iseLäti?

Kas isePankuri järgmiseks võitluseks on lahing Riia all ehk sisenemine Läti turule? Kuigi tõsikindlalt ei saa veel midagi väita, siis sahinad kuluaarides on andnud märku, et isePankur planeerib kosjasõitu Läti turule ning „tublide“ Soome ja Hispaania kõrval on tulevikus investoritel lootus panustada Läti majanduse arengusse.

Kriisist räsitud Läti on juba teinud edusamme oma arengus. Majandus kasvab mühinal ning SEB panga prognooside kohaselt võiks lätlasi ees oodata 4,8% majanduskasv järgmisel kahel aastal järjest. Eesti numbrid on tunduvalt tagasihoidlikumad, jäädes alla 3% aasta kohta.

Baltic Course portaali kohaselt oli esimesel poolaastal 2013 pankadeväline laenumaht üle 147 miljoni lati ehk 208 miljonit eurot. Sellest 68 miljonit latti ehk 96 miljonit eurot moodustasid kiirlaenud (mille turumahtusid üritab sotsiaalpangandus kõigutada). Muuseas, Läti võtab euro lati asemel valuutana kasutusse juba mõne kuu pärast (01.01.2014), seega kes peab lugu euromüntide kogumisest, siis on võimalus peagi oma kogu täiendada.

Kui paneme Läti numbrid perspektiivi, siis umbes 15 miljonit eurot oli ainuüksi kiirlaenude turumaht ühe kuu kohta 2013. aasta esimeses pooles. IsePankuri eelmise kuu laenukäive ületas üle ühe miljoni euro piiri kolme turu kohta kokku (lõviosa ilmselt siiski Eesti laenukäive), mis tähendab, et lõunanaabri turgu võiks kindlasti proovima minna – laenuturu mahud on asjakohased.

BigBanki info kohaselt jätavad Leedu ja Läti laenuturud oma ansamblist Eesti välja. Kui eestlasele on oluline autode ostmine või kodu remont, siis lätlane-leedukas on suunanud oma pilgu madalama väärtusega kodutarvetele (telekad, külmikud, pliidid). Laenukäive lepingu kohta on Eesti turul mõned korrad suurem kui Läti või Leedu turul.

Mis saama hakkab? Veel on raske öelda, kuid mulle tundub, et Läti majandus ja laenuturg võiks olla Eestiga sarnasem kui võrrelda näiteks Hispaaniaga (kes on mutta maandunud ja ei suuda ennast ise üles aidata) või Soomega (kelle elatustase on siiski kordades kõrgem ning meilt saadav kuni 10 000 eurot ei pruugi kulmugi kergitama panna).

Mis on Teie arvamus?

Advertisements

2 thoughts on “iseLäti?

  1. Kristi

    Lähivälismaale laienemine tunduks jah justkui loogiline, et mõistame üksteist rohkem ja riski justkui vähem. Aga eks näeb, mis täpselt Lätis euro kasutuselevõtuga muutub.

    Like

  2. stereotyyper

    Laienemine on tore küll, aga IP on väga halba teavitustööd teinud. Tahaks arusaadavat nimekirja ja punkte, mida ühel või teisel turul arvestama peaks. St mis on seaduslikud eripärad. Soomes näiteks ei saa küsida viiviseid – kes teab, mis Lätis võib olla. Tavakodanikuna puudub selline teadmine.

    Like

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s