Krediidi kulukuse määr

Sõbra või tuttavana tuleb mul päris tihi inimestele selgitada laenu võtmisega kaasnevaid kulusid. Õnneks on Eesti Vabariigi seadusandluses lausa kirjas nõue laenupakkumisel välja näidata krediidi kulukuse määr.

Võlaõigusseaduse paragrahv 406 kohaselt kirjutatakse Krediidi kulukuse määra kohta järgmist:

§ 406. Krediidi kulukuse määr

 (1) Krediidi kulukuse määr on protsentides krediidi netosummast või netohinnast avaldatav tarbijale aastas langev krediidist tulenevate kulude koormus eeldusel, et krediidileping kehtib kokkulepitud tähtaja jooksul.

 (2) Krediidi kulukuse määra arvutamisel ei võeta arvesse kulusid, mida tarbija peab tasuma lepingust tulenevate kohustuse rikkumisel, ega kulusid, mida tarbija peab kandma seoses asja omandamise, teenuse kasutamise või muu soorituse saamisega.

 (3) Ülekandekulusid, samuti krediidi tagasimaksete ning intressi ja muude kulude tasumiseks määratud konto pidamise kulusid, mis on tarbija kanda, tuleb krediidi kulukuse määra arvutamisel arvesse võtta juhul, kui tarbijal ei ole nende suhtes mõistlikku valikuvabadust ning nimetatud kulud on ebamõistlikult suured. Kui krediidi tagasimaksete või intressi ja muude tarbija poolt kantavate kulude sissenõudmise kulud on tarbija kanda, tuleb need siiski arvesse võtta.

 (4) Tagatistega seotud kulusid krediidi kulukuse määra arvutamisel arvesse ei võeta. Kindlustusega seotud kulusid tuleb krediidi kulukuse määra arvutamisel arvesse võtta üksnes juhul, kui krediidiandja näeb neid krediidi andmise eest ette kohustuslikena ja kui need peavad krediidiandjale tarbija surma, invaliidsuse, haiguse või töötuse korral tagama krediidi brutosumma täieliku või osalise tagasimaksmise.

 (5) Kui kokku on lepitud intressimäära või krediidi eest omandatava kauba või teenuse hinda mõjutavate tingimuste muutumine, märgitakse krediidilepingus krediidi kulukuse määra asemel krediidi kulukuse esialgne määr, lähtudes esialgsest intressimäärast ja muudest tingimustest lepingu sõlmimise ajal, nagu need kehtiksid kogu lepingu kestuse ajal. Lisaks tuleb märkida hinda määravate tingimuste muutmise eeldused ja hinna muutumise esimene võimalik ajahetk.

 (6) Krediidi kulukuse määra arvutamise täpsema korra kehtestab rahandusminister Euroopa Liidu nõuetest lähtudes.

 

Lihtsamalt öeldes näitab krediidi kulukuse määr laenukulu protsentides ühe aasta kohta. Sinna sisse on arvestatud kõik laenuga seonduvad baaskulutused ning laenu võtmisel tuleks jälgida just krediidi kulukuse määra, mitte üksinda laenu intressi. Põhjus on lihtne: lepingutasud ja muud laenukulud (või ootamatult suured lisakulud) kergitavad laenu tegelikku koondintressimäära märgataval ning esmapilgul soodne “peaaegu tasuta” laen võib kätte tulla ülikallilt.
Krediidi kulukuse määra arvestusmeetod on paika pandud ning selle kohta võib lugeda siit lingilt. Seal on illustreerimiseks kasutatud üsnagi häid näiteid, mida tasuks uurida enne laenu võtmist või laenu välja andmist.

Huvitavat infot jagab ka Tarbijakaitseameti veebileht tarbijakaitseamet.ee.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s