Kes varastas meie raha?

“Who took my money???”

Oletame, et laename välja 100 eurot viieks aastaks intressimääraga 10 protsenti aastas. Liitintressi võlusid kasutades peaksime tagasi saama viie aasta möödudes 161 eurot, kuid tegelik tulemus on pigem 132 eurot. Kes võttis meie 29 eurot omale?

Pilt

Laenudesse investeerides, ja ka muudel elualadel tegutsedes, tuleks esmalt selgeks saada mängureeglid. Tegelikult ei ole keegi meilt seda 29 eurot varastanud, sest me ei ole seda välja teeninudki.

– Mismõttes ei ole välja teeninud?

Oleme ära unustanud, et tegelikult saame me intressitulu laenujäägilt, mitte algselt väljalaenatud summalt. Laenujäägil on kombeks aja jooksul väheneda, juhul kui tagasimaksed toimuvad ilusti.

Pilti, või me ei usu sind!

Proovin asja selgitada lihtsa näite abil.

Me laename raha välja ajahetkel null ning loodame raha tagasi saada viienda aasta lõpuks, eks! Seega esimese aasta lõpuks [periood liigub 0 >>> 1] on välja laenatud rahasumma suurus 100 eurot, kuna me ei ole veel intresse arvutanud ega osamakseid saanud. Lihtsuse mõttes arvestame näiteks et teeme oma arvutuse üks päev enne esimese osamakse saamist. Samuti arvestame, et saame iga aasta ühe osamakse (aasta lõpus) ning osamakse on iga aasta võrdses summas.

Pilt

Tagasi makstakse igal aastal 26,38 eurot (kokku teeb ca 131 eurot viie aasta peale). Selle summa saame kui kasutame intressimäära r = 10%, perioodi n = 5 aastat ning väljastatud laenusummat (present value) 100 eurot. Excelis on olemas selline tore funktsioon nagu PMT(), mis aitab meil annuiteedi välja arvestada.

Finantsteoorias on oluline vahet teha, et viie aasta jooksul on viis perioodi, ent kuus “vahepunkti”, kus peame peatuma.

0   Laename raha välja
1   Saame esimese osamakse
2   Saame teise osamakse
3   Saame kolmanda osamakse
4   Saame neljanda osamakse
5   Saame viimase osamakse

Ajahetkel null väljastame laenu. Esimese perioodi lõpuks [0 >>> 1] oleme läbinud ühe vahemaa. Kokku on viis vahemaad [1 >>> 2 on järgmine vahemaa, 2 >>> 3 ülejärgmine jne].

Seega üks päev enne esimese aasta osamakse laekumist on meie bilansis väljastatud laenu põhiosa summas 100 eurot. Kui arvestame sellelt intressi 10 protsenti, saame intressiks 10 eurot. Kuna meie pidi laekuma 26,38 eurot, siis põhiosa laekub tegelikult 16,38 eurot.

Teine aasta [ehk vahemik 1 >>> 2]

Pilt

Teise aasta alguseks on põhiosa jääk 100 – 16,38 = 83,62 eurot. Kuna intressi arvestamine käib põhiosa pealt ning põhiosa on vähenenud 83,62 euroni, siis saame intressi “vaid” 8,36 eurot küsida. Aastase tagasimakse summa on aga jätkuvalt 26,38 eurot. Kui lahutame tagasmakse summast uue intressi, saame, et põhiosa laekub 18,02 eurot.

Kolmas aasta [ehk vahemik 2 >>> 3]

Jep, kõik kordub nagu “teise aasta” puhul. Tegelikult kordub see välja kuni lõpuni.

Pilt

Kui me lööme numbrid kokku, siis näeme, et viie aasta jooksul maksti tagasi kogu põhiosa summas 100€ ning intressi teenisime selle pealt umbes 32 eurot.

isePankuris on hea asi see, et iga kuu laekub mingisugune summa tagasi, mille saab omakorda edasi reinvesteerida. Nii põhiosa kui intresse. Tänaseks olen ise investeerinud sellest tulenevalt 25 euro võrra rohkem laenudesse kui raha olen pidanud “sisse panema”. See on ka üks põhjustest, miks lisaks tootlusprotsendile on oluline kasvatada rahavoogu: raha tuleb tööle panna! Oleks ju tore kui lõpuks oled investeerinud 20-30% portfelli väärtusest, ülejäänud raha on tulnud intressidest ja põhiosa tagasimaksetest. See on ka meie eesmärk!

Kui arvad, et see postitus aitas sind või tekitas hoopiski küsimusi, siis kirjuta meile kommentaar või jäta teade Rahapuu Facebooki kommuuni. Hindame ka igat “laiki”, mis motiveerib meid jätkama enese arendamisega ning seeläbi uute postituste kirjutamisega õppe-eesmärgil ka Teile! 🙂

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s