Kuuülevaade: JUUNI 2013

Põhiosa ning intresside laekumine oli juunis üllatavalt hea.

Juunis laekus 92,4% planeeritud põhiosa summast, ületades Rahapuu portfelli 90 protsendi eesmärki enam kui 2 protsendipunktiga. Kuigi maikuine laekumine oli võrreldes juuniga parem, siis üleüldises plaanis saab põhiosa laekumisega rahule jääda.

Veebruari 100 protsendilisi laekumisi tuleks võtta kerge reserviga kuna siis laekusid tegelikult vaid 5 lepingu rahad. Maksimaalset tulemust ei olnud lepingute vähesuse tõttu kuigi raske saavutada. Juunis oli laekumisi juba 47 laenulepingu pealt ning need numbrid peegeldavad tegelikku olukorda tõenäoliselt mõnevõrra paremini. Intresside laekumine oli eesmärkidest üllatavalt palju parem saavutades 94,6 protsendilise laekumise planeeritud intressisummast. Nagu ka eeldada võib, siis põhiosa ja intressisumma kooslaekumine oli samuti tublisti üle seatud eesmärkide.

Pilt

isePankuri meeskond on teada andnud, et vahekohus on teinud vahepeal tublit tööd ning juuli esimesel nädalal on oodata otsuseid pankrotistunud laenulepingute kohta. Ehk äkki hakkab ka sealt midagi tagasi tiksuma.

Rahapuu portfell oli juunis märgatavas kasvus

Varasemalt oleme maininud, et isePankuri laenumaht on olnud viimastel kuudel tugevas kasvutrendis. Tekkinud soodsat olukorda soovisime ära kasutada, mistõttu kaasasime lisakapitali.  Sisuliselt oleme portfelli mahtusid kokkuvõttes kahekordistanud.

Pilt

Kogu portfelli keskmine väljastatud laenude intressimäär on 30. juuni seisuga 23,80%. Kui mõned kuud tagasi oli antud näitaja kõigest 18% ümber, siis tänaseks oleme saavutanud tubli tõusu tänu juunis väljastatud laenudele, mille keskmiseks intressimääraks tuli 26,20%.

Pilt

Aasta alguses märkisime maha punase juti kuhu tahaksime lepingute koguarvuga jõuda. Mai lõpus oli eesmärgi täitumine veel küsimärgiall. Peale edukat juunit saab öelda, et see eesmärk on juuliks tehtud! Tõenäoliselt aga tõstame latti pisut kõrgemale ning “likvideerime” juuni kapitalikaasamisest tulenenud järsu hüppe. Mingisugune kont peab närimiseks jääma!

Pilt

Kvaliteetsemaks peetavate laenude osakaal portfellis tõusis märagatavalt. Skooridega 900 ja 1000 laenulepingud moodustavad 78,5% kogu portfelli mahust. Maikuuga võrreldes on muutumine olnud 74,1% pealt 78,5% peale. Ülejäänud krediidiskoori grupid on oma osatähtsust kaotanud.

Juuni on esimene kuu, kus krediidiskooride järgi määratud eesmärk on täies mahus täidetud (ehk kui palju erineva krediidiskooriga laenulepinguid portfellis maksimaalselt olla võib). Paljud uued kliendid on tulnud laenu soovima ning nõudluse pool on intressid viinud tavapärasest kõrgemale. Pea pooled taotlustest on kiirtaotlused ning sageli võib leida A1000 skooriga kasutajat võtmas 28% intressiga laenu. Nõrgema krediidiskooriga laenud ei ole investoritele praeguses turusituatsioonis isuäratavad, mistõttu täidetakse põhiliselt kvaliteetsemaid laenutaotluseid. Augustis hakkame nägema sellise “laenuorgia” tegelikku tulemust kui väljastatud laenulepingute esimesed osamaksed hakkavad kätte jõudma. Tuleb tõdeda, et seda aega ma pisut kardan – kas kõik juunis tehtud laenusoovid olid ratsionaalsed, läbimõeldud või oli siin tegu emotsioonidest tuleneva “piiks-piiks ja raha tuleb” suhtumisega?

Tootlus on olnud positiivsel suunal, siiski põhieesmärk (15%) on veel täitmata. Praegu toimub liikumine põhiliselt 13,5% ümbruses, kuid loodan, et juulis esmakordselt laekuma hakkavad laenulepingud suudavad tootluse ülespoole 14% viia. Pildilt nähtava tootlusega on Rahapuu portfell jätkuvalt viimase 30% portfellide seas. Ikka ja jälle peame süüdlaseks veebruaris väljastatud laene, mis täna tiksutavad 9-14% vahele intresse.

Pilt

Väga positiivse meeleolu loob viivislaenude märgatav vähenemine. Kui mais tuli kukalt kratsida ja nutetud silmadega vaadata graafikuid, kus viivislaenude käes oli enam kui 11% pirukast, siis juunis on vastav näitaja juba alla 5% (viivislaenud + üle 60 päeva viivises). Pikemas perspektiivis võiks sellise näitajaga pigem rahul olla. Null on loomulikult ilusam number selles kontekstis, ent siiski üritame olla realistid. 🙂

Pilt

Rahavoogusid planeerisime 13 päeva peale, tegelikult laekus raha 14 erineval päeval.

Kokkuvõttes võib juuniga väga rahule jääda. Viivislaenude osakaal on märgatavalt vähenenud (uusi võlglasi ei ole juurde tulnud, vanad olijad midagi maksavad), portfellimahte sai tublilt tõstetud ning keskmine väljastatud laenude intressimäär kerkis. Samuti näitas paranemist tootlusgraafik. 

Üldises pildis võib eeldada, et laenumahud kasvavad veelgi ning see on olemasolevatele ja alustavatele investoritele suurepärane uudis. Kui sul on vabu vahendeid kogunenud hoiuarvele, siis pane raha enda eest tööd tegema! Sotsiaalpangandus on selleks hea võimalus!

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s