Tallinna börsi dividendiaktsiad

Tallinna börsi põhinimekirjas on noteeritud 16 erinevat ettevõtet, kelle aktsiaid on meil kõigil võimalik osta. Kümme neist maksavad 2013. aasta eest käesoleval aastal dividende.

Aktsiate ostmine ja omamine ei ole keerukas protsess. Selleks pead minema panka (valiksin ise LHV Panga, kus Baltikumi aktsiate hoidmine on tasuta), avama investeerimiskonto (koos sellega väärtpaberikonto) ja oledki valmis tegutsema.

Mina olen oma strateegiaks valinud dividendiaktsite portfelli loomise. Seetõttu võtan vaatluse alla dividendi maksvad ettevõtted Tallinna börsil.

Dividend on ettevõtte poolt aktsionäridele tehtav makse. Tavaliselt makstakse dividendi kasumi jaotamiseks. Dividendiaktsiatesse investeerimise korral on meil lootust saada ettevõtte poolt teenitavast kasumist osa (kuulus Omaha ‘oraakel’ Warren Buffet on arvamusel, et dividende maksma ei peaks, sest tegu on ebaefektiivse rahade kasutamisega).

Loon järgmise hüpoteetilise olukorra:

Oletame, et mul oli 30.12.2013 kuupäeval 5 000 eurot vaba raha, mille oleksin soovinud investeerida kõikidesse Tallinna börsil noteeritud dividende maksvatesse aktsiatesse. Millise portfelli oleksin saanud koostada?

untitled

Baltikumi aktsiate teenustasud on väikeste koguste puhul alates umbes 3,5 eurost, mistõttu alla 350 euro eest ei maksa aktsiaid soetada (teenustasude osakaal läheb alginvesteeringu suhtes ebamõistlikuks ja tootlus jääb selle võrra väiksemaks). Seega hüpoteetiline 500 eurot aktsiapositsiooni kohta tundub olema juba päris mõistlik algus. Olgu öeldud, et mida suurem investeeringusumma, siis seda väiksema osakaalu haukab teenustasu kogusummast.

Kõige paremat tootlust oleks pakkunud Tallinna Vee aktsia, mille dividenditootlus oleks olnud 7,56%. Väga palju maha ei jäänud ka Tallinna Kaubamaja ning Merko ja Olympicu dividenditootlus. Kaalukausi teisest otsast leiame Ekspress Grupi ning Premia Foodsi.

5 000 euro pealt teeniksime 207 eurot dividendi, mis aastases plaanis ei ole väga üüratu summa. See on siiski samm finantsvabaduse suunas, mida ei tasuks väheoluliseks pidada. Siinjuures peaksime arvestama, et enamus välismaistest DGI blogidest on seadnud oma projektsiooniks 3,5% – 4%. Meie näidisportfelli tootluseks kujuneks 4,15%.

Mis saaks siis kui investeeriksime 5 000 eurot viite kõige kõrgemat tootlust maksvasse aktsiasse?

untitled

Portfelli tootlus oleks mõnevõrra parem, sest dividenditulu oleks juba 290 eurot. Portfelli tootluseks saame 5,8%.

Kas oled mõelnud dividendiaktsiatesse investeerimise peale?

Minevikutootlus ei garanteeri tulevikutootlust. Käesolev artikkel on informatiivse sisuga ning ei sisalda nimetatud väärtpaberite ostu- või müügisoovitust. Artikli autor ei oma ühtegi nimetatud aktsiat.

Advertisements

3 thoughts on “Tallinna börsi dividendiaktsiad

 1. GHz

  Ise just ka vaatan ja mõtlen selle teema peale. Ei ole sellist tunnet, et tahaks bondorat, moneyzeni ja teisi oma summadega niivõrd palju “üle uputada”. Olen mõelnud võtta ~3 kõige tulutoovamat dividendi aktsiat oma portfelli, et nendega oma teist passiivse tulu allikat tekitama hakata. (P2P laenud on siis esimene allikas/allikagrupp)

  Hetkel kaalun üüritavate korterite/ühikate ja dividendiaktsiate vahel. Kinnisvara tundub pakkuvat paremat tootlust (ja OÜ alt tehes oleks üpris mugav piisava tulu puhul juba ennast miinimumiga tööle võtta, et tervisekindlustus jmt saada), kuid samas on üpris palju manageerimist asja juures. (Dividendiaktsiad ostad lihtsalt ära ja seejärel võid teema “unustada”) Ka nõuab kinnisvaraturule astumine kohe alguses suuremaid investeeringuid. Rääkimata sellest, et kinnisvara puhul on plaanis sees inimfaktor ja tegemist on veel võõraste inimestega. (Üürnikud)

  Seega mõte on. Oleks täitsa huvitav midagi sügavamat ka sinu blogist sel teemal lugeda. 🙂

  Meeldib

 2. Vaiko

  Jäin mõtlema et dividenditoolus on 1 millega arvestada, aga kui oled pikajaline investor, siis huvitav oleks teada kui palju on minevikus aktsia väärtus tõusnud või kukkunud. Ehk siis kui nt 5a pärast peale ostu exit teha, siis aktsia tõusust võiks ka teenida korraliku tulu, mis upitaks tootlust veelgi.

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s