Rahapuu tutvustus

Kui sageli oled sa end leidnud olukorras, kus mõni päev enne palgapäeva on pangakonto rahast lage? Aga kui sageli oled sa nendel päevadel lubanud enesele, et aitab, hakkan säästma ja investeerima ning seeläbi endale uusi võimalusi looma!

Kui mitte täna, siis millal veel?

Üks päev enne väljakuulutatud maailmalõppu (20.dets. 2012) otsustasin teha enese jaoks midagi enneolematut: hakata pankuriks. Investeerimine on mind köitnud juba pikemat aega, ent nii agressiivset lähenemist, et hakkan võõrastele inimestele laenu andma, ei ole ma senimaani viljelenud. Ei ole võimalusi olnud või olen arvanud, et riskid on liiga kõrged ja parem mitte sahmida.

Eestis on tänase seisuga kaks põhilist sotsiaalpanganduse keskkonda, kus siis suvaline inimene tänavalt saab endale luua keskkonnapõhise investeerimiskonto: isePankur.ee ning omaraha.ee

Sotsiaalpangandus (p2p ehk peer-to-peer lending) on panganduse üks vormidest, kus laenusoovija esitab laenutaotluse, ent laenu finantseerivad väikeinvestorid, mitte pangad. Enamasti võetakse tarbimislaene auto soetamiseks, eluaseme remondikulude katteks, õppimisvõimaluste laiendamiseks või niisamuseks igapäevaseks tarbimiseks.

Miks mind köidab investeerimine läbi sotsiaalpanganduse?

Täna ei ole tavalisel palgatöötajal kuigivõrd palju võimalusi investeerimistegevusega alustada. Kui säästad iga kuu 30€, siis ainukene pähetulev mõistlik investeerimise viis on raha viia kas mõnda fondi või panna intressi koguvale hoiusele. Aga inflatsioon kipub neid tootluseid närima, mistõttu tuleks leida parem rahakasutusviis. Otse tarbimisse koheselt suunata ei ole mõistlik, kuna igal inimesel võiks olla mingisugune tagataskuraha, millega vajadusel ühte või teist ootamatut kulutust katta ilma kiiret SMS laenu võtmata. Üks võimalus selleks on ehitada omale sobilik portfell, mis siis igakuiselt (isegi igapäevaselt) võiks genereerida rahavoogu ning premeerida mingisuguse positiivset intressiga võrreldes inflatsiooniga. Sotsiaalpangandus on loonud sellise võimaluse peaaegu kõigile, kes vaid soovivad sellest osa saada. Investeerimine on lihtne ja mis põhiline – ei vaja suurt algkapitali. Investeerima saab hakata juba 5 eurose summaga.

Mis, kes, kus?

Investeerimishuvi esimesi algeid võisin enda puhul täheldada 1994-1995. aastatel kui Aktuaalses Kaameras köitis mind kõige enam toonase Tallinna börsiindeksi TALSE graafikud ja hinnakõikumised. Ma ei saanud neist küll mitte midagi aru, ent graafikutemaailm ja aktsiad tundusid väga põnevad olema. Siis aga vajus see huvi rohkem kui dekaadiks varjusurma ning taasavaldus 2007. aastal kui olin sõjaväes. Fondid ja investeerimine tundus põnev ning siis sai mõned korrad spetsiaalselt Äripäev soetatud, et vabadel minutitel midagi majanduse kohta lugeda oleks. Seadsin pisut enne sõjaväge iseendale eesmärgi, et peale ajateenistust lähen ülikooli ning omandan bakalaureuse kraadi nii, et ei peaks õpinguteks õppelaenu võtma. Kuna olin ka tööl käinud suvekuudel enne sõjaväge, sõjaväest sai pisut raha ning peale teenistust oli veel paar kuud võimalik tööd teha, siis ilmselt sellest tulenevalt hakkas investeerimise ja rahakasvatamise teema akuutseks muutuma minu jaoks. Oma esimesed sammud selles maailmas tegin 2010. aastal kui soetasin ca 6000 krooni eest Leedu rõivafirma Apranga aktsiaid. Esimene tehing oli küllaltki edukas, sest sisenesin hinna 3,66LTL peal positsiooni, täiendasin seda veel 4,99LTL pealt ning müüsin mõni päev hiljem 5,27LTL hinnaga kogu positsiooni pool aastat ostuhetkest hiljem maha. Sellest ajast alates olen rohkem ja vähem üritanud tegeleda investeerimisega börsil.

Enamasti ei soovitata kõiki mune ühes korvis hoida, mistõttu hakkasin otsima uusi võimalusi portfelli hajutamiseks. Kui 2010 jäi isePankur.ee veebikeskkond mulle esimest korda silma, siis arvasin, et riskid on minu jaoks liiga kõrged.Detsembris 2012 taasavastasin sotsiaalpanganduse uuesti.

Mu soov on motiveerida inimesi oma finantstuleviku peale mõtlema rohkem kui seda täna tehakse. Elu ei peaks käima vaid palgapäevast palgapäevani. Eriti täna, kus investeerimine on tehtud meie jaoks nii lihtsaks. Nagu Jaak Roosaare (www.roosaare.com) on oma portaalis öelnud, siis „ela täna alla oma võimete, et oleksid homme rahaliselt sõltumatu!“ võiks lugeda ka minu motoks.

Kui on küsimusi, siis võib need mulle alati saata näiteks kommentaaridena.

Saame koos targemaks!

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s