Kuuülevaade: OKTOOBER 2013

isepankurPalju õnne, isePankur!

Oktoober oli väga edukas kuu Eesti kogukondliku laenamise esinumbrile. Esimest korda portaali ajaloos ületati 1 miljoni euro piir laenukäibes ühe kuu jooksul. Sellise tulemuse saavutamisele on kaasa aidanud kokku üle 35 tuhande inimese.

Viimase aasta kasv on olnud enneolematu ning soovime Rahapuu blogi poolt kõike head laenukäibe veelgi suuremal kasvatamisel!

Aegade algusest peale on isePankuri abil finantseeritud 6,78 miljoni euro eest laene. Mõeldes tagasi Eesti krooni aega, siis oleks nimetatud summa juba üle 100 miljoni krooni.

Tootlusgraafik näitab selle puhul ilusat ja ümmargust tootlusprotsenti.

isepankuritootlus

Eelmisel kuul heietasime mõtteid 1 miljonilisest laenukäibest. See kuu on see juba tehtud. Sellises tempos ei julgegi enam midagi uut loota: eesmärgid saavad täidetud ennem kui me neid isegi kirja jõuame panna!

rahapuu

Rahapuu blogil ei ole enam nii lennukalt läinud. Oktoobris suutsime köita meie lugejaid blogis tegema nõksu rohkem kui 2000 klikki. Eelmise kuuga võrreldes on tulemus umbes 15 protsendi võrra väiksem, kuid suures plaanis ei ole selles midagi katastroofset. Parem luua kvaliteetsemat sisu ja vähem, kui et ebakvaliteetsemat ja rohkem.

rpstat

Rahapuu portfelli investeeringud

Laekumised olid järjekordselt üsnagi head. Põhiosast tuli tagasi 99% planeeritust ning intressi laekumise vastav näitaja oli 95,7%. Põhiosa pisut parem laekumine tuleneb punases olevate laenude pisikestest laekumistest, seal on fookuseks põhiosa tagasimakse ning kui põhiosaga saadakse nulli, siis võetakse ette juba intressimaksed.

Nagu allolevalt graafikult näha saab, siis tegelikud laekumised on viimasel viiel kuul olnud üle 90 protsendi planeeritust. Sarnast mustrit loodame näha ka tulevikus.

Üks muutus veel: kuna peagi tiksub aasta täis ning graafikul on ruumipuudus (ja lisaks ehitasin ma kolmandat korda uue faili investeerimisandmetega), siis otsustasin kuid kuvada kui numbreid alates investeerima hakkamisest. Jaanuar 2013 on graafikul tähistatud numbriga 1, kuna tegelikult alustasin investeerimist detsembri lõpus. Number 4 on näideks aprill 2013.

põhiosaintress

Investeeringute kasumimäär on seni jäänud allapoole 50% joont. Kuna jaanuaris ei laekunud mitte ühte eurot raha, siis lihtsuse mõttes lisasin ülevalolevasse tabelisse planeeritud summaks 0 eurot, samuti tegelikuks summaks 0 eurot ning tegin graafiku loetavuse huvides otsuse kirjutada laekumiseks 100% ning alloleval graafikul jaotada see võrdselt 50/50. Kuigi tegelikult midagi ei laekunud, siis tundus vale esimest kuud graafikult kõrvale jätta. Seega ärge esimese kuu laekumisi 100% tõepähe võtke. Samas on see hea kontrollpunkt teada saamaks kui paljud huvitatud siis reaalselt postitusi Rahapuu blogis loeb (tagasihoidlik_naerusmail).

kasumimäär

Viimase viie kuu jooksul moodustab tegelikult laekunud summast intressi osakaal üle 25%. Parimal kuul isegi 45% kanti. Seda tabelit tasub silmas pidada eelkõige seetõttu, et näitab meile kätte meie kasumi osakaalu rahavoost. Mina isiklikult jääksin rahule tulemusega 40% ja enam. Ehk et 100 eurose rahavoo korral moodustab kasum enne tulumaksu 40 eurot ja rohkem. Selline lähenemine sunnib rohkem läbi mõtlema kuidas laenu anda ja kellele anda ning mis intressiga. Lõppkokkuvõttes tahaks järgmisel aastal teenida intressituluna ühe Eesti keskmise kuupalga lisaks (nagu kreeklastelgi oli: 13 kuupalk).

Kes viitsib, see võib teha ka matemaatikat: seni olen teeninud intresse 60 euro kanti. Arvestades maha “halvad” laenud, on maksueelseks kasumiks ca 57 eurot. Kuidas see 57 eurot alloleval graafikul jaotub, seda saavad kõik ise arvestada!

asd

Otsustasin graafikule panna ka iga kuu kohta keskmise väljastatud intressimäära laenu kohta. Jaanuar oli napilt üle 20%, veebruar 15% kandis ning märts pisut üle 19%. Siis aga jõudis reaalsus koju ning otsustasin kõrgema intressimääraga laene välja andma hakata. Kuu keskmine enam alla 25% ei ole tulnud. Paar korda on isegi 28 protsenti puudutanud. Päris hea, minu meelest, eriti kui kõik laekub ilusti 90% graafikus.

Portfelli tootluse nägemine tõi mulle kerge muige näole. Tänasel pidupäeval, kui isePankur ületas 1 miljoni euro piiri laenumahus ühe kuu kohta ning portaali keskmine tootlus oli ümmargune 20 protsenti, siis portfelli tootlus oli samuti ümmargune arv. Nimelt pool protsendipunkti kõrgem kui portaalil: 20,5%.

tootlusokt

Portfelli oktoobrikuiste laenumahtude kohta teavad vist juba nüüdseks kõik lugejad, et summa oli tavapärasest märgatavalt kõrgem. Seda võib-olla illustreerib järgmine pilt kõige paremini.

asd

Kuna konkreetselt selle blogi eesmärk on motiveerida ka neid inimesi, kes võib-olla nii suurelt ei investeeriks, siis olen isePankuris oleva portfelli suuruse jätnud juba viimased kuud enese teada. See jätkub isePankuri konto kohta ka edaspidiselt nii. Aga! Selles valguses, et Omaraha.ee on minu jaoks samuti üsna apetiitseks muutunud, siis tekkis mul pisikene plaan seoses Omarahaga. Nimelt uue aasta jaanuarist oleks mõte jooksutada nn testportfelli Omaraha portaalis ühe aasta jooksul ning sealseid numbreid kõiki avalikult ja õiglaselt välja kirjutades. Et aga asi mingisugust sügavamat sisu omaks, siis tuleks paika panna mingisugused piirid, mille ületamine ei oleks lubatud. Näiteks kui võtame fookusesse keskmise inimese ning tema võimalused, siis kas igakuiselt 20 või 30 euro lisamine Omaraha kontole ning selle summaga tehingute tegemine võiks olla ideeks?

Siinkohal ootan abi Rahapuu blogi lugejatelt. Paneme koos paika eesmärgid ning elame aasta jooksul kaasa Omaraha konto tegemistele?! Ideid ootan kommentaariumisse!

2 kommentaari “Kuuülevaade: OKTOOBER 2013

  1. jliigand

    Kui keskmist eestlast simuleerida, oleks vast mõistlik võtta mediaanpalk. Pooled eestlased jäävad ühele poole teised teisele poole. 2013 II kvartalis oli see 705 € (MTA andmeil). kalkulaator.ee kaudu arvutades teeb see netopalgaks 564,91€. Minule meeldiks näha toimuvat, kui kuine sissemakse oleks 10% netopalgast e. ümmarguselt 50€. Või on see keskmisele sotsiaalpanganduses võõrale inimesele liiga suur osa palgast? Andmeid võib muidugi aasta lõpus korrigeerida vastavate tulemustega.

    Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s