Keskmisel eestlasel üle 4470 euro pangakontol

Kui sa elad Kohtla-Järvel, siis on sul tõenäoliselt pangakontol seismas keskmiselt 1350 eurot raha. Kui sa peaksid elama aga näiteks Tallinnas, siis on sul pangakontol keskmiselt 6935 eurot raha.

eestipank

Eesti Pank avaldab erinevat statistikat rahateemade kohta ning üheks põnevaks leiuks on hoiusejääk krediidiasutuse asukoha järgi. Kui Sind hakkas huvitama kui palju oli inimestel keskmiselt raha pangakontol sinu elukohas, siis vastuseid näed siit.

Sotsiaalpanganduse vaatenurgast oli põnev uurida ka tagatiseta tarbimislaenude krediidi kulukuse määrasid Eesti Panga statistikaveebis. Selgus, et keskmine laenukulu tagatiseta tarbimislaenu puhul on viimase aasta jooksul kõikunud 25 – 36 protsendi vahel.

Septembris oli vastav näitaja pisut üle 34 protsendi, mis isePankuri kontekstis tähendab 19% intressimääraga laenulepingut järgmistel tingimustel: 1000€ laenusumma, 12 kuud tagasimakse periood.

Kui kalkulaatorisse toksisin sisse 28 protsenti 1000€ laenusumma ning 12 kuulise tagasimakse perioodi juures, siis tuli krediidi kulukuse määraks 46,6%. Kuna enamus laene on siiski 60 kuu pikkuse tagasimakse perioodiga ning Rahapuu portfell näitab keskmiseks väljastatud intressiks 25%, siis 5000 euro suuruse summa laenamisel on krediidi kulukuse määr 34 protsendi ümber.

Tekib põhjendatud küsimus, et miks 1000€ laenamisel 12 kuuks 19 protsendise intressimäära juures on sama kulukas aasta baasil kui 5000 euro laenamine 28% intressiga 60 kuuks? Nimelt omavad aeg ja laenu kõrvalkulud  – lepingutasu, laenu hooldustasu, krediidikontrolli tasu, muud tasud – ääretult suurt tähtsust laenatava summa suhtes.

isePankuri laenukalkulaatorit rohkem uurides selgus, et nad on oma teenuse enamasti nii hinnastanud, et KKM jääb 30-40 protsendi vahele (ehk sinna, kus on ka Eesti keskmine).

Advertisements

4 thoughts on “Keskmisel eestlasel üle 4470 euro pangakontol

 1. Kristi

  Ütleme ausalt, see eestlaste säästude teema on väga ulme ja millegipärast seda nii julgelt räägitakse. Tänaval 100 inimesega rääkides hakkaks 95% neist naerma kui küsida, kas neil on 5000 eurot kontol. Eriti veel kui küsida, palju nad veel juhtumisi kellelegi võlgu ka on.

  Meeldib

 2. maus

  Minu meelest ei olegi eestleste säästmine nii väga ulme. Oma tutvusringkonnast tean paljusid, kes teenivad suhteliselt hästi, kuid ei oma sealjuures mitte mingeid sääste. Mida rohkem teenivad, seda laiemat elu elavad ehk kõik mis sisse tuleb, see suht kiirelt ka jälle välja läheb. Aeg-ajalt laenavad juurdegi.
  Skaala teises otsas on aga tuttavad, kes oma tagasihoidliku palga juures omavad alati nii palju sääste, et ka ettetulevad suuremad väljaminekud tehakse laenu võtmata.
  Seega sõltub säästmine eelkõige suhtumisest.

  Meeldib

 3. Tauri

  Keskmiste puhul rääkides mingisugust konkreetset ülidistust teha on enamasti väga raske. Näiteks kui meil on ettevõttes viis töötajat vanustega 20, 21, 22, 23 ja 65, siis ettevõtte töötajate keskmine vanus on 30,2 eluaastat.
  Teisiti võttes on see mingisugune pidepunkt siiski, millest edasi minna. Maakondade lõikes oli keskmisel eestlasel 1500 – 2500 eurot hoiusel, mis tegelikult ei ole ju midagi ulmelist (3-6 kuu palga määr).

  Meeldib

 4. itemor

  Kui juba statistikat vaadata, siis keskmine on ikka väga paha asi, mida näidata.
  Ühel on 1mil arvel ja 222 on omadega täiesti nulli. See on statistika.
  Pigem annaks asjast parema ülevaate, et palju saaks teada protsentuaalselt erinaveta summadega inimesi.

  Samas, kui seda statistikat nüüd natukene uskuda, siis võib ka tõdeda, et 10% elanikest omab 90% varast.
  Selle järgi võiks öelda, et ühel inimesel on hoiusel 40k eurot ja ülejäänud 9 jagavad ära 4470 eurot. Ilma eriti uurimata võiks öelda, et see tundub natukene mõistlikum lähenemine, kui kõigile jagada hoiustele 4470 eurot. Muidugi on neis kahes grupis ka veel erisusi.

  Aga lõpetuseks selle KKM kohta. Tundub, et pidevalt on heidetud Omarahale ette, et neil on see tunduvalt kõrgem võrreldes Isepankuriga. Siiski ei tundu vahed olevat nii suured, kui tahetakse neil lasta paista. + Omarahal läheb mingi osa ka tagatisfondi.

  Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s