Tulude deklareerimisest

Disclaimer:  Rahapuu blogi ei võta vastutust õigeaegse ja täpse ning andmetelt korrektse maksudeklaratsiooni täitmisel. Maksudeklaratsiooni täitmine on lugeja omal vastutusel. Kui näete, et siinne info võib olla väärt või teisi eksitav, palun saatke selle kohta teade ja teeme korrektuurid esimesel võimalusel. Artikkel on informatiivse eesmärgiga.

Käes on veebruar. Sõbrapäeva eufooria on möödanik ning õllekappasid täidetakse tulevase vabariigiaastapäeva tähistamiseks. Ning pead murtakse tulude deklareerimise teemadel.

Isiklikult pean tulude maksustamist vägivaldseks maksuks, sest suuresti on tegu lisaväärtuse maksustamisega (loome lisaväärtust, mille eest saame palka, intressitulu või dividende). Sotsiaalselt oleks mõistlikum rakendada enamjaolt tarbimise maksustamist, kus esmatarbekaup on soodsama maksumääraga ning luksusesemed kallimalt maksustatud. Üldises plaanis on tegu siiski semantikaga, sest kui sul on rahakotis 10 eurot kokku, siis pole vahet kas üks viiekas on rahakoti ühes ja teine teises sahtlis või on nad koos. Rahakotis on raha ikkagi 10 eurot.

Igasugune saadud tulu maksustatakse, kui seaduses ei ole kokku lepitud teistmoodi. Näiteks hoiuse intressid on maksuvabad ning nende pealt tulumaksu tasuma ei pea. Samuti on võimalik saada tulumaksuvabastust teatud kriteeriumeid täites. Näiteks makstava kodulaenu intressidelt, laste pealt ning koolituskuludelt.

Tulumaksuseadus (TuMS)

Mida maksustatakse tulumaksuga?

§ 12 kohaselt kuulub maksustamisele palgatulu, ettevõtlustulu, kasu vara võõrandamisest, renditulu ja litsentsitasud, intressid, dividendid, pensionid, stipendiumid, toetused, preemiad ja hasartmänguvõidud.

Palga, pensioni ja tihtipeale ka toetused, preemiad, stipendiumid ning hasartmänguvõidud on mõne juriidilise isiku poolt meie eest juba ära tasutud. Näiteks pension makstakse välja juba netokujul ning pensionär ei pea ise hakkama sahmerdama tulumaksu tasumisega. Samuti tasub Eesti Loto näiteks Viking Lotto võidu puhul juba Sinu eest tulumaksu. Selle mõte on lihtsustada enamuse tööd ning tagada parem maksulaekumine.

Intresside maksustamine

Sotsiaalpanganduse tulu tuleb eelkõige kahest tegurist: intressidest ning laenulepingu väärtuse suurenemisest.

Intressitulu pealt ei saa eraisik mahaarvamisi veel teha. Sotsiaalpangandussektor on Eestis paraku alles lapsekingades ja üleöölisi muutuseid ette näha ei ole. Seetõttu ei saa me maha arvata tehtud kulutusi ega ‘hapusid laene’. Hetkel ei kuulu sotsiaalpanganduse konto (näiteks isePankuri konto) investeerimiskonto alla, mistõttu tulumaksu edasilükkamise võimalus samuti puudub.

Laenulepingu väärtuse suurenemine hõlmab eeskätt järelturgu, kus põhiosa on võimalik kallimalt maha müüa kui on põhiosa väärtus. Näiteks on meil portfellis 100€ suurune lepinguosa, mille müüme maha 105€ hinnaga, siis on tegu laenulepingu väärtuse suurenemisega.

Laenulepingu vääruse suurenemise pealt võib tõenäoliselt teha tehingutasude ulatuses mahaarvamisi, kuna iseloomult käitub antud tehing võrdselt aktsiate väärtuse kasvuga (kust saab teha tehingutasude mahaarvamisi).

Investeerimiskonto

Investeerimiskonto kohta saab lugeda TuMS § 17 (2).

TULUDE DEKLAREERIMINE

Tulude deklareerimine toimub läbi Maksu- ja Tolliameti 15.02 – 31.03. Tulusid saab deklareerida veebis või paberkandjal Maksu- ja Tolliameti teenindusbüroodes. Veebis deklareerimiseks mine www.emta.ee

Enne tulude deklareerimist loe läbi ‘Abiks tulude deklareerijale‘ peatükk.

Kui ma 2011. aastal esimest korda iseseisvalt tulude deklareerimise kadalipu investorina läbi käisin, siis oli mul päris mitmeid küsimusi, millele koheselt vastust ei suutnud leida. Näiteks ajas mind alguses segadusse deklareerimine kui selline tervikuna – kas pean kinnitama peale vastava alapunkti täitmist või siis kui kogu deklaratsioon valmis on? Vastus on, et deklaratsiooni tuleb kinnitada vaid ühe korra ehk siis kui kõik tulud ja kulud on deklaratsiooni kantud. Enne lõplikku kinnitamist näed ka summat palju peaksid tagasi saama või juurde maksta ning kui mingil põhjusel Sulle tundub, et asjad ei ole õiged, siis saad alati tagasi minna ja numbrid üle kontrollida.

Tulude deklareerimine

1) Mine e-maksuametisse http://www.emta.ee lehelt

Siseneda on võimalik neljal viisil: ID-kaardiga, Mobiil-ID, pangakonto kaudu või kasutajanimega.

emta1

2) Seejärel sisene ‘Füüsilise isiku 2013. a tuludeklaratsiooni esitamise lehele’emta23) Kuna mina olen korra oma andmeid juba vaadanud, siis järgmiseks sammuks klikkan paremalt poolt jätkamise variandi peale. Teil avaneb seal valik oma deklaratsiooni täitmisega (kes ei ole varasemalt deklaratsiooni uurinud).emta34) Seejärel palutakse Sul täpsustada oma isikuandmed, vajadusel tuleb lisada info laste kohta. Punasega on üleval tehtud märge, et deklaratsioon on veel esitamata, mis tähendab, et saan andmeid vabalt veel muuta. On näha ka järgmine kategooria ‘2. Tulud ja mahaarvamised’, kuhu järgmiseks pöördume. Alati enne edasiminekut tasub igaks juhuks salvestada.

emta45) Näed tulude ja mahaarvamiste lehte, mida tuleb sul nüüd täitma hakata. Saad vaadata näiteks eelmise aasta palgalaekumist (5.1), samuti uurida aktsiate ja muude väärtpaberite ostu-müügi kohta (6.1) ning juhul kui Sul on olnud väärtpaberitehinguid, siis Sinna alajaotusesse tuleb ta ka kirja panna! isePankurist saadav tulu tuleks deklareerida puntki 7.1 all (Muud tulud, millelt ei ole tulumaksu kinni peetud).

emta58) Kõiki üksikuid saadud intresse ei ole mõtet eraldi deklareerida. Lihtsam on teha ühine deklaratsioon kogu saadud intressitulu kohta. Samuti tuleb uus rida teha saadud viiviste kohta.

isePankur kirjutab nii:

Tulud on vastavalt kokkuleppele Eesti Maksu- ja Tolliametiga soovitatav deklareerida maksudeklaratsiooni punkti 7.1. all. Intressitulu ning viivistulu tuleb deklareerida eraldi, märkides tulu liigiks vastavalt „intress“ või „muu tulu“. Väljamakse tegija registri- või isikukoodi, nime või ees- ja perekonnanime ning aadressi võib jätta tühjaks. Esialgu annab süsteem tühjade lahtrite pärast hoiatuse, aga seda tuleks eirata ning deklaratsioon ikkagi kinnitada. Selliselt talitades saate tulud summeerida ning deklareerida kahel real. Vastasel korral peaksite märkima kõik tulu väljamaksjad ehk laenuvõtjad eraldi ridadel.

Järgmiseks võtan isePankurist välja raporti enda 2013. aasta tulude kohta. Perioodiks pange 01.01.2013 – 01.01.2014. Tegu on isePankuri poolse ‘bugiga’, kus tegelikult perioodi lõpukuupäeva kaasa ei haarata (täpsemalt sellest kirjutatakse ka foorumis).

emta69) Avaneb raport kus on kirjas iga leping, mille pealt tulu teenisin. Kui sul on tahtmist, aega ja viitsimist, siis võid kõik lepingud üks-haaval sisse toksida. Mina seda ei viitsi teha. Raporti allosas on kirjas kui palju said põhiosa tagasi, kui palju intressitulu ning kui palju viiviseid. Minu numbrid on järgmised:

emta7EMTA lehele kannan ümber vastavalt:

emta8Kui oled ära salvestanud, siis sellega ongi tegelikult kogu suurem töö tehtud. Juhul kui sul muid tulusid sisestada enam ei ole, siis võid minna ja tuludeklaratsiooni ära kinnitada.

NB! Järelturu tehingute kohta ootame isePankuri seisukohta!

Tänasel päeval näeksin mina järelturu puhul lisada kolmas kirje ‘muu tulu’ ning sinna kanda järelturult saadud tulu lahutades maha tehingutasud. Näiteks müüsid 100€ lepinguosa 105€ eest ja tehingutasu on 1€, siis tulu on 105-100-1 = 4 eurot. See väide aga ootab isePankuri poolset kinnitust, et nii võib teha ja EMTA’ga on neil kokkulepe olemas.

Füüsiliselt ja vaimselt kõige raskem osa on muidugi tulumaksu äratasumine riigile. Peale deklareerimist on aega kuni suveni, et makse ära teha.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s