Investeerimisega alustamine

Esmalt tuleb investoril avada konto isePankuri veebikeskkonnas. Iga klient saab viitenumbri, mille alusel saab oma kontole edaspidi kiiresti raha kanda (tegelik raha kantakse Sõbralaen OÜ kontole, kust siis kogu toimetamine edasi käib). Esimene ülekanne võttis mul aega pea pool päeva, ent hiljem muutus asi tunduvalt kiiremaks. Nüüd jõuab raha kontole ligikaudu poole tunni jooksul alates kandmise hetkest.

Kui raha on kontole laekunud, saab hakata seda välja laenama soovijatele. Selleks teevad laenutaotlejad avalduse isePankurile, kes siis korraldab taustauuringud laenuvõtja suhtes. Tegu on esimese filtriga, mis peaks välja selekteerima potentsiaalselt maksevõimelised kliendid ning vaid nende taotlused tulevad läbi investoritele täitmiseks. Kui laen peaks mingil põhjusel viibima, siis ei pea iga investor eraldi hakkama võlga välja nõudma, vaid selle töö võtab ette isePankuri administratsioon. Esmalt saadetakse maksetähtaja ületanud laenusummade maksenõude teavitused kolm korda ning kui siis mõistliku aja jooksul reageeringut ei tule, võib asi lõppeda laenuvõtja jaoks isegi kohtuvaidlusega. Kui aga laenutaotleja näitab üles soovi probleeme lahendada, siis on isegi võimalik maksegraafiku ümbermängimine. Samas iga viivises oleva laenumakse summa tuleb omakorda lisaviivisena teatud protsendi alusel investorile kinni maksta. On loomulik, et üritatakse olla laenuvõtja suhtes paindlikumad, eesmärk on laen tagasi saada ning võimalikult minimaalsete kuludega.

isePakkuja

Investeerida on võimalik kahte moodi:

  • Manuaalselt
  • Automaatselt läbi isePakkuja

Oletame, et meil on laenuvõtja Juhan, kes soovib 2000€ laenu saada järgmistel tingimustel: intressimäär kuni 28%, makseperiood 36 kuud, tähtajaline pakkumine. Juhani investeerimisprofiil on B1000 ehk vaba kassavoog (tulud – kohustused) on 150 – 249€ vahel ühes kuus ning tal puuduvad maksehäired. Investorid teevad pakkumisi ning Juhanile pakutakse erinevaid summasid 3000€ väärtuses. Sellisel puhul hakkab rolli mängima madalam intressimäär (nagu vabaturumajandusele kohane) ning 2000€ suurune laenuleping sõlmitakse madalaimate intressimäärade tingimustel. Ehk kui 2000€ saadakse kokku näiteks 15% intressi juures, siis see on see intress, millega laen välja läheb. Siinkohal ei loe reegel „kes ees, see mees“.  

Juhul kui investoril on seadistatud isePakkuja, siis tema pakkumine tehakse Juhani laenu automaatselt. Siinkohal oleneb nüüd isePakkujale etteantud kriteeriumitest laenupakkumise suurus. Oletame, et on paika pandud järgmine olukord: isePakkuja1 teeb pakkumise nendel tingimustel: B-rahavoo kategooria, 10% intressimäär, krediidiskoor 900 või kõrgem, laenusumma 10€. Kuna Juhan vastab kõigile nõuetele, siis pakub isePakkuja automaaselt 10€ intressimääraga 10% Juhani laenu. isePakkuja kasutamine on näiteks kiirtaotluste puhul väga mõistlik, kuna kiirtaotlus sulgub automaatselt siis kui laenumaht on täis ning väljakuulutatud intressiga laen ka väljastatakse (seega investori seisukohast võttes juhul kui Juhan oleks teinud oma laenutaotluse tähtajalise taotluse asemel kiirtaotlusena, siis oleks 10€ laen väljastatud intressimääraga 28%).

Kokkuvõttes saab laenupakkumise teha kas isePakkujat kasutades (teeb automaatselt sinu eest kui laenutingimused on sobilikud) või manuaalselt laenu panustades. Tuleb arvestada, et parima krediidiskooriga laenude nõudlus investorite poolt on suurem ehk need laenud täituvad kiiremini ning intressimäär tuleb madalamale. Ühte laenu üle 500€ korraga investeerida ei saa. Korraga saab nii isePakkuja kui manuaalse pakkumisega laenus osaleda, ent summa ei saa ületada 500€.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s