Kuuülevaade: MAI 2013

Mis juhtus mais Rahapuu portfelliga? Kas tuli tunnistada suuri tagasilööke või hoopiski oli märgata edusamme? Sellest loe juba allpool!

Põhiosa ja tulu koondlaekumine oli mais märkimisväärselt parem kui aprillis. Õigem oleks tõdeda, et igasugune laekumine oli parem kui varem (v.a. veebruari tehingud, kus väikese mahu tõttu laekus kõik 100%).

posa ja tulu

Mais maksti ennetähtaegselt tagasi üks lühiajaline laen (kestvusega 3 kuud), mis tõenäoliselt kergitas laekuva raha protsentuaalset osakaalu. See on ilmselt üks põhjustest miks laekumised olid nõnda head.

Põhiosa

Põhiosa laekumist ootasin 90% ümber, tegelik tulemus oli 96,2%. Seda on märgatavalt enam oodatust ning selle üle saab olla vaid hea meel. Põhiosa laekumise eesmärgiks jääb jätkuvalt 90%.

Intressid

Nagu võis eeldada, siis intressilaekumine jäi põhiosalaekumisele alla. Saavutatud 86,9% tulem on siiski oodatud 80% lävepakust kõrgemal. Tulemuse loeksin väga heaks.

Põhiosa koos intressidega

Samuti selles osakonnas on tugevat edasiminekut märgata. Oodatud laekumiste määr oli mais 87% (võttes eelduseks, et põhiosa laekub alati rohkem kui intresse, mistõttu keskmine 85% ei tundu pädev eesmärk), kuid tegelik tulemus oli 94%. Sellised numbrid on üsnagi meeldivad, mistõttu erakorralise laenu tagasimakse jätan tulemustesse sisse ning numbritega edasi rohkem mängima ei hakka. Kas ta on päris 100% adekvaatne, seda on hetkel raske öelda, kuna kõik oleneb sellest kui tihedalt laenusid tagasi maksma hakatakse ennetähtaegselt.

Tuletan korraks veel ka meelde, et tegelikult ei hinnata mitte mais väljastatud laenude tulemusi, vaid koondtulemit kuni märtsini väljastatud laenude kohta (märts kaasa arvatud). Viitaeg on ca 2 kuud. Kui juuli alguses juuni tulemusi kommenteerin, siis on tegelik fookus laenuportfellil kuni aprilli lõpuni väljastatud laenudel.

Käesoleva aasta eesmärgid

Aasta alguses mõtlesin salamisi, et ühele maagilisele numbrile sooviks “ära teha” sõlmitud lepingute koguarvust. Allolevalt graafikult on näha eesmärgi progressi ning täna tundub, et see eesmärk on ilusti saavutatav. Siinkohal tuleb aga ära märkida, et suvekuudel ei plaani nii suurel määral raha portfelli lisada kui varasemalt olen seda teinud. Ilmselt septembrist-oktoobrist suurendan sissemakseid taaskord.

lepinguid

Portfelli strukturaalne koosseis

Maksekäitumise järgi just eeskujulikemate (skooriga 900-1000) laenulepingute osakaal  on pisut suurenenud ning madalamate skooridega laenulepingute osakaal vähenenud. Üheks põhjuseks loeksin siinkohal investeerimisvõimaluste suurt valikut viimasel ajal (isegi viimasel kahel kuul). Intresside osas on samas tugevat edasiminekut olnud märgata (täna on keskmine väljastatud laenulepingute intressimäär 22,04%; varasemalt on see olnud isegi 18% kandis).

struktuur

Tootlus

Tootluskõver on teinud tublid sammud ülessuunas ning viimaste päevade seisuga näitab see 10,5% aastatootlust. Vahepealsest mõõnaperioodist hakkame vaikselt üle saama ning on hea tõdeda, et iga viivisesse minev laen ei tähenda enam koheselt drastilist langust tootluskõveral. Pikaajaline eesmärk on hoida isePankuri poolt arvutatav aastatootlus üle 10% ning rahulolekuks oleks põhjust kui selle saaks 15% kanti viia. Kuigi täna olen 10% piirist üle, siis ei ole kindlasti tegu turvalise tsooniga ning mida kiiremini veelgi rohkem üles ronida saab, seda parem.

tootlus

Viivislaenud

Viivislaenude osakaal kogu portfellist jääb täna 11,7% kanti. Mõned päevad tagasi oli see alles 7% ümber, kuid mõne päeva jooksul on lisandunud paar viivislaenu. Postiivine on, et üks üle 60-päeva viivises oleva laenulepingu omanik on teinud juba paari kuu osamaksete eest tagasimaksed. Ilmselt isePankuri kohtusüsteem omab mingisugust tervitatavat mõju tagasimaksmistele.

viivis

Vahepeal olen põgusalt uurinud ka isePankuri foorumi erinevate kasutajate postitusi ning seal tuuakse välja, et ka neil on keskmiselt 10-15% vahel viivislaenude osakaal ning sellest hoolimata on võimalik teenida positiivset tootlust. Üks kasutaja tõi välja, et käesoleva aasta maksudejärgne kasum on isegi kuni 33% hetkeseisuga (aga eks tal oli 2010. aastal suured kahjud, mis nüüd korvatud saavad; seega mis toimub 5. aastases perspektiivis, seda on hetkel veel raske hinnata).

Rahavood

Planeeritud rahavoo päevade hulk on tegelikust olnud senimaani väiksem. Mida rohkematel päevadel raha sisse “voolab”, seda parem. See annab võimaluse olla rohkem paindlikum investeeringute tegemisel (näiteks kui soovid väljastada laenulepingut, ent mingi raha on puudu ja tead, et laekumine on alles nädala pärast, kuid tegelikult laekub mingi summa kiiremini, siis see annab võimaluse ikkagi investeerida).

rahavood

Kokkuvõte

– Mul on hea meel, et isePankur ei võta enam nii palju aega ära kui varem (ilmselt on esmane põnevus kadunud, mis lubab fookuse seada muudele asjadele ning tagada rahumeelsemalt tehtud ja asjalikumad investeerimisotsused).

– Mai laekumistega võib jääda väga rahule, kõikides kategooriates (põhiosa, intress, põhiosa+intress) ületati ootuseid.

– Väljastatud lepingute koguarv oli oodatust sutsukene kõrgem, järgnevatel kuudel nii palju väljastatud lepinguid ei oota (kannan vähem raha isePankurisse).

– Tagasitiksuvad laenud annavad võimaluse väljastada saadava raha arvelt juba uusi laenulepinguid.

– Üle 60-päeva viivises olev võlgnik tegi mingil määral tagasimakseid, loen seda positiivseks sündmuseks.

– Viivislaenude koguhulk on mõistlikul tasemel (10-15% vahel kogu portfellist).

– Aastatootlus on taas üle 10%.

– “Kvaliteetsemate” laenulepingute osakaal on kasvanud.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja / Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja / Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja / Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja / Muuda )

Connecting to %s