeringutest on ühisrahastusse suunatud. Hea portfelli üheks iseloomustajaks on piisav hajutatus erinevate varaklasside vahel. Vältimaks sõltuvust ühest konkreetsest varaklassist, olen laiendamas investeeringutespektrit, suunates fookuse dividendiaktsiatele. Minu jaoks ideaalne portfell tänastes tingimustes oleks 20/40/40 suhtelisusega, kus esimene märgib vaba raha, teine ühisrahastust ning kolmas dividendiaktsiaid.

Suures plaanis soovin liikuda hästi hajutatud portfelli suunas, kuid siinkohal pean arvestama erinevate riskidega. Kui aktsiate hinnad on liiga kõrged, siis pigem suunata ressursid mujale, näiteks ühisrahastusse. Kui ühisrahastuses on pakkumisel vähe hea kvaliteediga lepinguid, siis omakorda vaadata aktsiate poole. Lõplik eesmärk on rahavoo genereerimine ning selle abil 13. kuupalgani jõudmises.

Bondora+: kas uraanist radioaktiivsem?

Ühisrahastusse investeerides on väga oluline oma portfelli hajutada. Eesti ühisrahastuse platvormid on selles osas pisut paindlikumad ning investeerida saab juba alates viiest eurost, mis on märkimisväärselt vähem kui näiteks USA platvormide Prosper ja Lending Clubi 25 dollarit (ehk ca 19 eurot). Bondora+ teenus ei ole üdini uus toode Bondoras, sest 2009-2011. aastatel kasutati sarnaseid isikutuvastamise meetmeid, mis käesolevas Bondora+ teenuses kasutatakse. Toona olime majanduskriisis, mis tähendas, et inimeste finantsvõimekus oli haavatud. Isegi sellistel tingimustel pankrotistus vaid veerand laenuportfellist, millest omakorda 109% on tänaseks suudetud taastada*. Miks tänane olukord peaks olema hullem, et Bondora+ teenust rohkem karta tuleks?

* Väljavõte Bondora 28. juuli eesti keelsest uudiskirjast:

Meie laenude statistika perioodil 02.2009 – 02.2011 oli vastavalt: 

 • Esialgne pankrotistunud laenude maht – 23%;
 • Taastumise maht- 109% esialgsest pankrotistunud laenude mahust (st kogu portfelli tasemel taastasime põhiosa täielikult ja osaliselt ka intressid);
 • Keskmine intress – 29%.

Bondora+ toote puhul on tingimused märkimisväärselt rangemad võrreldes tavalise Bondora teenusega. Laenuvõtja ei saa üle 3 netopalga ulatuses laenu, mis tähendab, et väga suurde võlaorjusesse ennast keerutada ei tohiks õnnestuda (vähemasti mitte Bondoras).

Aprillis-mais investeersin nii Bondora kui Bondora+ lepingutesse 405 eurot. Sellega omandasin 48 lepinguosa. Üks leping on juba täies mahus tagasi makstud, kolm lepingut on viivises ning ülejäänud on aktiivsed. Kusjuures kõik kirjeldatud lepingud on oma esimese maksetähtajani jõudnud! Nõustun, et üks tagasimakse on liiga väikene periood lepingute hindamiseks, kuid vähemalt hetkel lisab selline tulemus kindlustunnet Bondora+ teenusega jätkama. Muuseas, põhiosa olen sealt tagasi saanud 23 eurot ning intresse 20 eurot.

Investeerin vaid Eesti Bondora+ laenudesse. Muude riikide taotluseid ei kipu rahastama enne kui korralikku statistikat laenude taastumise kohta on saada.

Korterelamu arendusprojekti rahastamine

Juuli keskpaigas investeerisin testimise eesmärgil 100 eurot korterelamu arendusprojekti (Sipelga 3) läbi Crowdestate. Tegu on kapitalikasvu projektiga, kus lõplik kasum peaks selguma projekti lõpufaasis. Igakuist rahavoogu oodata ei ole. Sipelga 3 projekti investeerisid 46 investorit summas pisut üle 110 tuhande euro. Projekti eeldatav lõpuaeg on oktoobris 2016.

Ühisrahastust on tänasel päeval kolme tüüpi: laenud inimestele, laenud ettevõtetele ja laenud kinnisvarasse. Uute projektide puhul sõltub minu osalemine projektis selle iseloomust ja võimalustest.

Rahapuu blogi

Hea meel on tõdeda, et blogi on üha suuremate pööretega tööle saanud. Iga kuu leiab omale meelepärast lugemist rohkem inimesi, mis taaskord näitab, et a) teise inimese rahakotis sobramine on väga huvitav, b) rahateema on lahe! 🙂

Ärge nüüd eelmisesse lõiku väga tugevalt klammerduge. Rahateema on tõesti intrigeeriv, mistõttu igakuine kasvav huvi on mõistetav. Juuli oli blogi jaoks suhteliselt edukas kuu, sest kuigi kirjutasime pisut vähem kui tavapäraselt, siis klikkide arv kasvas esimest korda üle 10 tuhande piiri. Lõplikuks numbriks jäi 10 176 klikki.

Parimateks postitusteks osutusid külalispostitused, vastavalt tabelis 453, 395 ja 268 vaatamisega. See ei ole muidugi lõplik tõde, sest tegu on sihitud klikkidega konkreetsele postitusega. “Home page / Archives” varjab enda sees ka väga suurt hulka klikke, mis õige postituseni ei jõudnudki.

Untitled

Kuhu edasi?

Mida päev edasi, seda rohkem saan ma aru, et olen inimene. Mis kõige hullem – ma kipun edasi arenema.

Tihtipeale leian kuu alguses ennast ühtede mõtete pealt, kuid kuu lõpus arvan risti vastupidiselt. Mida aeg edasi, seda rohkem infot juhtub meile kätte tulema ning vastavalt sellele saame oma otsuseid kujundada. Täna olen arvamusel, et tahaks portfelli hajutada ja vähendada sõltuvust ühest varaklassist. Teistpidiselt mõtlen, et ‘ahh, hetkel on veel vara börsile investeerida, sest aktsiahinnad on kõrged’. Sarnaselt käitusin Crowdestate investeeringuga – pikka aega olin arvamust mööda, et kinnisvaraturg on päris kõvasti tõusnud ja üks hetk peab sealt õhk välja tulema. Teiselt poolt nägin, et korterelamu arenduse finantseerimise projekti puhul on tõenäoliselt kompetents piisavalt hea, et siiski panustada väikeselt ja õppida ka seda ala tundma. Sest tulevikus pakuvad ka üürikorterid huvi!

Päeva lõpuks on oluline, et me säästaksime ja säästud investeeriksime, mitte see kuhu täpselt antud momendil investeerida. Turuolukord on sedavõrd muutlik.

Teeme nüüd kannapöörde ja küsime kas Sina investeerid Bondora+ lepingutesse?

Advertisements

10 thoughts on “Kuuülevaade: JUULI 2014

 1. Vaiko

  Jah, sest ainult B+ turul enamasti ongi. Ning heas lootuses et tolleaegsed 2009-2011 B+ lepingud on praeguse süsteemiga(riskiga) võrdsed. Omaette tähelepanu tahab muidugi saada self- asessment laenud:)
  Kuid ka mul on tänaseks u 40 lepingut Eesti B+ ja panen sinna raha aina edasi. Statistikat raske B+ kohta teha, kuna filter puudub (pole vist ainuke hädaline selles osas)

  Loodan et varsti ehk jõuab see filter ka ekraanile.:)

  Meeldib

 2. Dmitrock

  Algaja küsimused targematele.

  Kas saaks keegi selgeks teha, kuidas ma saan kergesti eristada B+ taotlusi ‘Laenutaotlused’ lehel? Kas neil ikoon on teistsugune?
  Ja kuidas neid saab välja filtreerida?

  Meeldib

  • Tauri

   Bondora tavataotlustel on tähekesega ikoon, Bondora+ taotluste puhul aga telefoni, dokumendi või inimese märk.
   Filtreerida saab kui valida “Andmed on kinnitatud” lahtrist vastava muutuja.

   Meeldib

   • Dmitrock

    Thanks, nüüd on asi selgem. Hetkel mitte-B+ taotlusi on ainult 5 tükki ja kõik on mitte Eesti ja Soome omad. See tähendab, et investeerimisvõimalused mitte-B+ laenudesse on nullilähedased.

    Meeldib

 3. Kristi

  Ma kontrollisin ka, mu B+id maksavad kõik korralikult siiamaani, mis on esimese makse ära teinud. Kuigi mul on vähem lepinguid, siis eks tuleb positiivne ikka olla.

  Meeldib

 4. Kristo

  Mina veel natuke kardan neid B+ laenusid, kuid plaanis mõned prooviks korjata aasta lõpupoole ehk. Eks näis!

  Väike mure ka ..panin siin mõned 15 laenu müüki ning 10 osteti kohe ära, kuid 5 tiksuvad üleval. Ma ei leia kohta kus ma saaks neid 5 laenu müügist maha võtta? Kas ei saagi ?

  Meeldib

  • Kristo

   Investeeringute alla liikudes ja valides lingi MÜÜ LAENUD, siis ma näen millised laenud on mul juba müügis ja millised mitte ja saan ostukorvile klikkides uusi laene müüki lisada. Kuidas olemasolevad müügist ära võtta ma ikka siit ei leia :S

   Meeldib

 5. Heinar

  Jah minu viga oli palun vabandust … sa pead järel turult otsima laenu ylesse ja sealt panema X
  K6ige lihtsam on vaata oma investeeringutest nende laenude kasutaja nimed ja pane järel turu otsingusse

  Meeldib

  • Kristo

   Super…sain tehtud..kõige naljakam on see, et helistasin mõned päevad tagasi ka BO klienditeenindusse ja palusin sealt abi. Seal juhatatid mind hoopis teisest kohast aga lahendust ma ei saanudki ning paluit saata screenshotte et mis mul seal Investeerinute lehel on et ma ei saa laenusid maha võtta…. oeh……!

   Aga Heinarile tänud!

   Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s