Muudatused isePankuris

Uue aasta esimesed kuud on isePankuri kollektiivile olnud töökad. Kuigi me, laenajad ja investorid, võib-olla seda ei ole märganud, siis nüüd on isePankuril meile omajagu tulemusi tehtud töö kohta ette näidata.

Igal kolmapäeval saadab isePankur välja uudiskirja. Samuti on meeskonda lisandunud Taavi Pertman (rahafoorum.ee liider), kelle vastutada on investoritega suhtlus nii foorumis kui näiteks Facebooki kommuunis.  Need kaks sammu on isePankuri kredibiilsust tugevasti kasvatanud, sest meil on võimalik rohkem ettevõtte sisse näha kui varem.

isePankur on tänases uudiskirjas välja toonud palju uut ja põnevat.

Juba on esimest korda avaldatud isePankuri laenude kohta (alates veebruarist 2011) Exceli tabel, kus on väga palju informatsiooni kirjas. Näiteks tegin ette antud andmetele tuginedes paar kiiret arvutust pankrotistunud laenude kohta ning sain teada, et 2011-2012 perioodil väljastatud Eesti laenulepingute puhul on pankrotistunud umbes 160 tuhat eurot, millest 74 tuhat on kas siis läbi kohtutäiturite või mõnda muud teed pidi tagasi saadud. Protsentuaalselt tähendab see seda, et kui isePankuri halbade laenude osakaal on suurusjärgus 3,5%, siis 2011-2012 aastal väljastatud laenude puhul on umbes 46% põhiosast tagasi saadud. Umbkaudselt võib öelda, et tegelik halbade laenude osakaal on 1,8% kandis ehk et igast sajast eurost tuleks peale paari aastat kadunuks lugeda 1,8 eurot. Kui suudad intressitulu rohkem teenida (ja tulumaksu ära katta teenitud intresside arvelt), siis oled võidumees.

Kui läheme analüüsiga pisut rohkem süvitsi ja loeme punaste laenude puhul ka juba saadud intressid ning viivised sisse, siis on tegelik taastumise määr 2011-2012 laenude kohta umbes 57%. Ehk et seda arvu tuleks vaadata järgmiselt: oletame, et laenuleping läheb pankrotti, ent teeb siiski ühe makse. Investorile tasutakse nii põhiosa kui viivised ning viivised loetakse ‘põhiosaks’ seni kuni kasumilävi on saavutatud. Kasumilävi tähendab, et kui investor annab välja 10€ laenu, siis hakkab ta kasumit teenima hetkest mil tagasi on ‘tiksunud’ täpselt kümme eurot nii põhiosa- kui intressimaksetena.

Slovakkia

Ametlikult võetakse Slovakkia turul moosipurgilt kaas pealt maha tuleval esmaspäeval, 17. veebruaril. Alates sellest hetkest saavad investorid hakata investeerima Slovakkia turu laenulepingutesse. Kuigi Slovakkia turu iseärasusi ma ei tunne, siis eeldan, et tegu on Eesti turule üsna sarnase turuga (kui mitte paremaga). Siiski esialgu olen äraootaval seisukohal ja investeeringuid antud turule ei tee.

Mobiilne veeb

isePankur kirjutab, et üheks prioriteediks on mobiilse veebi arendamine ja seeläbi funktsionaalsuse kasvatamine. Kui vaatame asja selle nurga alt, et Facebook teenib suurema osa oma tuludest just mobiilselt turult, siis äkki ei olegi tegu nii halva mõttega?

Statistika

Nagu üleval pool kirjutasime, siis tänu suurele hulgale kättesaadavale statistikale (näeb siit) on isePankuri meeskond samuti numbreid kalkulaatoril keerutanud ning jõudnud järeldusele, et senine taktika laenutaotluste vastuvõtmise puhul ei õigusta ennast enam ära. See tähendab, et muutuja DTI ehk debt-to-income ehk võlatase sissetuleku suhtes ei ole pädev filter, mida investeeringute tegemisel arvestada. Selle kohta on tegelikult üsnagi suurepärane ülevaade kirjutatud ning just selline lähenemine ongi see SEE, mida ma isiklikult antud platvormilt otsin. Peatselt kaob DTI filter tänasel kujul ära ning alles jääb kaks valikut: kas filter on kuni 59% peale seadistatud või teda ei ole üldse.

Kas peaks muret tundma? Kui isePankuri andmeanalüüs on pädev, siis ilmselt ei ole muretsemiseks vähimatki põhjust.

Mis veel?

Uudiseks on ka Soome B ja C krediidigruppide maksimaalse laenusumma suuruse tõstmine 10 000€ peale (oli varasemalt B grupil 6000€, C grupil 3000€). Iseenesest ei ole tegu halva otsusega, sest annab võimaluse rohkematele laenu saada ja rohkematele leida oma investeerimisvõimalus.

Noortele ja jõukatele pakutakse peatselt võimalust kergemini laenutoodetele ligi pääseda. Alla 25. aastased saavad õiguse taotleda mitte enam kui 5 korda oma netosissetuleku väärtuses summa, teiste puhul on piir 10x netopalk või 10 000 eurot.

Lubatakse turule tulla agressiivsematele investoritele mõeldud finantstootega. isePankuri poolelt toimub kõik enam-vähem samamoodi kui varem, välja arvatud laenusoovija kulude analüüsimine. Mis ja kuidas täpsemalt olema saab, sellest saame rääkida ilmselt juba lähitulevikus.

1 miljon välja makstud intressi ja 10 miljonit (tänaseks juba enam) laenukäivet. See on alles algus!

Proovime kaevuda korra isePankuri avaldatud andmetesse ning teha nende põhjal tulevikus artikli.

Mis veel? Kuna aasta on ka Rahapuu blogile hästi alanud, siis peame mõtteid pisut asjalikuma portaali suunas. Kui see pisikene infokillukene pani Sul mõtte tööle, siis ole hea ja saada läbi kontaktivormi või Facebooki lehe meile teade!

Hommikuti tööle minna ja õhtul töölt tulla on juba üsnagi valge väljas. Hoiame head tuju ja paneme oma raha teenima. Inimeselt inimesele!

4 kommentaari “Muudatused isePankuris

  1. stiivo

    Tänud informatiivse postituse eest.

    Nii kurb kui see ka pole, siis koolis õppisin saksa keelt ja uudiskirjadest ma nii detailselt aru ei saa. Sellistest postitustest saan palju infot kätte. See muidugi ei vabanda oma laiskust, et keelt õppida ei võiks.

    Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s