Intervjuu – Oosmo

The advantage of online banking is that you can pay bills superfast, and your account is automatically credited or debited for each deposit and payment, making it easier to stay on track.
Suze Orman

Oma panuse sotsiaalpanganduse arengusse oli nõus andma isePankuri kasutaja OosmoTaaskord on pakkuda palju põnevat lugemist ning näha kellegi teise investori mõtteid ja kogemusi kogukondliku laenamise teemadel. Iga intervjuu on kulda väärt lugemine algajatele investoritele sotsiaalpanganduses. Aitäh Oosmole!

Kuidas jõudsid sotsiaalpanganduses investeerimiseni? Kas kuulsid reklaami raadiost või telekast, sõber soovitas või ise
leidsid sellise võimaluse? 

Ega ei mäletagi. IP (isePankur) oletan, et TV reklaamist. OR (Omaraha) IP foorumist.

Millistel sotsiaalpanganduse platvormidel oled tegev olnud ja kas mõnes neist oled aktiivne ka praegu: Omaraha.ee,
isePankur.ee, mõni muu välismaine platvorm?

Ainult OR (ca 1,5 a) ja IP (ca 3,5 a).

Kui kaua aega oled olnud tegev sotsiaalpanganduses investorina?

OR (ca 1,5 a) ja IP (ca 3,5 a)

Sõbrale raha laenamine võib teine kord lõppeda nii rahast kui sõbrast ilma jäämisega. Kuna sotsiaalpangandus viljeleb just sellist sõbralt-sõbrale laenuandmise võimalust, siis mis motiveeris katsetama sotsiaalpanganduse võimalusi raha kasvatamiseks?

Korralik lepinguline tagatis ja väikeste summade investeerimise kaudu riskjagamise võimalus. Ka portaali poolne võlanõudluse protsess, mis eristab seda olulisel määral nö. sõbralt sõbrale laenamisest. Ka tohutult suurem kliendibaas.

Sotsiaalpanganduse üheks võluks on vastavalt oma riskitasemele sobilike lepingute valimine kas põhiturult või järelmüügist. Selleks on loodud erinevad krediidigrupid vastavalt vaba rahavoo suurusele ning maksehäiretele. Millise profiiliga lepingutesse eelistad raha paigutada?

Investeerin kõikidesse gruppidesse, kuid vastavalt riskitasemele on nii taotletav intress kui investeeringu summa erinev.

Investeerimine läbi sotsiaalpanganduse on küllaltki väikese kapitalivajadusega: investeerima saab hakata alates viiest eurost. Siiski on palju neid, kes investeerivad 50€, 100€ ja isegi 200€ laenulepingu kohta. Millist taktikat ise kasutad ning miks just nii?

Investeerin summasid 10 – 50 euroni, st püüan aktiivselt riski hajutada.

Tootlusnumbriteks reklaamitakse ühes portaalis üle 16%, teises kuni 40% aasta baasil. Kas sellised numbrid on pigem
müüt, või on selline tulemus võimalik ka reaalselt saavutada (aastatootlus vahemikus 16-40%)? Kas oma portfelli saavutatud tootlusega oled rahul?

Olen tootlusega rahul – kumuleeruv neto aastatootlus kahe portaali kohta on üle 13% (viimane aasta 25,5%), investeeritud kapitali neto aastatootlus IPs üle 5% (10,2%), OR üle 9% (13%). See on praegusel hetkel parem teistest mulle kättesaadavatest investeeringu varaklassidest.

Tihtipeale loome investeerimisel enesele teatud raamistiku. Näiteks viia portfell teatud päevade arvuga väärtuseni x eurot või kasvatada aktsia hinda börsil 20% ja siis väljuda. Kas oled portfelli loomisel enesele mingisuguseid eesmärke seadnud? Mis need olla võiks?

On sätestatud aastaeesmärgid – tootlus kõrgem kui eelneval perioodil, investeeringu mahu kasv ca 2 korda.

Kas Sinu portfelli väärtus ületab või jääb alla 1000 euro piiri?

Ületab mitmekordselt 1000 euro piiri.

Näiteks isePankuris viiakse praegu agaralt läbi uusi muutuseid: järelmüügi võimaluse tekkimine, Soome turule laienemine ning üleüldise teenuse parendamine. Kas oled tehtud muutustega rahul või ootaksid veel suuremaid
muutuseid?

Pigem ootaks IPst teatava (äri)stabiilsuse teket – pidevad vähekatsetatud (ja hilisemate vabandustega) muutused loovad ebakindlust.  Aga eelkõige ootan portaali kasutusmugavuse olulist tõusu – portaal on selles osas väga kohmakas ja ebamugav kasutada. Võiks õppida ORlt, kus on algusest peale küllalt hea kasutusmugavusega stabiilne portaal – näha et omanikud loodavad teenida kasumit (mis omakorda loob kindlustunde portaali (ja investeeringu) säilivuse osas. Sest kõige suurem investeerimisrisk on ikkagi portaali haldajaga seotud. Kui IP suudaks seda rohkem maandada, siis võiksin investeeringuid oluliselt suurendada. Praegu püüan seda riski mingil määral hajutada OR ja IP ca võrdse investeeringu mahuga.

Aasta-kaks tagasi oli USA-s väga aktiivseks liikumiseks „Occupy Wall Street“. Sellega üritati vastu astuda pankadele ja finantsmaailmale. Kogukondlik laenamine on oma olemuselt aga täiesti vastupidine, kui silmas pidada „pankade nuumamise“ teesi. Kas Sinu jaoks on sotsiaalpanganduses tegutsemine võimalus raha teenida või on siin ka filosoofilised ideed juures ning inimeselt inimesele laenamine on tulevikumuusikaks?

Puhtalt kasumitaotlusega investeerimine.

Lõpetuseks paar kiiret küsimust:

Kui tihti loed Rahapuu blogi?

Pole kunagi lugenud

Milliseid raamatuid, artikleid, veebilehti soovitaksid algajale investorile investeerimismaailmaga tutvumiseks?

Ise jälgin jooksvalt majandust ja huvipakkuvate ettevõtete seisundit ajakirjandusest, pankade investeerimiskommentaare…

Advertisements

One thought on “Intervjuu – Oosmo

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s