KUUÜLEVAADE: MAI 2014

Bondora

Sell in May and go away!

Just täpselt nii õpetab iidne Tõstamaa vanasõna börside kohta. Kas suurejoonelise loosungi saatel tuleks ka Bondora hüljata?

Kuigi mais tuldi uue järjekorrasüsteemiga turule ning üks põnev graafik suudeti ära lõhkuda [täiendus: graafik on korda tehtud ja näitab väljastatud laenumahuks 1,66 mln€], siis üldises pildis tuleks hobuseid veidikene veel kinni pidada: Bondora+ teenus on lõppeks õitsele löönud! Turult saab vähemalt vakase kotiga Hispaania ja Soome laenusid ligi haarata, kui aga vähekenegi julgem söandad olla! Defitsiitne pangaväljavõttega Eesti A 1000 laenuleping on aga kui arg jõeforell, kes näole end annab vaid ööpimeduses.

Uuest järjekorrasüsteemist on räägitud, kirjutatud ja loetud palju, kuid selle lõplikust toimimismehhanismist ei ole ka mina veel 100% aru saanud. Kui Bondora koostaks mingisuguse arusaadava visuaali, siis oleksime tänulikud!

Bondora laenumahud on jätkuvalt stabiilsed, aprilli lõpu 15,7 miljoni euro pealt on nüüdseks kasvatud 17,3 miljoni euroni, mis annab maikuu käibeks umbes 1,6 miljonit eurot. Pole paha, aga pole ka hea: kasvuruumi tundub veel olema!

Bondora märksõnad maikuus:

uus järjekorrasüsteem, FCA litsents Bondorale, Bondora+ tormiline areng, laenude kohtusse andmine on intensiivistunud, Bondora avas küsimuste-vastuste nurgakese iganädalases uudiskirjas, investorite kohtumine koos Bondoraga, intervjuu Pärteliga (blogis lugemiseks olemas!).

Rahapuu portfell

Üllatus
Bondora+ teenuse ‘aktiveerumine’

Pettumus
Portfelli flegmaatilisus – ei osanud uskuda, et Eesti laenumaht nii järsult tagant ära kukub

Laekumised olid sedakorda üsnagi kesised. Intressitulu tuli natukene alla 49 euro ning lepinguid õnnestus portfelli saada 165 euro eest. Hetkel olen veel üle 90% ‘klubis’ laekumiste protsente vaadeldes, sest intressilaekumine oli 90,13%; põhiosa laekumine aga 92,97%. Mis järgmisel kuul saab?

Untitled

Kuna kokku laekub igakuiselt põhiosa ja intresse umbes 100 euro väärtuses, siis minu enda poolt sisse pandud igakuine summa on väike (50-60 eurot, võrdluseks varasem 100€ sissekanne igakuiselt). Siinkohal lähen endale seatud eesmärgiga vastuollu, kuid hetkeseisuga olen otsustanud kanda veel kuni 100 eurot sisse ja siis hetkeks panna uue raha sissekandmine portaali pausile. Money Challenge muutub iga nädal üha raskemaks ning mõni suurem väljaminek ei soodusta säästmist, lisaks tahan kõrvale ka dividendiportfelli looma hakata. 🙂

Rahapuu blogi

Trend is your friend, until it bends..

Järgmine iidne Tõstamaa vanasõna ütleb, et trend on Sinu sõber seniks kuni ta murdub. Ootasin vaiksemat maikuud võrreldes aprilliga, kuid tundub, et päev-päevalt leiab Rahapuu blogist omale toredat lugemist üha rohkem huvitatuid.

UntitledKasv m-o-m (month on month; eelmise kuuga võrreldes) tubli +7,1%.

Olen viimasel ajal hakanud lugema üha enam erinevaid finantsblogisid, eriti just dividendiaktsiatega rahalise vabaduse suunas tüürivaid blogisid. Esimene asi, mida nende puhul loen on ‘about me’ (ehk minust) vaheleht, mis enamasti räägib blogija enda taustast ja mõtetest. Sellega saan suurema pildi kätte, kellega mul tegu ning paljuski nende heade inimeste motivatsioonist ja tahtest tulenevalt olen ka ise hakanud rohkem mõtlema just rahavoolisele vabadusele. Noore mehena kunagi ammu sai küll igat senti saetud ja just parimat sisenemis-väljumiskohta otsitud aktsiainvesteeringutes, kuid õnneks hakkab maailmavaade täna piisavalt juba muutuma, et mitte igat portfelli väärtuse langust mitte tähele panna. Sealjuures on neid inimesi väga hea võtta enesele eeskujuks, sest kuigi nende palgad on võib-olla kosmiliselt kõrgemad meie omadest, siis üldiselt on kulud ja tulud ikkagi proportsioonis – kui teenid rohkem, siis kulutad ka rohkem, mistõttu pead suuremat passiivset sissetulekut teenima.

Kõige pöördelisem postitus (peale Pärteli intervjuud) oli kindlasti vingumisele vinguga vastamine. Kui oled investor, siis tuleks vastavalt ka käituda ja emotsioone taltsutada – täna vingud, et ei saa piisavalt laene, homme vingud, et keegi ei näe vaeva laenude sissenõudmisel, ülehomme vingud, et ..? Ehk vingumiseks leiab alati põhjuse, siiski tuleks rohkem ratsionaalsemalt läheneda ja suuremat pilti püüda hoomata. Mitte, et ma tahaksin vastik olla, aga kui sa näed ise kunagi oma eksimuse tõttu portfelli väärtust sekunditega poole ja enama võrra langemas, siis mõistad vast paremini, et igale poole ei tasu tormata ja vahepealne vaikemoment olukorra ümberhindamiseks on väärt palju. Mina olen isiklikult väga rõõmus, et nüüd on hoog korra peatunud – ei tekita enam hasarti, et peaks uut raha meeletult peale tooma hakkama.

Persooniintervjuu Bondora tegevjuhiga oli maikuu kõige loetum postitus, nagu üleval pool juba mainitud sai. Arvestades, et ta sai blogisse lisatud kuu lõpu poole, siis intervjuu formaadil on äärmiselt hea minek senimaani olnud. Statistikast on näha, et ka vanemaid intervjuusid loetakse päris hea meelega. Taaskord kutsuksin üles investoreid endast märku andma intervjuu tarbeks! Kontaktivorm aitab minuga ühendust saada!

Blogi egiidi all korraldasime ka ühise kokkusaamise Baieri keldris. Kokku tuli 18 toredat inimest. Aitäh Teile! Samas pean ütlema, et sellise ürituse järjekordne korraldamine säärasel kujul on täna kahtluse all. Bondora keeles öelduna ‘paar punast’ lipsas sisse ning see paneb mõtlema, et kas ja kuidas midagi üldse teha, et riskid oleksid piisavalt maandatud. 🙂

Rahapuu blogi märksõnad maikuus:

teine investorite kokkusaamine, vaatamiste arv tegi rekordi, intervjuu Pärtel Tombergiga, blogile uus ‘kleit’ selga, 

 

7 kommentaari “KUUÜLEVAADE: MAI 2014

 1. Kristi

  Kuule, infograafiku usaldusväärsus 😀
  Ma vaatsin, et sul on intressitulud duubeldanud justkui sest millegipärast ei hakka graafik nullist nagu võiks 😀

  Meeldib

 2. Vaiko

  Ise olen mõelnud, et see uus järjekorrasüsteem seabki proovile kannatuse ja toob ehk võimaluse Bondora plus ja välismaa laenude suunas, kas see on aga taotuslikult nii tehtud ,teab Bondora ise.

  Blogi egiidi all korraldasime ka ühise kokkusaamise Baieri keldris. Kokku tuli 18 toredat inimest. Aitäh Teile! Samas pean ütlema, et sellise ürituse järjekordne korraldamine säärasel kujul on täna kahtluse all. Bondora keeles öelduna ‘paar punast’ lipsas sisse ning see paneb mõtlema, et kas ja kuidas midagi üldse teha, et riskid oleksid piisavalt maandatud

  MIda sa selle all mõtled? Keegi vedas millegagi alt?

  Meeldib

 3. Anton

  Pärast viimaseid uuendusid Bondoras hakkasin eelkõige Bondora+ Hispaania laenudega katsetama. Soome ei tundu kuigi atraktiivne.
  Hetkel on portfellis 22 Hispaania + laenu koguväärtuseks 220EUR, keskmine intress ca 33%. Nüüd otsustasin nendega väikse pausi teha ja jälgida, kuidas need järjest hapuks minema hakkavad. Ei välista, et tegu võib olla mõistliku alternatiiviga, kuid hetkel olen pigem skeptiline.
  Telefoni teel “kontrollitud” andmetega laenud on muidugi naljanumber, nendega väga ei eksperimenteeri. Samas on arusaamatuks jäänud ka muude dokumentide abil kontrollitud kohustused ja sissetulekud – millega siis õigupoolest tegu on?
  Eks esimesi tulemusi näeb juba mõne kuu pärast. 🙂

  Meeldib

  • Tauri

   Alternatiivsed muud dokumendid on näiteks töölt antav ‘palgalipik’.

   Teiste riikide kohta sooviks Bondoralt eelkõige infot laenude dünaamika kohta. Ennem ei julge mina neisse väga investeerida. Muidu on jälle nagu Soomega, kus alguses oli katastroof.

   Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s