Tasuta või arukalt?

Kui Sulle pakutakse 10 eurost Apollo raamatupoe kinkekaarti tasuta või 20 eurost kinkekaarti 7 euro eest, siis mis oleks Sinu valik?

snapshot18Hämmastaval kombel valib suur hulk inimesi esimese valiku ehk 10 eurone kinkekaart tasuta. Sest see on TASUTA. Sõnal ‘tasuta’ on mingisugune üllatav omadus inimeste tähelepanu köita ja imesid teha. Kuigi ju öeldakse, et tasuta lõunaid ei ole olemas.

Ameerika internetipood Amazon tõi mõni aeg tagasi (noh, tegelikult üsna mitu ‘mõni aega’ tagasi) Euroopa turule uuelaadse nähtuse: toome kauba tasuta koju ära! Mingil arusaamatul kombel aga õnnestus Prantsusmaa tarbijaskonnalt tasuta tarne asemel küsida 1 frangist transpordihinda (tänases vääringus umbes 10 eurosenti).  Tõenäoliselt inimlik eksimus päädis sellega, et kui ülejäänud Euroopa riigid näitasid tugevat kasvu, siis Prantsusmaa tulemus ei erinenud varasemast suuresti millegagi. Kui ei ole tasuta, siis ei taha!

Minu meelest oli tegu suurepärase eksimusega. See andis meile kätte uue suuna inimese ratsionaalsusest arusaamisel. Kümme eurosenti ei ole ju tegelikult nii tappev lisakulu, et suurema ostuhullusega kaasa minna? Ometigi müügitulude kasvuprotsent Prantsusmaa turule erines ülejäänud Euroopa müügist tuntavalt.  Kui Sind hakkas asi rohkem huvitama, siis on Mul Sulle pakkuda täiesti TASUTA Facebooki grupi “Nädalavahetuse lugemisnurk” link, kust pärineb artikliviide “People Really Like Free Stuff. Like A Lot”.

Käesoleva artikliga seoses tahaksin küsida, et miks me läheme ‘tasuta’ teed mööda ning paneme oma raha kontole seisma, kui et kasutada võimalust ning võtta 20 eurone kinkekaart 7 euro eest? Kui suudame investeerimisega teenida suuremat tulu võrreldes raha hoiusel hoidmisega, siis ratsionaalne inimene kasutaks seda võimalust.

10 kommentaari “Tasuta või arukalt?

 1. itemor

  Hei,

  Aga kui võrdleme “Money Challenge vol1” ja “raha kontol” seismist.

  Kas ei tundu, et sa küll kogud seda raha ühe kriteeriumi järgi, aga teise järgi see sul lihtsalt seisab seal?

  -R

  Meeldib

  • Tauri

   Õige tähelepanek ja väga hea küsimus!

   Tegelikult püüan suures plaanis tegeleda tervikpildi moodustamisega, mis eeldab ka reservpuhvri olemasolu ootamatusteks. Minu näitel võiks see summa olla umbes 1000 eurot (näiteks on vaja kolida uude korterisse, tasuda ootamatu suurem autoremont vms – ehk et raha, mis aitab kergemini katta ootamatuid kulusid).

   Miks ma kogun seda raha täna Money Challenge raames ning kas mul täna ei ole puhverraha? – On ikka. Mul on kokkuvõttes 5-6 erinevat kontot, kus vahel liigutan oma ressursse vajadusel (k.a. investeerimiskontod; liigutan seetõttu, et aktsiaid ei ole mõistlik 50€ kaupa osta ning kui kusagil on suurem summa koos, siis on tehingut lihtsalt mõistlikum teostada). Seal on mul olemas ka puhverraha, mida nüüd osaliselt vabastan investeeringute tarbeks. Samuti plaanin auto ostu, kuna vana ei taha varsti enam vastu pidada. See eeldab ühtede rahade kasutusele võttu ning et puhverraha olemas oleks, tulebki teda paralleelselt koguda. Miks Money Challenge? Sest see annab mulle ette piirid, mille raames pean reservpuhvri kokku saama. Kui see on saavutatud, siis kindlasti jätkan kogumist, kuid saan vahendeid liigutada erinevate tegevuste vahel. Näiteks võtame eelduseks, et 2014. a. on lõppenud, siis on mul olemas 1378€ vaba raha. Kui mul selleks hetkeks peaks olema tegelikult rohkem vaba raha kontodel, siis võtan MC raha kasutusele näiteks investeeringuna või lähen mingisugusele reisile. Ehk et suures plaanis on mul kusagil olemas reservraha, kusagil investeeringud ning kusagil raha, mille eest täna endale huvitavaid asju lubada (sest ka täna tuleb asju teha ja elada, eks?). MC üheks eesmärgiks on distsipliini õpetamine iseendale ning aasta teises pooles ka lisatuluallikate leidmise sund.

   Kui nüüd küsida filosoofiliselt, et milleks säästmise ja investeerimise jutt kui ise just kui tegutsen kuidagi kaootiliselt? Asi ka selles osas tegelikult lihtne. Varasemalt katsin vaid investeerimise osa. Investeerimine on jätkuvalt oluline. Aastaülevaates (https://isepankur.wordpress.com/2014/01/10/aastaulevaade/) aga tõin välja, et tegelikult tuleks rõhku pöörata nii säästmisele kui investeerimisele. Eks ma nüüd üritan seda tühimikku nii ühte- kui teistpidi täita.

   Niisiis pikk jutt lühidalt: raha on mul kontol kuni teatud piirini, kust liigub edasi investeeringutesse. Paljud inimesed aga akumuleerivad raha kontole, sest investeerimine tundub neile liiga ohtlik.

   Meeldib

 2. itemor

  Hei,

  Tegelikult just seda vastust ma lootsin/tahtsin kuulda.

  Ei ole mõtet investeerida, kui ootamatuteks väljaminekuteks ei ole raha. Samuti ei ole mõtet kogu raha konto hoida. Siis tulebki leida see tasakaal, et palju on raha kontol ja millest üle läheb investeeringuteks ja muudeks asjadeks. Eks see sõltub inimeste võimalustest ja vajadustest. Mõni saab kuus hakkama 500 euroga, teisel on kohustusi 2k eest.

  Tegelikult ei ole su tegevus kaootiline, kuna on plaan ja proovid seda järgida. Kaootiline oleks, kui see koguaeg muutuks ja ei suudaks eesmärke täita.

  -R

  Meeldib

 3. morca

  Kui Sulle pakutakse 10 eurost Apollo raamatupoe kinkekaarti tasuta või 20 eurost kinkekaarti 7 euro eest, siis mis oleks Sinu valik?

  Neil kinkekaartidel on tegelikult üsnagi suur erinevus. Ühe puhul pead oma taskust raha välja käima ja seda on mõtekas teha vaid juhul kui sul on huvi mingisugusegi konkreetse raamatu vastu, mida on plaanis osta nii kui nii ja mille hind on kallim kui 20€. Sedasi oled võitnud 3€.

  Samas on teatud grupp inimesi, kes raamatuid üldse ei loe ja kui tal on see nn tasuta 7€ kinkekaart, siis emotsionaalselt soovib ta selle kinkekaardi tõenäoliselt realiseerida saades selle eest tasuta raamatu, mis sest, et raamatud seda inimest üldsegi ei huvita ja võib-olla jääb see tasuta saadud raamat lihtsalt raamaturiiulisse “tolmu koguma”. Seega kõik sõltub konkreetsest kinkekaardist ja kinkekaardi omaniku konkreetsetest vajadustest.

  Meeldib

   • morca

    Kõik sõltub kinkekaardi spetsiifikast, olukorrast ja selle kasutatavusest. Kui mulle pakutaks kinkekaardi näol näiteks geelküünte paigaldust, siis poleks mul kasu ei 7€ tasuta kinkekaardist kui ka sellest, et maksan 20€ kinkekaardi puhul 7€ peale ja reaalselt seda kaarti ei kasutagi, sest olen mees ja mida ma nende geelküüntega peale hakkan. Kinkekaart seisaks niisama ja teatud aja möödudes kaotaks sootuks kehtivuse. Kui oled selle eest peale ka veel maksnud, siis oled teinud kinkekaardi pakkujale ise “tasuta” kingituse. Kui aga pakud seda soodustust/teenust kinkekaardi näol sünnipäevaks mõnele tüdrukule ja kui oled kursis, mis selle teenuse tegelik hind on ning kui oled planeerinud sünnipäeva kingiks näiteks 20€, siis saad sa sama kingi tehtud soodsalt 7€ eest. Seega kinkekaardi kasutamiseks (mitte kasutamiseks) on mitmeid erinevaid võimalusi.

    Meeldib

 4. Tauri

  Saan Su mõttest täiesti aru.
  Artikli kandev sisu püüdis olla siiski midagi muud. Ilmselt ma ei suutnud seda väga hästi esimese korraga välja tuua. Ühesõnaga võtame eelduseks, et sul on vaja osta poest toitu ning saad valida kas 1×10€ kinkekaart tasuta või ostad 1×20€ kinkekaarti 7 euro eest. Esimesel puhul lähed valid kauba välja, liigud kassasse ning seal arvestatakse 10€ ostusummalt maha. Teisel puhul pead tegema pisut lisatööd ning minema infoletti 7€ eest kinkekaarti ostma, mis tähendab mingisugust suurenenud riski (suur ajakadu järjekorras seistes; majanduslik kaotus 7€ luftitamisel ja sellest ilma jäämisel jne). Lõpptulemuseks on aga 3 eurot veelgi soodsam ostukorv. Kui nüüd aga küsitakse infoletis 20€ kinkekaardi eest 7,2 eurot, siis enamus liiguks julmalt lihtsalt poodi ja valiks automaatselt 10€ tasuta kinkekaardi. ‘Sõber sai tasuta ja mina ei ole nõus maksma sõbrast rohkem’ (isegi kui see on suhteliselt tühine lisakulu; Prantsusmaa näide – ei ostetud, mis sest, et transpordihind oli sisuliselt tühine).

  Igatahes tänud hea tagaside eest. Ka niipidi saab asju vaadata. 🙂

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s