Tahaksid investeerida, ent ei tea kust alustada?

Hea investeerimisplaan on investorile sama oluline kui võidusõitjale tema kiiver. Seetõttu enne investeerima hakkamist tuleks kõigil investoritel oma investeerimisplaan paika panna.

Kui ma ise hakkasin börsil investeerima, siis minu eesmärk oli portfelli väärtuse kasvatamine. Seetõttu teinekordki saagisin ühte senti vähemalt neli korda puruks, et viimanegi vesi sellest välja pigistada. Alguses olin edukas ning peas tiirlesidki mõtted sajast tuhandest kroonist minu pangakontol. Äsja tööle läinud tudengi jaoks oli tegu müstiliste summadega (aasta oli siis 2010). Aga süües kasvab isu, eks!

Siiski mu suurepärane sendisaagimise plaan ei töötanud, sest kõigepealt kukkus Olympic millegi pärast 1.7 euro kandist 1 euro peale ning tagatipuks suutsin Ameerika börsil biotechi aktsiaga näppu lõigata. See lõi soodsa pinnase asjalikuma investeerimisplaani tekkeks.

Õppetund #1: emotsioonid hoia investeerimisest eemale!

Kui ma ei oleks toona 1,7 euro pealt Olympicust välja karanud ning siiani hoiaksin seda aktsiat oma portfellis, siis oleksin saanud paar korda ’dividendi’ (OEG1T on maksnud viimased aastad 10 senti aktsia kohta dividendi või kapitalitagastust) ning aktsia oleks ka väärt 1,9 eurot.

Negatiivne emotsioon sundis positsiooni müüma!

See ei ole veel kõik (nagu teleturus öeldakse)! Ühel ilusal aprillikuu päeval lugesin poolkinnisest Skype chatist neeruvähki raviva biotechi aktsia kohta. FDA (Food And Drug Administration) oli selle ettevõtte NDA (new drug application) faasis oleval ravimil mingisugust ohtu näinud ning aktsia tegi kukkumise 8 dollari pealt umbes 6 dollari peale. Tundus soliidne ostukoht olema, sest kerkinud pilved tundusid esmapilgul üsnagi hägused olema. Veri vemmeldas ja analüüsi polnud aega teha. Võta aga näpust: peale FDA komisjoni koosolekut otsustati ravimile punast tuld näidata ja uuele testringile saata. Piltlikult öeldes löödi aktsia pilbasteks vaid mõne hetkega.

Positiivne emotsioon sundis positsiooni soetama!

Õppetund #2: hinda aega!

Umbes aastakene hiljem olen oma investeeringute portfelliga samas kohas tagasi, kus enne emotsioonostu. Täna läks õnneks vaid aasta, mõni teine kord oleks võinud taastumine tunduvalt pikemaajalisem olla. Kui aga oleksin loobunud sendisaagimisest ja omanud tugevat investeerimisplaani, siis istuksin ilmselt Olympicu aktsias praegu edasi selle osa investeeringuga, mis ma potist alla kihutada suutsin.

Õppetund #3: investor vajab investeerimisplaani!

Oleksin olnud rõõmus kui keegi targem oleks osanud mind toona õpetada. Teistpidiselt võttes oli tegu hea koolirahaga, mis loodetavasti tulevikus jääb omajagu väiksemaks.

Olen eesmärkide, fookuse ja emotsioonide taltsutamise kohta rohkem kui aasta aega tagasi ühe blogipostituse kirjutanud. Võib-olla pakub see Sullegi huvi? Siis klikka SIIA!

Untitled

Lugedes aktiivselt erinevaid DGI (dividend growth investing) blogisid, siis näen, et neil inimestel on oma konkreetne tegevusplaan paigas. See on ka mulle andnud üsnagi mitmeid suuniseid, mistõttu olen iga päev üha rohkem oma investeerimisplaani paika seadmas.

Minu plaan ei pruugi küll Sinu omaga klappida, ent võib-olla leiad enesele siit midagi kasulikku siiski!

Mulle meeldib kui minu investeeringud loovad väärtust ning on samas kõigile kättesaadavad ja lihtsasti juurdepääsetavad. Näiteks dividendiaktsiad või sotsiaalpangandus (ehk nn otselaenamine). Otselaenamise puhul laenan raha otse kellelegi teisele, kes seda rohkem vajab. Kui laenuvõtja on mõistlik, siis investeerib ta raha mõne uue projekti tarbeks ning võib teenida sealt kõrgemat tulu kui mina, näiteks laenab 10 000 eurot, et pisikene burgeriputka üles seada. Dividendiaktsiate puhul jällegi saan osta osa ettevõttest, mis oma tegevuse kaudu loob väärtust. Näiteks Tallinna Vesi (kommunaalsektor) või Premia Foods (toiduainesektor).

Samuti võiks osta üürikinnisvara ning seda mõnele sõbrale-tuttavale välja üürida. Teed sõbraga diili, et korteris saab tema elada sutsukene turu keskmisest soodsama hinnaga, samas ise teenid pisikest tulu võetud riski eest.

UntitledLoomulikult võiks vaadata väärismetallide suunas, kuid kuna kulla või hõbeda reaalne väärtusloome on minu jaoks suhteliselt väike, siis ma ei ole selles suunas ennast väga tugevasti käima suutnud tõmmata (palju neid iluehteid ikka kokku osta suudab ja vaja on?)

Kõrvalolev ‘pilt’ on illustreering!

Niisiis, minu valik oleks väiksema mahulise portfelli puhul järgmine  (2-10 tuhande eurone portfell):

 1. Otselaenamine 20-40%

 2. Dividendiaktsiad 20-40%

 3. Likviidsuspuhver 20-40%

Vaatame üle mõned otselaenamise ja dividendiaktsiate plussid ja miinused. Kui Sul on midagi lisada, siis anna sellest kommentaariumisse teada!

Otselaenamine

+ Alustamiseks vajalik mikroskoopiline algkapital (5€)

+ Hea võimalus hajutada

+ Tehingutasud suhteliselt soodsad

+ Pakub mõistlikku tootlust ja rahavoogu

– Ei saa tulumaksu eraisikuna edasi lükata

– Tulumaksu tuleb tasuda saadud intresside ja viiviste pealt, mitte tegeliku kasumi pealt.

– Portaali operatiivne risk turult ära ‘kaduda’

– Oht, et klassikaline pangandus ‘sööb’ otselaenamise ära.

 

Dividendiaktsiad

+ Alustamiseks Eesti turul vaja umbes 500-600 eurot (saab ka vähemaga, aga siis on teenustasud ebamõistlikult kõrged algsumma kohta)

+ Loob rahavoogu

+ Baltikumi aktsiate hoidmine LHV Pangas tasuta, muudes pankades väikese tasu eest (?)

– Dividende makstakse Euroopas enamasti kord aastas (USA’s kord kvartalis)

– Kohalik börs on vähelikviidne

Kõike raha ei tuleks investeerida, vaid midagi võiks jääda ka reservi. Seda eelkõige ootamatute kulude katteks või mõne soodsa investeerimisvõimaluse realiseerimiseks. Silmini investeeritud olla ei ole kunagi kuigi arukas.

Mina lähtun viimasel ajal üha enam rahavoost. Kriis näitas kätte ära, et kui raha ei ole, siis arveid ei maksa ja majandus seisab. Seetõttu olen huvitatud just rahavoo tekitamisest, sest kriisi põhjas oli päris palju huvitavaid investeerimisvõimalusi turul. Uue kriisi tulekul võiks rahakotis vabu vahendeid olla.

Rahavoogude võrdlemise eesmärgil olen blogisse loonud uue teemalehe ‘kuuülevaated‘, kuhu kirjutan iga kuu alguses eelmise kuu kokkuvõtte.

Niisiis!

Kõigepealt pane paika pikema horisondiga vaade. Kas sa tahad portfelli väärtust kasvatada või oled huvitatud rahavoogude genereerimisest? Sellele baseerub Sinu edasine investeerimisplaan.

Kuigi tegu ei ole teineteist välistavate sündmustega, siis väärtuse kasvatamise all pean silmas just näiteks arengujärgus kasvuaktsiate soetamist ning rahavoo all juba ‘valmis saanud’ dividendiettevõtete aktsiate ostmist.

Esimesel puhul peaksid valima oma portfelli selliseid investeeringuid, mis võivad plahvatuslikult kasvada. Teisel juhul aga peaksid valima pigem kindlama tee ja loobuma volatiilsematest investeeringutest.

Kui pikem horisont on paigas, siis sellele põhinedes peaksid hakkama investeerimisotsuseid vastu võtma.

Kumba teed mööda kõnniksid Sina? Kas portfelli väärtuse kasvatamise suund või passiivse sissetuleku suund?

Advertisements

12 thoughts on “Tahaksid investeerida, ent ei tea kust alustada?

  • Tauri

   Investeerimisplaani pilt on lihtsalt illustreeriv vahepala. 🙂

   Tegelik plaan on natukene teistsugusem ja alles viimistlemisel. Iseenesest su TVEAT ja TKM1T ei ole halvad valikud. Mulle meeldiks sealjuures veel OEG, TAL, MRK ja PRF (samuti HAE)

   TAL ja PRF ei ole küll suurepärased, ent nad on siiski suundunud kindla dividendipoliitika suunas. HAE samuti. MRK on minu meelest NCNist olnud läbi aja parem. OEG on tubli rahalehm 🙂

   Meeldib

 1. Ester

  Kuna olen ka ise erinevate investeerimistega tegelenud, siis minu nõuanne, mida ise ülioluliseks pean, on: investeeri sinna, millest aru saad ja midagi jagad.
  Pole mõtet investeerida börsil näiteks IT, metallide või farmaatsia vms valdkonda, milles Sa kodus ei ole. Pole mõtet näiteks forexil tegeleda valuutapaaridega, mille infot ja tausta on raske kätte saada. Sama kehtib ka P2P-s, üüriturul jne.

  Meeldib

   • Ester

    Mina alustasin sellest, mis kõige rohkem huvitas ja mida õppinud olin. Kui on huvi millegi vastu, siis seda infot leiad kõige rohkem ja oled kursis sellega.

    Meeldib

 2. Roosaare

  Ma soovitaks teha endale OÜ ka ikkagi. Ei tea ühtegi rahaliselt vaba inimest, kellel poleks ettevõtet. See sunnib veidi raamatupidamist õppima ja annab hea võimaluse igasuguseid projekte teha ka. Ja ilma firmata Bondorasse investeerida tundub raha tuulde loopimisena.

  Meeldib

  • Tauri

   Sinu sõnu on valus lugeda, Jaak!

   Ma usun, et ka Sina omal ajal ei hakanud pihta mitte ettevõtte loomisest, vaid investeerimistarkuse omandamisest ja esimeste sammude astumisest eraisikuna? 🙂

   Ehk et ei tasu rutata igasuguste ettevõtete loomisega. Eelnevalt tuleks plaan paika panna ja vaadata selle realiseerumisvõimekust.

   Meeldib

   • kangurmihkelMihkel

    Lõin ka selleks koolitusettevõtte, et saaks Bondoras oma asju ajada. Ühest küljest küll natuke muretsen, et kuidas majandusaasta aruandega jms sellisega hakkama saan, kuid teisest küljest on see seadustes tuhnimine ja uute võimaluste otsimine andnud täiesti uue maailmavaate, mis on rahandusmaailmas palju adekvaatsem kui mu varasem palgatöötaja nägemus.

    Meeldib

 3. stiivo

  kangurmihkelMihkel

  Palju su koolitusettevõte ka sisse toob? Või tuleb ikkagi kogu sissetulek otselaenamisest? Kuidas täidad rahapesu tõkestamise meetmeid?

  Kuniks need küsimused lahendatud pole, mina ettevõtet looma ei hakka.

  Meeldib

 4. H

  Ei mõista kuidas ilma OÜta investeerimine raha tuulde loopimine on? Saab ju teenida ikkagi korraliku intressi. Sooviks täpsemat selgitust.

  Meeldib

  • Tauri

   Ettevõtte alt investeerides on võimalik tulumaksukulu edasi lükata, eraisikuna investeerides aga tuleb tulumaksu iga aasta maksta saadud intresside pealt, samas kulusid maha arvestada ei saa.

   Näiteks kui 1000€ teenid 2014. aasta eest intressi ning 200€ tuleb maha kanda (pankrotistunud laenud), siis tulumaks tuleb tasuda 1000€ pealt ehk kulu on 210+200 = 410€. Ettevõtte alt investeerides ja raha välja võttes peaksid maksma tulumaksu 1000 – 200 = 800 euro pealt.

   Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s