Kuidas analüüsida laenu?

Kontol on veel mõned eurod vaba raha, mille võiks panna tulu teenima. Kuid millisele laenulepingule panustada ja miks?

isePankuri laenutaotluste lehel jäi silma üks esmapilgul huvitav laen. A1000 krediidiskooriga laenaja soovib saada 5600€ intressimääraga 28% aastas. Ülejäänud aktiivsed laenutaotlused on kas madalama krediidiskooriga või madalama intressimääraga.

Tiitel

Laenutaotleja on ennast isePankuri portaali registreerinud pool aastat tagasi, jaanuaris 2013. Laenuvõtmise plaan on ilmselt olnud juba varem ning seetõttu ka ettevaatavalt on kasutajaks registreeritud. Selle julgeks lugeda positiivseks märgiks (võetav laen on kaalutletud otsus). Ilmselt investeerimisega ei planeerita tegelema hakata, kuna laenusoovija investeeringute jääk on null, samuti ei ole tehtud senimaani ühtegi tagasimakset (pole laenu võetud).

Positiivsemat tooni lisab asjaolu, et tegu on naisterahvaga, kes on juba üle 30. eluaasta noor. Minu jaoks välistab see üsnagi mitmes mõttes ohugruppi kuulumise (18-23 vanuses mehed-naised, kes laenamises näevad võimalust uus i-toode osta).

A1000 krediidiskooriga inimesel puudub viimase kolme aasta jooksul maksehäireline taust ning üldpildis seda kategooriat ma üritan oma portfellis hoida kõige suurema osakaaluga.

Andmed

Üldiselt loen väga positiivseks näitajaks kõrgema hariduse olemasolu. See illustreerib sageli, ent mitte alati, inimese mõtlemisvõimet ja tegudega kaasnevaid tagajärgi.

Õpetaja amet ei luba ilmselt väga kõrget palka maksta, ent kuna töösuhe on kestnud juba 10 aastat, siis tõenäoliselt tagasimaksetega ei tohiks probleeme tekkida.

Mis minus küsimusi tekitab: lapsega üksikema, kes elab vanematega – kui kauaks? Kas see jääbki nii või tehakse “meesterindel” tööd? Miks mina kui potentsiaalne investor sellise isikliku asja pärast muret tunnen? Juhul kui laenuvõtja peaks kolima eraldi vanematest, siis see võib tähendada kasvavaid elamiskulusid (üür, kommunaalteenused) ning seeläbi väheneb laenuvõtja maksevõime. Juhul kui leitakse hea palgaga mõistlik mees kõrvale, siis laenuvõtja maksevõime tõenäoliselt suureneb. Laps või üksikvanema roll kui selline isiklikus tasandis ei mängi mitte mingisugust rolli!

sissetulekud

Üllatuspomm lõhkeb püsikohustuste juures, kust on näha, et finantseerida soovitakse kümmet laenu. Kõik laenud on võetud erinevate laenupakkujate käest. Kuigi laenusummad ei ole väga suured, enamasti, siis üldpilt näitab 5500€ suurust kohustust. Kahjuks ei ole näidatud iga laenu kohta kuumakse suurust ning puudub ka laenu algsumma (oluline, et näha kui mitu laenu on tagasimakseid saanud). Samuti sooviks näha senivõetud laenude intressimäärasid.

Selline laenuhulk teeb investorid kindlasti ärevaks ning selles karussellis ma sedakorda kaasa ei löö. Kui eelnev profiil oli eeskujulik ja pani mõtlema, et miks mitte laenata, siis nüüd tundub pilt juba üsnagi tume olema. Kes ütleb, et laenude konsolideerimine päästab kiirlaenude võlaorjusest? See on õhukene jää, mida mööda ma liikuda ei plaani. Õnneks on piisavalt olemas investoreid, kes ei näe selles kuigivõrd suurt riski ning on valmis tegema investeeringuid.

Otsus: Mitte investeerida käesolevasse laenu tulenevalt suurest hulgast võetud kiirlaenudest. Risk/reward tase on siinkohal minu jaoks pisut paigast ära.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s