Sotsiaalpangandus astub tavapangandusele vaikselt kandadele

Viimastel kuudel ei ole olnud põhjust kurta laenutaotluste vähesuse üle. Korraga on enamasti kümme kuni kakskümmend taotlust üleval, mille vahelt saab investor valida omale sobiva.

Kõige magusamad laenutaotlused tunduvad olema A1000 krediidigrupi kiirtaotlused, millede intressimäär on enamasti 28%. Üldiselt avalikkusele pakkumiseks need ei jõuagi, sest isePakkujad aktiveeruvad väga kiiresti ja täidavad kogu laenu.

Kui varasemalt taotlesid laenu valdavas enamuses A-krediidigrupiga inimesed, siis positiivne on näha, et ka B- ning C-grupp on üha enam esindatud. Esiteks pakub see kõrgemat tootlust (30-33%), teiseks tutvustab sotsiaalpangandust laiemalt.

Lugedes välismaiste sotsiaalpanganduses tegutsevate ettevõtete keskmiste saavutatud tootluste kohta (Funding Circle, RateSetter, Zopa, Auxmoney jne), tuleb tõdeda, et Eestis pakutavad intressid on investorile soodsad, ent laenajale kahjulikud. Rahapuu portfelli tootlust silmas pidades tuleb mul paraku tegutseda kapitalistlikumas võtmes ning püüda maksimeerida tootlust, samas kui sotsiaalsest aspektist vaadatuna olen pigem madalamate intressimäärade poolt. Seda enam saaks sotsiaalpangandus tuult tiibadesse Eestis ning tavapankade „nuumamine“ väheneks. Milleks maksta tasusid suurkorporatsioonidele, kui võib-olla naabri-Mati võiks sama intressimääraga Sulle laenu pakkuda? Seeläbi toetaksid kohalikku majandust!

Jättes patriootlikud loosungid kõrvale, siis tuleb tõdeda, et kuigi paljud laenutaotlused on täna isePankuris veel täitmata, siis usaldusväärsemad inimesed saavad isegi tänastes tingimustes soodsalt laenu. Näiteks sooviks üks investor proovida isePankuris laenamist ning taotles paartuhat eurot intressimääraga 10%, kusjuures tänane laenude väljastamise tendents on pigem 20%+ intressimäärade juures. Laenu ta küll sedakord ei saanud, ent tubli 80% laenutaotlusest täideti. Usaldus maksab? Usaldus maksab!

Teine hea näide on 250 euro laenusoov pooleteiseks aastaks intressimääraga 6% laenujäägilt aastas tervise parandamiseks. Laenutaotleja krediidigrupp oli taaskord A1000 ning kuigi turul oli pakkuda mitmeid 28% intressiga A600 – A800 krediidigrupiga laenutaotluseid, siis otsustasid investorid välja anda laenu vaid 6% intressimääraga. Usaldus maksab!

Kolmanda näite tooks võib-olla välja nii, et üks kasutaja soovis oma laenusid konsolideerida. Tal on varasemalt mitmeid kiirlaene võetud, samuti üks laen läbi isePankuri. Rahapuu portfellis on kübeke sellest laenust esindatud, ent tihtipeale jääb klient maksmisel mõned päevad hiljaks. Sellegi poolest on kõik maksed kohale jõudnud ning laenaja sooviks uut laenu pikema aja peale, et seni võetud laenud tagasi maksta. Tavataotlus on 100% täidetud ning umbes nädal on veel minna taotluse lõppemiseni. Intressimäär on kukkunud 30% pealt 18% peale ja ilmselt saab ta selle laenu kätte veelgi soodsamalt. Kui korralikult teha tagasimakseid, siis investorid usaldavad ja annavad soodsamatel tingimustel laenu. Taaskord usaldus maksab!

Teinekord tasub võib-olla esimene laen võtta suurema intressiga ning näidata sellega ette oma maksevõimekus. Hiljem on võimalik laenuintressi kindlasti madalamaks saada, mis minu meelest on sellise sotsiaalse laenamise suur pluss. Kui tõestad end, siis suure tõenäosusega saad kulusid kokku hoida. Investorite jaoks on samuti parem kui varblane on pihus kui et tuvi katusel.

All You need… is TRUST!

It is nice to see on a free market that trust is worth a fortune. Currently in isePankur there are daily 10 – 20 loan applications running almost couple of months by now. Investors can choose and they will! There are lots of opportunities where 28% interestrate is on table. Unfortunately credibility score is usually low (A600-A800). If investorst must decide, they choose small money in their pocket instead promises and lack of knowledge waving in air.

It’s good to see that social banking in Estonia is developing every day. The main thing in here is to notice that interest rates are being forced down, which gives hope and chances to better lenders. For example one lady wanted to lend 250 euros, just to improve her health. She offered 6% rate and 18 months payback time. Thought table was full A600-A800 28% rate applications, she was the one whose application was filled 100%. A1000 credit score inserted trust to investors and if to be honest, in this business it’s all about trust. Trust is a must!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s