3 aastat laenu väljastamisest – kuidas on esinenud punased laenud?

Ilmselt on enamus blogi lugejaid juba jaanipäeva tähistama läinud. Kes aga on veel viimaseid klikke tegemas, siis Sinul on võimalik enne teisi lugeda postitust kolm aastat tagasi väljastatud laenude kohta, mis on läinud pankrotti.

Lubasin teha ülevaate laenudest, mis väljastati 3 aastat tagasi ehk mais 2011.  Mis on nendest saanud?

Kokku väljastati 46 laenulepingut kogusummas 50 850 eurot. Tänaseks päevaks on problemaatiliseks osutunud nendest 14 lepingut kogusummas 17 810 eurot arvestades algset väljastatud laenusummat. Võttes arvesse enne pankrotistumist tasutud viivised ja intressid, siis pilt nii trööstitu ei ole: kokku pankrotistus 12 461 euro eest lepinguid, mis on tubli 5 tuhat eurot väiksem summa. Seega ‘hapude’ laenude protsent jääb 24,5% kanti.

Enamasti satuvad makseraskustesse naised.  Meie valimis oli suhe 10 naist / 4 meest ning olgu siinkohal öeldud, et laenu võttis 24 naist ning 22 meest. Miks see nii olla võib? Eelkõige tasuks panustada suure palgalõhe peale, mis võib tähendada, et madalamat palka saavad naised satuvad enim raskustesse oma kohustuste täitmisel.

Minu jaoks oli küllaltki suur üllatus A1000 grupi suur pankrotistumise osakaal. Lausa 7 lepingut 28-st lepingust on maksehäirega. Eeldasin, et kvaliteetsem krediidigrupp näitab suuremat eeskuju.

Taastumine on olnud osade laenude puhul päris hea, teiste puhul jälle paneb kukalt kratsima. Näiteks on kaks lepingut siiani väga suurelt vee all ning väljastatud laenusummast on üldse tagasi saadud vähem kui 30%. Negatiivse poole pealt võib leida kokku 6 lepingut, mis ei ole tulu teeninud, vaid raha pigem välja viinud. Positiivise külje pealt vaadates on 8 punast lepingut jällegi lõppkokkuvõttes kasumit teeninud, mõni neist isegi päris hea tootlusega (50% ja enam).

Pankrotistunud laenude jääk on 12 461 euro ümber, millest omakorda 9 911 eurot on tänaseks suudetud taastada. Tegu on tubli 79 protsendilise taastumisega, mis ei jää Bondora välja hõigatud 86 protsendi tulemusest kuigi palju maha. Kui aga arvestame enne pankrotistumist saadud intresse ja viiviseid (ehk nn kasumiläve meetodit), siis pankrotistus 10 107 euro suurune summa. Tagasisaadud 9 911 eurot tähendab lausa 98 protsendilist taastumist.

Seega võib kokku võtta, et kui oleksid hüpoteetiliselt saanud kõik laenud endale osta näiteks 100 euro eest, siis ‘kadunud’ rahaks oleks Sul tulnud lugeda umbes 1,94% ehk 1,94 eurot. Samas ülejäänud laenud teenisid tulu ehk Sinu netotootlus oleks päris korralik.

Kas noorele inimesele laenu andmine on radioaktiivselt ohtlik?

Julgeksin vastata, et ei ole. Allolevalt pildilt on näha, et kõige esimesena jäid hätta 57-aastane naine ja 39-aastane naine, kellel kulus vastavalt 151 päeva ning 193 päeva alates laenu väljastamise hetkest, et laen pankrotistuks. Kaalukausi teisest otsast aga leiame näiteks 24-aastase naise, kelle laen pankrotistus 610 päeva pärast laenu väljastamist.

Untitled

 

Kirjuta meile kommentaar millise taktika järgi Sina investeerid!

Advertisements

2 thoughts on “3 aastat laenu väljastamisest – kuidas on esinenud punased laenud?

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s