Portfelli hajutamine LC näitel

Miks Rahapuu blogis kirjutatakse või mainitakse tihtipeale USA suuremaid P2P laenamise platvorme või vastavasisulisi finantsblogisid?

Kui me võrdleme Bondora või Omaraha laenumahtu USA gigantidega, siis tuleb tõdeda, et meie portaalid on alles lapsekingades. Kui 31. märtsi seisuga on Lending Club väljastanud üle 4 miljardi dollari väärtuses laene ning Prosperi vastav näitaja on pisut üle 1 miljardi dollari, siis Bondora 15 miljonit eurot ning Omaraha  4,9 miljonit eurot jäävad kahjuks kaugele-kaugele maha. Seega tuleks õppida parimatelt, mistõttu ei saa USA P2P laenamise turgu väheoluliseks pidada.

Lending Clubi statistikat uurides jäi ette üks üsnagi huvitav graafik.

Untitled

Meie investeerimistingimused ja keskkond on küll pisut erinevad ameerika tingimustest, ent üleüldise pildi aitab sealne statistika P2P laenamise kohta siiski kätte.

Kui teoreetiliselt läheneda, siis vähema kui 100 lepingu puhul on negatiivse tootluse saamine LC platvormil tõenäosusega 16%. Juhul aga kui Sul on rohkem kui 100 lepingut, kusjuures mõne lepingu osakaal portfellist ületab 1% portfelli väärtusest, siis on negatiivse tootluse tõenäosus juba kordades väiksem, nimelt 1,3%. Juhul kui Sul on 100 või enam lepingut ning ühegi lepingu osakaal ei ületa 1% portfelli väärtusest, siis negatiivse tootluse teenimise tõenäosus on väiksem kui 0,1%.

Kui sa otsid kindlust ja soovid saada keskmist tootlust, siis investeeri võimalikult paljudesse lepingutesse!

Kui oled suurema tootluse otsinguil, siis hajutamine ei ole Sinu jaoks õige taktika. Vähese hajutamise korral aga pead arvestama tunduvalt suurema ebaõnnestumise riskiga!

Untitled

 

Milline on Sinu riskitase? Kirjuta meile kommentaar!

6 kommentaari “Portfelli hajutamine LC näitel

 1. stiivo

  Parem varblane peos, kui tuvi katusel.
  Ehk siis mina hajutan võimalikult palju. Varem andsin lausa viiekate kaupa, nüüd olen kümnekate kaupa hakanud anda. Muidu ei jõua kuu lõpuks raha välja laenata.

  Uuest kuus uus süsteem – peab võibolla veel summat tõstma.

  Meeldib

 2. Tauri

  Ise kasutasin pikalt 5€ kaupa laenamist, siis lisasin umbes 1000€ kontole ning andsin 15€ kaupa välja. Täna olen 10€ taktika peal (mingi isePakkuja vist on veel 5€ peal ka).

  Meeldib

 3. Kristo

  algselt kasutasin ainult 5 euri kaupa, aga viimsed 4 kuud ainult 10 euri kaupa. Viimasel ajal muidugi rebrandinguga seonduvalt ei ole just palju uut raha sisse pannud, vaid keerutanud vana raha! Tundub, et nüüd hakkab asi jälle stabiliseeruma, isegi isepakkujaga on viimastel päevadel näkama haknud. Muidugi intress olen lasknud 15 protsendi peale!

  Meeldib

 4. tirlimps

  Eesti AB 1000 laenudesse panen 25 kaupa, Igale poole mujale 10 kaupa. B-sse kantud kokku 6000.-. Seega selle loogika järgi ei ületa ükski laen 0,42% koguportfellist. Mõningaid suuremaid episoode olen ostnud järelturult, Aga olen nii ka kõrvetada saanud. Enam nii ei tee. Kui hakkab ka raha kuu lõpus üle jääma, siis peab vist max summat tõstma 50 peale. Praegu seda problemi ei tundu olevat. Ets kae, mis uue süsteemiga toimuma hakkab.

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s