Money Challenge Vol3

Käimasolev 26. nädal poolitab 2014. aasta, mis tähendab, et Rahalise Väljakutse rajal on pool teed on juba tuldud ning pool teed on veel minna!

Väljakutse tegevusraamistik on kahemõõtmeline:

 1. Ajaline mõõde ehk 1 aasta
 2. Rahaline mõõde ehk 1378 eurot

UntitledAjalise mõõtme järgi olen poolel maal, sest käesolev 2014. aasta on täpselt poole peale saanud. Rahalise mõõtme järgi olen aga esimese veerandi lõpus, sest vajalikust 1378 eurosest summast on koos 351 eurot. See tähendab vaid üht: järgmise poole aastaga tuleb säästa ca 1000€, et eesmärk täidetud saaks.

Palgapäeval oleks väga lihtne kasutada ‘maksa endale esimesena’ lähenemist ning koheselt kanda vajalik summa MC2014 kontole. Usun, et süsteemsust ja eelarvestamist selle kaudu nii edukalt ei omanda, mistõttu olen jätkuvalt iganädalase rahakandmise teed läinud.

Algus oli väga lihtne. Üks, kaks, kolm … kümme eurot kõrvale panna nädalas ei valmistanud probleeme. Nüüd kui aga käes on 26. nädal, siis on olukord märgatavalt teistsuguseks muutunud. Rohkem tuleb mõelda mida osta ja mida mitte, sest kuu lõikes moodustab Rahalise Väljakutse summa umbes 100-130 eurot.

Mulle meeldib, et on tekkinud mingisugune iganädalane rutiin, mis sunnib mind näiteks toidupoes ostude üle järgi mõtlema. Alkoholi tarbimise olen viinud suhteliselt tagasihoidlikuks (olenemata jalgpalli MM’st), samuti ei osta snäkke ja krõpsu nii palju kui varem. Iseenesest snäkid ja alkohol ei summeeru väga suureks summaks kokku, kuivõrd olen selle ‘ohverduse’ abil suutnud üleüldist toitumist parandada. Vahepeal oli motivatsioon isegi nii laes, et käisin regulaarselt jooksmas.

Pean aasta algusest alates eelarvet (õigemini kulupõhist eelarvet) ja näen, et Rahalisel Väljakutsel on mõju eelarvele. Toidule kulutatud summad olid jaanuarist aprillini samas suurusjärgus. Mai oli aprillist 20% võrra soodsam ning juuni tundub tulema maist omakorda 20% võrra soodsam kuu (s.h. juunis oli jaanipäev!).

Toidu pealt leitud kokkuhoid ei tähenda, et sööksin odavamaid tooteid või valiksin vähemkvaliteetsema tooraine. Avastasin endale üllatuseks, et külmikuga seoses on mul välja arenenud tobe selektiivne nägemisoskus. See tähendab, et kui külmiku ukse avan, siis näen alati vaid keskmise riiuli keskmist osa. Kui nüüd poes käisin, siis oli alati tarvis külmik kaupa täis osta, et nädal vastu pidada ja mitte enam poodi minna. Tavaliselt kaks päeva hiljem läksin jälle poodi, sest nägin, et külmik on tühi. Tühi ta oligi, aga enamasti vaid selle koha pealt, mida olin vaatama harjunud. Seetõttu viskasin päris palju toitu varasemalt minema (parimad leiud on näiteks 3 nädalat üle realiseerimistähtaja läinud kinnine pakend piima; 2 pakki hapukoort, mille avastasin siis kui poekotti tühjendasin ja otsisin kuhu poest ostetud hapukoore panna saaks). Nüüdne kokkuhoid on tulnud sellest, et ma ei osta enam nii palju süüa korraga ette (sest pood on homme ka sama koha peal olemas!). Ka ennast paneb üllatama millise uskumatu raiskamisega olin suutnud tegeleda! Aga igal inimesel peabki oma kiiks olema, muidu olekski igav! 🙂

Plusspoolelt:

 • olen järjepidevalt tegelenud eelarvega (eelmisel aastal pidasin 2-3 korda eelarvet, pikim tsükkel oli 3 või 4 kuud)
 • olen oma kulutusi ümber hinnanud eesmärgiga saada eurost välja maksimaalne kasumlikkus
 • on tekkinud finantsiline rutiin
 • olen märgatavalt rohkem lugenud teiste inimeste eelarvete ja harjumuste kohta

Miinuseid esimese kuue kuu kohta esialgu välja tuua ei oska.

Advertisements

5 thoughts on “Money Challenge Vol3

 1. Liquid

  According to Google translate it sounds like you’re doing great so far. Keep it up for the other half of the year 🙂 In North America people waste so much food. It’s not only inefficient but also bad for sustainability. With the price of food going up all around the world some people are changing the way they think about their diet. One growing trend here is eating bugs like crickets and meal worms. Yum 😀 High in protein, Haha. I’ve never tried them, but apparently they are quite versatile because you can roast them, or ground them into a flour.

  Meeldib

  • Tauri

   Thanks for stopping by! 🙂

   Yes, I’m still 100% in schedule. My progress can be seen in here: https://docs.google.com/spreadsheet/pub?key=0AhAhGGMZdeiEdHVNMDNWUUxFTDJtOWt1UzdDX0VCNEE&single=true&gid=0&output=html
   Still I must say that this challenge is getting harder every day. Wages in Estonia are much lower than in Canada/US (Average wage per month is ~1000€ = ~$1300-$1400) and I was influenced by American people to do this challenge. They have the advantage to use dollars for the goal (so by the end of 2014 they would have saved 1378 dollars, which is ~1000 euro).

   Worms and bugs are out of my plate for sure. I hope not to be that radical in future. This food wasting habit of mine was really a surprise to me and I’m still wondering why I didn’t think it more through before.

   Also it seems that I should write more in English. That would improve my writing skills. 🙂

   Meeldib

 2. newbz

  Olen ka hakanud see aasta tegelema investeerimisega ning sinu blogi lugemisega. Kas muidu saaksid jagada oma kulueelarve(kuhu sisestad toidu ja muud kulud) blanketti või formaati, milles hõlbasti neid hallata saab?

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s