Laekunud raha tuleb uuesti välja laenata!

Suurbritannia sotsiaalpanganduseblogi P2P Money on hiljuti kirjutanud toreda postituse reinvesteerimise teemadel. Nagu teame, siis välja kuulutatud intressimäär, näiteks 28 protsenti aastas, ei taga meile tegelikult lõppkokkuvõttes 28 protsendilist tulu. Kui me laekunud raha uuesti välja ei laena, siis tegelikult ei saa me rääkida ka liitintressilisest kasvamisest. Järgnevalt näide pisut väikesema intressimääraga.

Väljavõte blogist

Peer to Peer lending is not all its cracked up to be and the rates are misleading. If you lend £10,000 for 5 years at 5%, you will receive a fixed payment every month that consists of both capitol and interest. But as the capitol decreases you only get 5% interest on what is still owed. So month after month the fixed payment is more capitol repayment and less interest. Lending with Rate Setter, a £10,000 loan at 5% gives a Net return (after fees) of £11,296. A 5 year Fixed Rate Bond with interest at 2.44% AER will give the same return. The only way to beat these rates is to loan to the high risks borrowers.

P2P Money blogi kommentaariumis on üks kurvemapoolne investor viidanud intressimäärade eksitavusse. Ta toob näite, et kui laenad välja 10 000 naela viieks aastaks 5 protsendilise intressimääraga ning tagasimaksed toimuvad annuiteedi kaudu (võrdsed tagasimakseosad), siis tegelikult on efektiivne intressimäär vaid 2,44 protsenti, mitte väljakuulutatud 5%.

Vastulöögina tuuakse blogis välja, et kuna intressi arvestamine käib laenujäägi põhjal ja kui tagasisaadavat raha edasi ei reinvesteerita, siis ongi tegelik tootlus 2,44 protsenti. Ilmselt ei ole kommentaari jätnud kasutaja enesele liht– ega liitintressi vahet selgeks teinud. Samuti laenuarvestamise metoodikat (intressi makstakse laenujäägilt – vaata siia).

Tegelikult on võimalik teenida väljakuulutatud intressist isegi kõrgemat intressi, sest tänu saadud intressidele toimub portfelli eksponentsiaalne kasv, uuri siit!

Väikesed nüansid mis muudavad maalitud pilti katastroofiliselt.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s