isePankuri operatiivsest riskist

Mõni päev tagasi tuli ühes investeerimisteemalises Skype chatis teemaks isePankuri operatiivne risk. Seati kahtluse alla isePankuri pikaajaline eksisteerimisvõime, sest chatis osalenutele tundus ettevõtte iseseisev rahateenimise võime olevat väga madal.

Tõepoolest, kui arvestada, et ühe kuus tehakse käivet 1 miljon eurot ning keskmiselt näiteks 3,5% sellest moodustab lepingutasu, siis suudab ettevõte teenida vaid 35 000 eurot kuus tulu. Siia küll lisanduvad juurde põhitegevust toetavad tulud, näiteks laenu kuine hooldustasu ning uute lepingute sõlmimise puhul ka krediidikontrolli tasu. Vähetähtsaks ei saa pidada ka passiivse tuluna laekuvat järelmüügi teenustasu, kuid kas kõik tulud kokku on suuremad kui tekkinud kulud?

Kulude poolest tuleks eelkõige silmas pidada laenu teenendamisega seotud kulusid, palgakulu, kontorikulu ning turunduskulu koos uute turgudele sisenemisel tekkivate kuludega. Oma osa pirukast nõuab ka platvormi arendus ning infotehnoloogilised lahendused (eriti pangandusega seotud ja suurt turvalisust nõudvad lahendused) ei ole kuigi soodsad.

Kui suur on pankrotioht?

Kui tulude-kulude vahe on postiivne, siis teenib ettevõte kasumit. Reaalseid numbreid kokku lüües võiks eeldada, et kasumist on täna asjad veel kaugel ning sellega seoses tekib põhjendatud küsimus platvormi jätkusuutlikkuse kohta (olgu öeldud, et konkreetset matemaatikat tulude-kulude kohta ma teinud ei ole). LHV Finantsportaalis on üks foorumikasutaja välja pakkunud uitmõtte, mille kohaselt on isePankuril strateegiline investor, kes on isePankuri tänast laienemist toetamas ning kui isePankuri väärtus on kasvanud piisavalt, siis plaanitakse platvorm koos varaga maha müüa suure tulu eest.

Jaak Roosaare intervjueeris isePankuri tegevjuht Pärtel Tombergi  ning uuris samuti operatiivse riski realiseerumise kohta.

Kuna operatiivse riski teema oli väga sobilikult varasemalt üleval, siis otsustasin kommentaariumisse mõne mõtte selle kohta kirja panna. Mida ma ei osanud oodata oli isePankuri vastulause minu kommentaarile. #positiivne_lähenemine!

Operatiivse riski teema on kindlasti ääretult oluline teema ning võimalikult läbipaistev ja arusaadav riskide mõistmine sisendab investoritele kindlustunnet investeerimisel. Vastulauses on konkreetselt ära öeldud, et põhitegevus toodab täna kahjumit ning investoritelt kaasatakse lisakapitali. Osaühingu juriidiliselt vormilt on üle mindud aktsiaseltsiks, mis eeldab nõukogu loomist. isePankuri veebilehel on kirjas nõukogu kaks liiget, samuti ülejäänud meeskond. 

Nõukogu esimees João P. S. Monteiro on õppinud Harvardis ning töötanud transpordiettevõtetes Lufthansa ning Kuehne + Nagel.  Nõukogu liige Mati Otsmaal on samuti ette näidata välismaiste ülikoolide pagas ning töökoht näiteks Barclays (pank). Üsnagi tugevad liikmed on saadud nõukogusse, mille tõttu võiks eeldada, et isePankuril on tõsi taga Euroopa pangandusmaastiku kõigutamisega. See aga limiteerib pankrotiohtu minu meelest tunduvalt. Juhtkonda on kaasatud samuti tugeva taustaga inimesi.

isePankur on tublilt arenenud. Laenumahud on üle aasta aja järjepanu olnud kasvutrendid ning aktiivne ekspansioon välisturgudele käimas. Isiklikult ei pea ma operatiivse riski realiseerumist väga tõenäoliseks erinevate faktorite tõttu, mida on käsitletud üleval pool. 

Prove me wrong! (Tõestage vastupidist!)

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s