Vabaturumajandus – kes Sa selline oled?

isePankuri foorumis on kaudselt üles kerkinud vabaturumajanduse teema. Küsimusi tekitas, et miks mitmed kehvema krediidiskooriga laenutaotlejad soovivad madalama intressimääraga (kui 28%) laenu saada?

Vabaturumajanduse (free market, free market economy) kohaselt toimub kauba või teenuse nõudlus (ostjad) ja pakkumine (müüjad) vastavalt turutingimustele.

Ostja soovib tooteid saada alati võimalikult madala hinnaga (kas tasuta või veelgi parem – kui keegi peale maksab!). Müüja seevastu soovib saada võimalikult kõrget hinda (sest rohkem raha motiveerib rohkem tööd tegema). Nende kahe (nõudjate ja pakkujate) vahel tuleb leida mingisugune tasakaal, et tehing saaks toimuma.

Veebruaris väljastasin kümmekond laenu 9-14 protsendi intressimäära juures. Toona oli pakkumine väga suur, nõudlust ei olnud ning seetõttu pressiti ka intressimäärad üsnagi alla. Täna on olukord vastupidine: alla 28% intressimäära laenusoovija väga tihti ei saa, kuna investoritel ei ole soovi või võimekust kõigi soove täita ning seepärast peab laenuvõtja rohkem pingutama ning paremaid tingimusi investorile pakkuma. Sellegi poolest kombivad laenusoovijad pinda ning pakuvad madalamat intressimäära ning kui laenutaotlused täidetakse, siis indikeerib see meile seda, et pakkumine on suurenenud võrreldes nõudlusega. Selline õiglase turuhinna leidmine käib pidevalt ning intressimuutustele saab iga investor või laenaja vastavalt ka reageerida. Tuleb teada põhitõdesid, mis laenuturul on enam-vähem järgmised:

  •  kui intressid on liiga kõrged, siis laenuvõtja soovib vähem laenata
  • kui intressid on liiga madalad, siis investor soovib vähem investeerida

Täna on tarbimislaenude intress Eestis 20-40% vahel, kiirlaenudel aga isegi kordades rohkem.

See aga ei tähenda, et investor peaks laisaks muutuma ja vaid 28% intressimääraga laene ootama jääda. Kui tingimused on pikka aega ebasobivad laenuvõtjatele, siis laenuvõtja lihtsalt läheb minema uusi võimalusi otsima.

Isiklikult olen viimasel ajal teinud A1000 krediidiskooriga laenusoovijate taotlustesse pakkumisi alates 20% intressimäärast. Vastutustundlik krediidikäitumine peaks saama premeeritud parematel tingimustel. Alla 20% samas ma ei näe võimalust pakkuda, kuna paljud “vastutustundlikud” tegelased ei suuda peale laenu kättesaamist sama rada jätkata.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s