Eesmärk, fookus ja emotsioonide taltsutamine

Tahan jagada Teiega mõnda mõtet, mis mul on tekkinud selle aja jooksul kui olen investeerinud (nii börsile kui isePankuris). Õigemini on see plaan, mis koosneb kolmest suuremast etapist.

1. Eesmärgid paika!

Enne investeerima asumist kirjuta need eesmärgid paberile välja, mida sa kindlasti soovid saavutada. Paber aseta kusagile sellisele kohale, mida sa pidevalt jälgid, näiteks arvuti monitori lähedal asuvale seinale. Eesmärgid peavad olema pidevalt nähtavad!

Kui palju on neid unistusi või eesmärke, mida oled endale seadnud? Aga kui palju on neid unistusi või eesmärke, mida sa oled neist täitnud? Statistika oleks siinkohal ilmselt päris nukker… seetõttu tuleb eesmärgid kirja panna ja enesele neid pidevalt meelde tuletada, sest ka orienteerumisel on kaarti vaja!

IsePankuri näite puhul mõni näitlikustav eesmärgimõte:

  • aastane tootlus 15%
  • ühe lepingu osakaal portfellist kuni 2%
  • portfelli suurus aasta lõpuks 300 eurot
  • genereerib 20 eurot rahavoogu kuus

2. Fokusseeri!

Kui sa täna unistad uuest sportautost või oma majast, siis tuleb unistus pidevalt fookuses hoida, sest homme võid unistada reisist Ameerikasse või mõnest muust asjast, kuid päeva lõpuks ei ole autot, maja ega reisi.

Inimene on ajas muutuv, tema otsused on ajas muutuvad. See, mis oli täna, ei pruugi olla homme. Aga kas selline ebastabiilsus ja suurusehullustus on alati hea? Kui eesmärgid oled paika pannud, siis tuleb nendele fokusseeruda. Muidu jääbki lõpp-punkti jõudmata ning ühel hetkel avastad, et oled teinud kõike, samas just kui mitte midagi.

Soovin kasvatada isePankuri portfelli 300€ peale aasta lõpuks. See tähendab, et järelejäänud 8 kuu jooksul peaksin iga kuu kandma isePankuri kontole 37,5 eurot. Fookus eesmärgile ning kuidas on seda võimalik saavutada? Kas säästan? Kas teen rohkem tööd?

3. Taltsuta emotsioone!

Igasugune tegevus omab mõju pikaajaliste eesmärkide saavutamisele. Headel päevadel tasub olukorrale kriitilisema pilguga vaadata ning halvematel päevadel leida asjas positiivset!

Mõni aasta tagasi investeerisin börsile. Sentiment oli positiivne ning tundus, et siit võib 20-30% veel juurde tulla. Emotsioon oli hea! Kui aktsiahind oli kukkunud pisut rohkem kui 40%, otsustasin positsiooni sulgeda ja tuua viimasegi raha koju. Emotsioon oli halb! Täna, ilma rahmeldamata, oleksin 20% kasumis, lisaks saanud kaks korda dividende..

Väga meeliülendav on edukalt välja anda laene ja näha sissetulevate rahavoogude suurenemist tulevikus. Aga kui laenud on vaid 10% aastaintressiga? Äkki tasuks oodata ja hetkeks pidurit tõmmata ning oodata intressimäärade kerkimist? Kahjuks ei tule kõik väljastatud laenusummad edukalt koju tagasi. Mõni kipub tee peal ära kaduma (pankrotistuma) ning on üsnagi mõru tunne kui kaotatud osa peavad 3 laenu asemel tagasi teenima näiteks 6 laenu, sest oled laenud väljastanud madala intressimääraga. Liiga positiivsena proovi näha kriitilisema pilguga toimuvat!

Kui aga oled 10 laenulepingut sõlminud ja kaks neist lähevad viivisesse, kas siis peaks püssi nurka viskama? Ei tahaks uskuda, sest 10 laenulepingut ei ole ju piisav kogus, et anda hinnang kogu süsteemi toimimise kohta! Näe positiivset ja proovi edasi rühkida. Jõua 50 lepinguni ning vaata siis viivislaenude dünaamikat!

2 kommentaari “Eesmärk, fookus ja emotsioonide taltsutamine

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s