Bitcoin – tulevikuraha?

Pseudonüümi “Satoshi Nakamoto” taha peituv arendaja (arendajate grupp) tutvustas virtuaalraha Bitcoin laiemale üldsusele 2009. aastal. Just siis kui majanduskriis kõige valusamalt oli üle maailma ringi uitamas.

Viie aastaga on Bitcoini väärtus kasvanud mõne sendi pealt tuhande ja enama dollari väärtusega investeerimisobjektiks. Kusjuures suurim kasv on tehtud viimastel kuudel (näiteks Mt. Gox andmete kohaselt on viimase 30 päeva kauplemisvahemik umbes 200 – 1250 dollarit).

Bitcoini teema käsitlemine sotsiaalpangandusteemalises blogis on oluline eelkõige fakti tõttu, et mõlemad, nii sotsiaalpangandus kui bitcoin, baseeruvad peer-to-peer tugisammastel. Sotsiaalpanganduses ei laena investorid raha mitte pangale, kes omakorda laenaks raha laenusoovijale, vaid pank on süsteemist välja lõigatud ning raha liigub otse investorilt laenusoovijale. isePankuri, Omaraha, Lending Clubi, Prosperi või muu sarnase teenusepakkuja puhul on investoritele ja laenusoovijatele loodud platvorm, kus ühiseid kokkuleppeid on võimalik sõlmida.

Bitcoin töötab sarnaselt sotsiaalpangandusele. Virtuaalraha vahetus toimub mingisuguse platvormi kaudu erinevate arvutite vahel ning tema suurimaks plussiks on anonüümsus. Teistpidiselt on see ka tema suurimaks miinuseks, kuna loob võimalusi kuritegevuse kasvule.

Ideena on bitcoin suurepärane lahendus – milleks kasutada vahendajaid (pankasid), kui meil on võimalik otse omavahel suhelda või tehinguid teha?

Kuna viimastel nädalatel on paljud sõbrad-tuttavad pöördunud minu poole bitcoini kui investeerimisvõimaluse küsimustega, siis otsustasin selle kohta pisut lugeda ning omi mõtteid ka Teile avaldada.

Ilmselt tuleb paljudele üllatuseks, et bitcoin ei ole ainukene virtuaalraha maailmas. Ta on üks paljudest, kuna aprillist alates on vähemalt 54 sarnast virtuaalraha turule tulnud ja bitcoini kopeerinud. Selliseks kiireks turule tulemiseks on olnud väga hea võimalus, kuna bitcoin on avatud lähtekoodiga ning iga vähegi osavam programmeerija võiks koodi ümber kirjutada ja oma virtuaalrahaga avalikuks tulla.

Üheks huvitavaks mõtteteraks on olnud tulevikuraha idee. Jah, kindlasti! Aga selleks peaks olema õige aeg ja õige koht ning õige mõtlemine. Just nagu ühes eelmises postituses teemaks olnud tahvelarvuti, mille tutvustamisega oli Bill Gates 8 aastat liiga vara kohal.

Bitcoin mullis?

Allolevalt graafikult on näha, et väga lühikese perioodi jooksul on Bitcoini turuväärtus kerkinud tugevasti. Turukapitalisatsioon = kogus x hind

Kogus ei ole märgatavalt saanud suureneda selle aja jooksul, kuna päev päevalt muutub kaevandamine raskemaks ning seni on keskeltläbi 25 bitcoini suudetud kaevandada 10 minuti jooksul. Turuväärtus on aga kasvanud kordades väga lühikese aja tõttu, mis viitab turukapitalisatsiooni valemi kohaselt hinna kasvule.

Bitcoini hind on teinud tugeva tõusu läbi eelkõige Hiina tõttu, mis moodustab tänaseks umbes 1/3 kogu bitcoini turust. Põhjus on väga lihtne: Hiina seadused ei luba kapitali kodumaalt välja kanda kuigi suures ulatuses ning see seab hiinlastele piire, eriti tänases olukorras, kus üha enam on kasvamas Hiina tarbimishimuline keskklass. Bitcoini anonüümsust kasutades on võimalik osta jüaanide (parandus 16.12.13) eest bitcoine ning need hiljem kanda mõnda välismaisesse panka või näiteks Macau mängupõrgusse, mis on Hiinast eraldatud.

This is what the excitement about Bitcoin in China is all about. In the Bitcoin community, there’s tons of talk about how the future of Bitcoin is in China, and there does seem to be tons of trading volume happening there. Here’s the potential: China has lots of rich people, but a fragile banking system, and strict capital controls, meaning it’s difficult to get your wealth out of the country. One way rich people get their wealth out of the country is by laundering it through Macau.

Bitcoini järjepidevusele annab eelmise lõigu kirjeldus kindlasti hoogu juurde, kuna päeva lõpuks taandub palju likviidsusele. Bitcoini turg on sedavõrd suurem teiste *coinide turgudest, et sinna suuremat summat raha kanda ilma likviidsuslõksu jäämata on tunduvalt suurem võimalus.

Teine suurem põhjus hinnatõusuks on tulnud kuritegevusliku võimekuse suurenemisest. Kuna bitcoin on anonüümne raha (väidetavalt, ent mul on siiski paranoia, et kõik, mis on masinatega seotud, on ka jälgitav), siis loob see võimaluse näiteks narkootikume osta bitcoinide eest. Kannad dollarid bitcoinideks, teed tehingu ning diiler kannab bitcoinid kohe ümber dollariteks. Ja keegi ei tea, et olete kaupa teinud.

Kolmas mõte on inimese psühooloogia. Nagu kuna varasema buumi ajal on targad mehed rääkinud, et kinnisvara hinnad ei lange mitte kunagi, siis sarnane muster on näha bitcoini ümber. Paljud uued inimesed on tulnud turule oma õnne proovima, sest bitcoin on tulevikuraha ja selle väärtus kasvab mühinal!

Mul on selle peale alati tekkinud küsimus, et miks tema väärtus peaks nii mühinal kasvama vaid loetud päevade jooksul? Mitte midagi olulist ei ole ju muutunud, kuid bitcoini hind on kerkinud 200 dollari pealt üle 1000 dollari peale kuu aja jooksul Mt. Goxi info kohaselt. Muuseas, üheks turvariskiks on ka platvorm ise, millel kauplemine toimub. Mt. Gox on suurim bitcoini turuplats, kuid sellel on tugevaid probleeme oma tegevuse elus hoidmisega. Mis kasu on turuplatsist, kus kauba saad müüa, kuid raha laekub mõne kuu pärast? Kui ikka laekub.

Tagasi väärtuse küsimuse juurde tulles: kas bitcoin ei oleks adekvaatsem tööriist sel momendil kui olukord on stabiliseerunud. Kui hind käib mõne päevaga 500 dollari pealt 900 dollari peal ära ning kukub seejärel kohe 700 dollari peale, siis on tegu minu meelest valesti ajastamise näitega. Tulevikuraha on selles kontekstis korrektne väita, sest täna temast väga suurt kasu veel ei ole. Pange ennast korra olukorda, kus lähete poodi ning koduuksest välja astudes ei oska Te veel hoomata kas saate oma bitcoinide eest osta maja või pulgakommi.

Kokkuvõtteks ütleks, et bitcoinil on kindlasti palju plusse ning sotsiaalne mõtteviis on üks neist, mis mind inspireerib. Sellegi poolest mina bitcoini täna investeerida ei julge mitmel põhjusel:

 • Hind on liiga jõhkralt kasvanud ning minu meelest ei ole bitcoini väärtus hinnaga kaasa tulnud
 • Iga nädal luuakse mõni uus *coin. Olgu see siis Litecoin, Bitcoin, JunkCoin või Mincoin. Miks just Bitcoin oleks parim neist kõigist?
 • Valitsused tahavad ise olukorda kontrollida ning reguleerimata valuuta ei sobi sellesse konteksti mitte teps. Kui virtuaalrahale päitsed pähe lüüakse, siis on see tõenäoliselt sama hea kui taevale katuse peale ehitamine. Liberty Reserve projekt sai alguse 2004. Aastaks 2006 oli see surnud. Samasugune tulevikuraha..
 • Kuritegevuse soodustamine ei too endaga kaasa mitte midagi head.

Kui ka Bitcoin peaks leidma oma lõpu, siis pretsedent on loodud. Rahvas ei taha kontrolli. Sularahavaba maailm oleks vesi kõikide maailma valitsuste veskitele, kuid mitte siis kui Bitcoin või mõni muu coin seal eksisteerib.

4 kommentaari “Bitcoin – tulevikuraha?

 1. Alan

  Võiks natuke korrektsemalt kirjutada.

  Hiinas kehtivad teatavasti juäänid ja jeenid on Jaapanis.
  https://et.wikipedia.org/wiki/J%C3%BCaan

  Platform millel bitcoine üle kantakse ei ole Mt.Gox vaid kõik bitcoini võrku yhendatud minerid ja rahakotid kokku. Ehk kõik kaevandajate masinad moodustavad kokku ühe superarvuti mis verifitseerib. Mt Gox ja teised börsid on vahetamaks krüptoraha dollari, euro ja muude valuutade vahel.

  Kuritegevuse lemmikraha on ikka sularaha mitte võrgurahad sest nad on kõik lõpuks trackitavad.

  Meeldib

  • Tauri

   Jüaani ja jeeni puhul viga omaks võetud ja parandus tehtud. Tänud viitamast! 🙂

   Mt.Goxi puhul jääb praegu viga arusaamatuks.
   Postituses kirjas järgmiselt: “Mt. Gox on suurim bitcoini turuplats, kuid sellel on tugevaid probleeme oma tegevuse elus hoidmisega.”

   Ka Bitcoin on sularahana olemas, kui tahta sellist võrdlust teha.

   Meeldib

 2. vabastiil

  Ütleks seda, et Bitcoini kohta nüüd anonüümne just küll öelda ei saa. Bitcoin salvestab kõik kanded ja muudab pigem kõik väga läbipaistvaks. USA-l ning võimekamatel riikidel pole ilmselt mingisugust probleemi siduda üks või teine IP konkreetse isikuga – eriti arvestades nuhkimise mastaapsust. Seega anonüümsus on petlik – jäljed tegevusest jäävad võrku igaveseks ajaks maha ning seeläbi seosed inimeste vahel.
  Kõige lamedam on kuritegevuse seostamise bitcoiniga – mingil juhul ei soodusta see seda. Seda võiks siis vabalt öelda KÕIGE kohta, millel on väärtus.

  Meeldib

  • Tauri

   Üks asjakohane artikkel kriminaalide eelistuste kohta: http://www.businessinsider.com/claim-bitcoin-is-basically-for-criminals-2013-11

   Lühidalt kokku võttes:
   – sularaha ei saa olla palju, muutub ebaturvaliseks (füüsiliselt lihtne ära liigutada)
   – Bitcoin ei eelda panga olemasolu. Vahetus sulle-mulle on kiire, ajakohane ja ülemaailmne. Kui tahan, siis saadan Salvadorile münte, kui ei taha, siis ei saada, sest tahtmise korral on execution time väga lühikene raha kandmise korral.
   – Raha liigub üle piiri lihtsamini. Euroopa Liidus on asi lihtne – kedagi suurt ei huvita kui palju sa Soomest raha siia seljakotiga tood. Mujal hakkab see rohkem huvi pakkuma.

   Jälje osas nõustun. Blockchain suureneb iga päevaga, kuid siiski on tehingud jälitatavad.

   Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s