Graafik “Investeeringud”

isePankur kajastab minu meelest mõnda graafikut ebatäpselt või umbmääraselt, mistõttu otsustasin numbreid väänata korra nii, et oleks õige. Kui mitte õige, siis vähemalt õigem.

Nimelt on isePankuris olemas selline ilus graafik nimega “Investeeringud”. See peaks tõenäoliselt andma protsentuaalse ülevaate portfelli koosseisust. Ehk et kui suure osa investeeringutest moodustavad tagasimaksmisel laenulepingud, kui suure osa viivises ning tagasimakstud lepingud.

Kui võtame aluseks teooria “raha peab tegema raha (raha peab meie eest töötama)”, siis jääb mõistmatuks tagastatud põhiosa kuvamise vajadus alumisel graafikul.

investeeringud

Oleksin väga tänulik kui keegi oskaks “tagastatud põhiosa” kuvamise vajadust selgitada.

Igatahes on selle graafiku kohaselt:

 • Viivises 2,28%
 • Üle 60 päeva viivises 0,58%
 • Tagastatud põhiosa 6,11%
 • Tagasimaksmisel 91,02%

Kui löön omad numbrid kokku, siis saan:

viivispool

Viivises + Üle 60 päeva viivises moodustab kogu portfellist minu andmete kohaselt 3,05%. isePankuri andmete kohaselt aga vaid 2,86%. Vahe tuleb sisse tagastatud põhiosast (minu andmetes seda muutujat kasutatud ei ole, sest tal puudub sisu) ning mida suuremaks see näitaja muutub, seda ebatäpsemaks muutub ka isePankuri matemaatika. Iga protsendike aga tähendab kõrgemat kasumiläve piiri.

Kui võrdlen viivises ja üle 60 päeva viivises olevate laenude dünaamikat laenudesse, millel on olnud vähemalt 1 tagasimaksekuupäev, siis on tulemus pisut nukram.

viivisterve

Selgub, et tänasest aktiivsest portfellist 8,76% on problemaatiline. See ei ole küll lõplik tõde, sest pea poole portfelli mahust väljastasin alles oktoobris ning need tulemused on kättesaadaval alates detsembrist ning hetkel on portfelli maht võib-olla liiga väike tõsisemate järelduste tegemiseks.

NB! Tegu ei ole terves mahus hapude laenudega! Sellest 8,76 protsendist on vaid 1,76 protsenti hapud laenud, mis on läinud kohtutäituri kätte täies mahus sissenõudmiseks.

Numbrid ei ole suures plaanis koledad. Siiski leian, et investorite eksitamise asemel võiks kuvada korrektsemaid arve, sest mis ma aktiivse portfelli võrdlemise juures teen tagasimakstud põhiosa protsentuaalse osakaaluga?

5 kommentaari “Graafik “Investeeringud”

 1. morca

  Olen isePankuri tegelasi korduvalt teavitanud, et parandataks ära kõik numbrilised vead, mida investoritele kuvatakse, sh olen tähelepanu tõmmanud ka sellele graafikule, kus kuvatakse mõtetut tagasimakstud osa. Senimaani lubatakse asju korda teha, aga reaalsus paistab olevat ikkagi sedasi, et neid vist väga ei koti, et paljud numbrid on portaalis kohati vägagi võssa. Osasi numbreid pole parandatud ära juba mingi aasta aega. Antud graafiku valesti näitamise osas arvan vaid üht – investorite portfelli soovitakse näidata paremana kui see tegelikult reaalselt on.

  Lihtsalt mõtlemiskohaks, et kui pangas kuvatakse sulle kontojääki valesti (mingitki suvalist panga poolt väljamõeldud numbrit), siis mida sa selle pangaga teeksid? 🙂 Kui sulle (ja ka kõigile teiste pangaklientidele) kuvatakse pangas kontojääki kuust kuusse valesti, siis mis sellest pangast või tema klientidest lõpuks saaks? 🙂

  Meeldib

  • Tauri

   Ma ei ole isiklikult seda küsinudki. Foorumist on näha nende klienditeeninduse vastuseid ning ilmselt tuleks vastuseks ka midagi “Puu kasvab metsas” laadset.

   Meeldib

 2. stereotyyper

  Uurisin ka asja kunagi ammuilma aega tagasi ja sain ka vastuse. Põhimõte on neil selles, et niimodi saab õige protsentuaalse numbri, kui palju laenudest ikkagi siis pankrotis on(läbi aja väljastatud laenudest). Isiklikult olen ka juhtinud sellele tähelepanu, kuna ilmselgelt mind huvitab PRAEGUNE seis. See on paras vaidlemise koht, kuid hea ja ilus oleks, kui nad lisaksid mõlemad graafikud. Praegune teeb investoril pildi ilmaasjata liiga kirjuks.

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s