Bondora uudiskiri 28.05.2014

Igakolmapäevane Bondora inglise keelne uudiskiri on taaskord leitav postkastist, seda muidugi juhul kui oled Bondora meililistiga liitunud.

bondora

Ei saa öelda, et Rahapuu blogi ‘tõlkeartikkel’ Bondora uudiskirjast oleks iganädalane, kuid võimaluse korral anname siin teada olulisematest sündmustest, mis on uudiskirjas kajastatud. Seda selleks, et luua eesti keelsele kogukonnale võimalus uudiskirjaga tutvuda.

Kõigepealt tahaks viidata Bondora veebis asuvatele statistilistele andmetele, mis mingisuguse ‘väikese apsaka’ tõttu kuvab valesti maikuu laenumahtu. Tutvu graafikuga sellel lingil ning pane tähele graafikut “INVESTEERINGUTE KVALITEET KUUDE LÕIKES”. Mai laenumaht on selle graafiku kohasel viimased paar-kolm nädalat püsinud 254 700€ peal, uudiskirjast selgub, et tänase päeva seisuga on tegelik väljastatud laenumaht aga pisut üle 1,46 miljoni euro.

Bondora annab uudiskirjas teada, et avab tänasest alates uudiskirjas küsimuste-vastuste vooru, kus enim küsitud küsimustele vastatakse. Sellekordses uudiskirjas oli kokku 4 küsimust-vastust. Ütlen kohe ära, et tegu ei ole otsetõlkega, vaid ümberjutustusena.

#1 – Kuidas kasutada .csv faili?

Tihtipeale on .csv fail avades just kui sassis, mis tähendab, veerud ei lange kokku tegelikkusega. Näiteks kuvatakse “Tagasimakstud põhiosa” kahes erinevas veerus. Seda seetõttu, et .csv fail eraldab andmeid tühikute järgi ning kuna “Tagasimakstud põhiosa” sõnas esineb tühik, siis luuaksegi kaks veergu, esmalt “Tagasimakstud”, seejärel kohe “põhiosa” veerg.

Viga saab parandada kahel viisil:

 1. Avades .csv faili Google Docs failina, mis ise automaatselt avab .csv faili korrektselt.
 2. Eemaldades kõik tühikud failist.
  Selleks tuleb tühik asendada mõne muu märgisega, näiteks alakriipsuga _
  Ülevalt menüüribast tuleb valida “Otsi ja muuda” ning seejärel lisada otsitavaks tühik (ehk ” ” ) ning muudetavaks alakriips (ehk _ ). Siis vajutada “Asenda kõik”. Salvesta fail ning ava salvestatud fail uuesti Excelis.

#2 – Miks ma saan vähem investeeringuid kui varem?

Kuigi seda teemat on varasemates uudiskirjades varem käsitletud, siis räägime selle veel korra üle.

Kui Sina juhtud olema üks nendest investoritest, kes varasemalt sai mitmeid laenulepinguid päevas ning nüüd vaid mõne laenulepingu või üldse mitte midagi, siis tuleneb see võrdsema investeerimiskeskkonna loomisest kõigi investorite vahel.

Näiteks kui meil on 5000 investorit, kes soovivad konkreetse riigi konkreetsesse laenugruppi investeerida, siis eelmise süsteemiga osati süsteemi nii hästi ära kasutada, et vaid 500 investorit said pidevalt laenulepinguid, samas ülejäänud 4500 investorit ei saanud sisuliselt mitte midagi. Tänaseks on loodud kõigi 5000 investori jaoks võrdsed võimalused, mistõttu algsed 500 investorid saavad vähem laenulepinguid (peavad ootama kauem järjekorras) ning 4500 investorit vastavalt juba rohkem laenulepinguid (saavad kergemini löögile).

#3 – Kuidas saan investeerida rohkematesse laenulepingutesse?

Mõned võimalused investeeringute hulga kasvatamiseks siiski on.

 1. Ära eelista vaid ühte konkreetset gruppi, vaid investeeri võimalikult laiahaardeliselt. Riikidest on esindatud Soome, Hispaania, Slovakkia ja Eesti, krediidigrupid vastavalt C 600 – A 1000.
 2. Osta laenulepinguid järelturult.
 3. Kui Sinu riskitaluvus on piisavalt kõrge ning oled endas kindel, siis üheks võimaluseks on Bondora+ lepingutesse investeerimine (Hispaania ja Soome lepinguid on praegusel hetkel turul päris palju saadaval!)

Osad investorid on otsustanud tõsta laenusummat lepingu kohta. Suuremas plaanis on sellisel tegevusel aga mitu ohukohta:

 1. Suurem summa laenulepingu kohta vähendab hajutatust (diversifikatsioonimäära), mistõttu portfellirisk kasvab märgatavalt.
 2. Suurem summa laenulepingu kohta muudab järjekordade roteerumist aeglasemaks (suurem summa lepingu kohta tähendab väiksemat hulka sissesaanud investoreid)

#4 – Kas laenu pikkus või mõni muu sarnane kriteerium mõjutab minu kohta automaatpakkujate järjekorras?

Iga laenugrupi kohta on eraldiseisev järjekord. Muudest kriteeriumitest sõltuvaid järjekordi ei ole. Lisaks on järjekord investori profiili põhine, mis tähendab, et mitme erineva automaatpakkuja loomisel ei ole mõtet, sest määravaks saab investorit iseloomustav tunnus, mitte automaatpakkujate arvukus samas laenugrupis.

Omalt poolt (Tauri) lisaks veel paar märkust:

1) Järjekord kehtib automaatpakkujate kohta. Manuaalse pakkumise korral ei ole mittemingisugust järjekorrasüsteemi.

2) Manuaalsel investeerimisel on vaja uue süsteemi kohaselt sisestada vaid investeeritav summa – intress on eelnevalt laenutaotluses paika määratud ning intressikonkurentsi enam ei ole.

Kui Sul juhtub olema mõni küsimus, täpsustus või teadaanne, siis anna sellest kommentaariga teada! 🙂

8 kommentaari “Bondora uudiskiri 28.05.2014

 1. Ester

  Hetkel on Hispaania laenutaotluses pakkumine 1 €, kuigi väikseim pakkumine peaks olema 5 €. Proovisin huvi pärast ise sisestada 1 € pakkumist, veateade tuleb: summa ei ole korrektne. Kas kasutatakse ikka mingeid programmijupikesi?
  BOK4AKK9 1€ 1€ 34,0% 28.mai.14 19:21 Võitev
  BOK4AKK9 5€ 5€ 34,0% 28.mai.14 19:21 Võitev

  Meeldib

  • Tauri

   Keegi on avastanud ilmselt viisi süsteemi ülemängimiseks. Eraldiseisvaid programmijuppe kasutades ta ei lase 5 või 0 lõppevast arvust erinevat valida.

   Meeldib

 2. Taavi Pertman

  Seda csv faili probleemi põhjustab tavaliselt exceli tõlgendamisskeem ehk miski asukohaseadistus ilmselt windowsis vmt, mitte csv fail ise. Eestlastel vist seda probleemi õnneks eriti palju ei esine.

  Muus osas väga 5+ ümberjutustus 🙂

  Meeldib

 3. stiivo

  “Iga laenugrupi kohta on eraldiseisev järjekord.”

  Mida see tähendab? Kas laenugrupp on A, B, C. Või A600, A700… B100, C700 jne?

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s