Kuuülevaade – APRILL 2014

Bondora

Bondora laenumaht on mõnevõrra üllatuslikult paigale tammuma jäänud. Aprillis tehti ‘kõigest’ ajaloo paremuselt kolmanda kuu tulemus väljastades 1,56 miljoni euro eest laenulepinguid. Sissetuleva taotluse maht (ca 20 miljonit eurot) lubaks siiski paremaid tulemusi saavutada. Kas kusagil on ees ehk mingisugune tehnoloogiline erisus?

Kokku on Bondora kaudu laenatud pisut üle 15,7 miljoni euro.

Peatselt kaotatakse ajataotluse võimalus ning investeerimisvõimaluseks jääb vaid kiirtaotlus. Juhul kui see toob kaasa laenumahtude kasvu ja eduka edasiarengu, siis tuleb muudatusega kaasa minna ja leppida ühe võimaluse kadumisega. Siiski võib selline käik ohtlikuks kujuneda, sest konkurendid (Krediidipank, Big Bank) ei anna armu – intressid heade laenajate suhtes on pigem madalamapoolsed (välja reklaamitud alates 14.9% vs 25% Bondoras).

Rahapuu portfell

Üllatus
Ühe punase laenu tagasimakse peaaegu täies mahus

Pettumus
Viivislaenude kõrge osakaal portfellis

Kõige suurema üllatusega sai hakkama üks punases laenuleping, mis maksis enamuse võlast ära. Nimelt oli tegu A1000 12% 5€ laenuga. Laenu väljastamise ajal arvasin olevat selle lepingu puhul tegu pigem turvalisema rahapaigutusega. Esimesed kaks kuud ta seda oligi, ent siis hakkas kõik minema allamäge. Maksed hilinesid, kuniks lõpuks neid ei tulnud enam üldse. Viieka pealt pidin teenima intressiperioodi lõpuks 49 senti ning laenulepingu lõpp oli plaanide kohaselt 05.08.2014. Tänaseks on mulle laekunud kokku 6,74€, millest 5€ on põhiosa, 0,54€  intressitulu ning 1,18€ viiviseid. 0,06€ viiviseid peaks veel laekuma, sest laenuvõtjal on veel umbes 19€ suurune võlg üleval. Kes panustas laenulepingusse 250€, see on saanud intresside ja viivistena tulu umbes 87€. Pole paha!

Kui tavapäraselt on viivislaenude osakaal kuu lõpuks kukkunud punaste laenudega samale tasemele, siis aprilli lõpuks oli suhe 2:1. Viivis on üldiselt positiivne nähtus – selle pealt on võimalik teenida lisatulu. Minu portfelli puhul aga on suures osas väljaantud raha jaotatud viie eurosteks juppideks ning üldiselt ma ei küündi seetõttu ka viivisteni – osakaal laenus on lihtsalt niivõrd väikene. Mõnel harval juhul kui laenuvõtja laseb lepingu suhteliselt ‘viimase lõpu peale’, siis olen sendi-kaks saanud. Iga viivitatud päev aga tähendab, et seda raha ei saa ma uuesti ringile raha teenima panna. Siiski olen strateegiat pisut ümber vaadanud ja juba suurendanud väljaantavat summat 10€ peale.

Laekumised

Laekumiste osas kasutasin sedakorda Bondora andmeid. Kuigi need on vigased ja kuvavad kõike peale tõe (näiteks siin joonistub kenasti välja, et oktoobris oli põhiosa laekumine tugevasti plussis, tegelikult tagastas üks laenuvõtja laenu mõned tunnid peale laenu võtmist, mistõttu planeerimata laekumine suurenes tol momendil 15€ võrra).

Bondora andmetele tuginedes võiks öelda, et põhiosa on laekunud kokkuvõttes oodatust rohkem, intressi sealjuures tunduvalt vähem. Igakuiselt on üks-kaks laenuvõtjat alati olnud, kes tagastavad laenu ettenähtust varem.

untitled

Intressitulu sain aprillis grammikese üle 50€ ning uuele ringile lasin 240€ investeeritud raha.

Rahapuu blogi

Aprill oli edukas kuu blogile. Bondora viitas ühe meie postituse peale oma Facebooki lehel, samuti Twitteris. Tavapärasest aktiivsem kirjutamine tõi samuti tulemust ning kokkuvõttes üle 8000 kliki. See annab märku asjaolust, et meid on märgatud ning meie tegemised on olulised (ning loodetavasti suudame luua lisaväärtust lugejatele).

untitled

 

Advertisements

13 thoughts on “Kuuülevaade – APRILL 2014

 1. stiivo

  Kui su viieka puhul viivis ei küüni ühe sendini, kas siis see ongi “kadunud viivis” või liidetakse see eelnevate kuude “kadunud viivistega” kokku kuni ikkagi selle sendi välja saab maksta? Kui see nii pole, oleks see ju aus?

  Meeldib

  • Tauri

   Räägime hetkel neist lepingutest, mis ei ole punaseks läinud. Ehk et need, kes ongi viivises võib-olla üks-kaks korda. Sellisel juhul jaotatakse viivis proportsionaalselt. On ju raske hinnata kas laenuvõtja jääb ka edaspidi viivisesse, et sealt õigustatud ootustega midagi oodata ja vastavalt sellele kalkuleerida.

   Meeldib

 2. Itemor

  Ütleme, et lepingus on 20 investeerijat.
  1x 105 eurot
  19 x 5 eurot
  Kokku siis 200 eurot.

  Kokku on laenajal viivis 16 senti
  Kõigi 5 eurostele lepingutele on viivist kogunenud 0,4senti ( 0,004 eurot). Ehk pole poolt sentigi koos.
  ja 105 euro omale 8,4 senti.

  Kellele lähevad antud olukorras viivised?
  Kas kõik saab endale 105 euro investeerija?
  kuidas jaotuvad 5 euroste vahel?
  Kas süsteem ei jaga välja ja võtab endale?

  Selline näitlik küsimus.

  Meeldib

  • Tauri

   Kuulduste kohaselt ei saa üks investeering ületada 20% laenutaotluse summast ehk antud näite puhul 40 eurot. Teoreetiliselt aga Sinu näite puhul eeldan, et sellisel juhul saab 105€ pakkuja 8 senti viivist ning ülejäänud vastavalt lepingusse sisse saamise järjekorras 1 sendi kuniks viivise summa 16 senti on laiali jaotatud.

   Meeldib

 3. Tauri

  Investeering ja investor on tegelikult kaks erinevat asja. Üks investor saab teha mitu investeeringut ning täita ära ilmselt ka 100% summast. Sealjuures investeering tohib minu teada olla ikkagi kuni 20%, seega minimaalselt peab ühes laenutaotluses olema kokku 5 investeeringut. Seetõttu jaguneb viivise jagamine ka võrdsemalt ära.

  Võin ka eksida.

  Meeldib

 4. Svensson

  Ei ole kontrollinud kuidas on asi lahendatud Bondoras, kuid Omarahas on sama olukord lahendatud nii, et viivis koguneb ühe ja sama lepingu raames kuni sent kokku tuleb. Kui sama lepingu raames tagasimakse perioodil senti kokku ei tule siis jääb see sent saamata.
  *juhul kui seda pole ära muudetud.

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s